Święto Rowerów w Warszawie
materiały prasowe
Aktualności

Czas na rower - już za chwilę

Choć dziś wydaje się to jeszcze mało realne, za kilka dni możemy mieć za oknami prawdziwą wiosnę. Wierzą w to organizatorzy Święta Rowerów, które po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Warszawie już 6 i 7 kwietnia.
Gdy tuż po świętach z wyrzutem sumienia będziesz patrzeć na swoją wagę, proponujemy udział w imprezie, która może poprawić humor wszystkim w niej uczestniczącym. Wszak porcja ruchu, szczególnie na rowerze, to najlepsza metoda na przegonienie złego nastroju. Także u maluchów, którym rower pozwoli pozbyć się nadmiaru zgromadzonej podczas długiej zimy energii. Podczas  imprezy czynne będzie Mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym policjanci pomogą dzieciom poznawać podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach. Będzie można się podszkolić z zasad udzielania pierwszej pomocy i przekonać, jak ważne jest zakładanie kasku przed każdą rowerową przejażdżką - o czym przypomną organizatorzy akcji społecznej "Bez kasku nie jadę". Nadarzy się też okazja, by podpatrzeć, z jakich rozwiązań korzystają rowerzyści w Kopenhadze, mieście, które uznawane jest za europejski rowerowy raj. Na nudę na pewno nie będą narzekać łowcy nowości – podczas Święta Rowerów zaprezentowane zostaną najnowsze modele firmy takich jak Electra, Ferrini, Micano, Dahon czy Green Eco. Po takiej porcji rowerowych atrakcji nie pozostaje nic innego tylko wyruszyć na pierwszą wiosenną przejażdżkę. W kasku oczywiście.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Przypominamy, ile korzyści jazda na rowerze przynosi dziecku:
– wreszcie może poczuć prędkość, pęd powietrza - jechać naprawdę szybko. 
– czuje się dumne, że zdobyło nową umiejętnośc i może z niej korzystać. 
– usprawnia całe ciało, podczas jazdy na rowerze do pracy zmuszone są wszystkie grupy mięśni
– wpływa na rozwój mózgu. Kiedy dziecko wykonuje nogami ruchy naprzemienne, tworzą się nowe połączenia między półkulami mózgowymi.
– jest spokojniejsze i lepiej śpi, organizm malucha dotlenia się i pozbywa napięcia emocjonalnego i nadmiaru energii.
 
 
Więcej informacji o święcie rowerów znajdziesz TU
 

 

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

31-miesięczne dziecko na rowerze
Panthermedia
Rozwój dziecka
Pierwszy rowerek dziecka
Gdy dziecko nauczy się chodzić, pora, by nauczyło się jeździć. Świat podziwiany z rowerowego siodełka nabiera zupełnie nowego wymiaru.

  Kask dla dziecka potrzebny od zaraz Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.     Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie . Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.     Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek Zwróć uwagę na: Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju. Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący. Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać...

Bezpieczeństwo dziecka
AdobeStock
Czas wolny
Możesz zadbać o bezpieczeństwo dziecka w prosty sposób, więc dlaczego tego nie robisz?
Wielu rodziców chce, by maluchowi nie zabrakło ruchu, jednocześnie zapomina o jednej bardzo ważnej kwestii. To przeoczenie może kosztować dziecko zdrowie... a nawet życie!

