Niemowlak w koszyczku
Adobe Stock
Aktualności

Czy okna życia znikną? Od ponad 10 lat nie są uregulowane prawnie!

Pierwsze okno życia powstało 14 lat temu, a jednak sytuacja dotycząca niekaralności rodziców „porzucających” dzieci wciąż jest uregulowana jedynie umową społeczną i ustnym zarządzeniem.

Okno życia daje rodzicom pewną „nietykalność”, ale i dość ograniczoną możliwość zmiany zdania i odebrania dziecka z powrotem - tylko do 6 tygodni. Problem w tym, że regulacje prawne wokół okna życia nie są usystematyzowane żadną ustawą.

Jak działają okna życia?

W całej Polsce istnieje 60 okien życia, które przeważnie działają przy zakonach i klasztorach. Rocznie znajduje się w nich około 8 noworodków. Pozostawienie dziecka w oknie, z prawnego punktu widzenia, nie oznacza porzucenia, które jest karane nawet 5 latami więzienia (chyba że oddanie dziecka do okna życia wiązało się z innym przestępstwem). Prawa rodzica zagwarantowane są tu jednak jedynie przez umowę społeczną  i zarządzenie Zbigniewa Ziobry z 2019 roku, kiedy to minister poinstruował prokuratorów, aby nie wszczynali postępowań w tego typu sprawach.

W ostatnim tygodniu wakacji w oknach życia w Polsce pozostawiono dwójkę dzieci. Chłopca z Bielska-Białej znaleziono w oknie 26 sierpnia w nocy – był wychłodzony, zawinięty jedynie w poszewkę i miał niezabezpieczoną pępowinę. Dziewczynka została pozostawiona 2 dni wcześniej w Warszawie – była zdrowa i zadbana, chociaż, według dołączonej notatki, urodziła się zaledwie 2 godziny temu.

Czy do okna życia trafiają tylko noworodki?

Nie. Luźne i nieformalne regulacje prawne nie określają także maksymalnego wieku pozostawionego w oknie życia dziecka ani tego, czy „chroniona