Aż serce rośnie, gdy na świeżym powietrzu dzieci śmigają na rowerkach, hulajnogach i innych sprzętach na kółkach. Pod przedszkolem mojej córki dziecięcy parking dla jednośladów dosłownie pęka w szwach. Jednak jeśli uważasz, że wystarczy dać dziecku rower, to jesteś w olbrzymim błędzie. Wielu rodziców dbając o zdrowie dziecka, zapomina o jego bezpieczeństwie. W kasku czy bez? Pojawiają się pomysły wprowadzenia przepisów, które nałożą na dzieci obowiązek jazdy w kasku do 14 roku życia, obecnie jednak takowych nie ma. W praktyce oznacza to, że jest to indywidualna decyzja każdego rodzica. I wielu z nas rezygnuje z takiego zabezpieczenia . Kilka lat temu TNS Pentor przeprowadził badania dotyczące jazdy w kasku. Prawie 80 proc. dorosłych Polaków popiera wprowadzenie przepisów nakazujących jeżdżenie na rowerze w kasku, jednak używa go tylko 2 proc. badanych. Sondaż pokazał też, że jedynie 45 proc. dzieci w wieku 6-12 lat używa kasków rowerowych, a po przekroczeniu 12. roku życia liczba dzieci noszących kask zdecydowanie maleje. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o rowery. Nasze pociechy jeżdżą także na hulajnogach, deskorolkach, czy rolkach. Na tych sprzętach osiągają spore prędkości i nie zawsze są uważne. Upadek bez kasku na głowie może oznaczać wycieczkę na pogotowie . Na własnym przykładzie wiem, że im wcześniej jest wprowadzony kask, tym malec mniej się buntuje. Od początku tłumaczyliśmy, że to dla bezpieczeństwa i teraz córka sama pamięta, by go włożyć. Wybierając kask, zwróć uwagę na jego kształt. Warto wiedzieć, że różnią się od siebie wyglądem nie tylko designem!     Przed zakupem koniecznie sprawdź, czy kask posiada odpowiednie atesty . Informacje na ten temat znajdziesz wewnątrz kasku na naklejce. Jeśli mamy tam oznaczenie CE oraz EN 1078, oznacza to, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa...

kask narciarski dziecięcy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Kask narciarski dla dziecka: jak wybrać i dobrać rozmiar?
Kask narciarski dla dziecka to obowiązkowe wyposażenie na stoku. W kasku muszą jeździć wszystkie dzieci do 16. roku życia, choć oczywiście najlepiej, gdyby używał go każdy narciarz niezależnie od wieku. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego i po czym poznać, że jest dobry dla dziecka.

Kask narciarski jest niezbędny dla dziecka. Na nartach trzeba chronić dziecięcą głowę tak samo skutecznie, jak podczas jazdy na rowerze. Uderzenie w lód lub zmrożony śnieg, zderzenie z innym narciarzem, kolizja ze słupem od wyciągu... Na narciarzy czyha sporo niebezpieczeństw – nie tylko tych najmłodszych, którzy dopiero uczą się szusować. Dlatego przed wyjazdem na narty trzeba kupić kask narciarski dziecięcy. Jaki wybrać? Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar dla dziecka. Spis treści: Kask narciarski dla dziecka – rodzaje Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka? Dobry kask narciarski dla dziecka: cechy Kask narciarski dziecięcy – rodzaje Na rynku są trzy typy kasków narciarskich dla dzieci. Poniżej znajdziesz ich opisy wraz z zaletami i wadami. Kask narciarski dla dziecka z pełną skorupą Jest mocno zabudowany – plastik chroni całą głowę dziecka z wyjątkiem twarzy. Taki kask narciarski jest twardy i doskonale zabezpiecza dziecięcą głowę. Może jednak tłumić dźwięki. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, czy w wybranym kasku dziecko wszystko słyszy. Kask narciarski dla dziecka z niepełną skorupą Ma twardą plastikową nakładkę, która chroni czoło, wierzch głowy, skronie i potylicę, ale nie osłania uszu. Spod skorupy wystają miękkie nauszniki. W takim kasku lepiej słychać to, co dzieje się wokół, jednak dla dzieci bezpieczniejsze są kaski z pełną skorupą. Kask narciarski dla dziecka z osłonką na szczękę Jest bardzo podobny do kasku z pełną skorupą, ale ma rodzaj pałąka, który chroni dolną część twarzy. Warto kupić taki kask dziecku, które uczy się jazdy na tyczkach. Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego dla dziecka? Rozmiar kasku narciarskiego jest zwykle oznaczony symbolami S, M, L. Nie należy się jednak nimi kierować, gdyż każdy producent nieco...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj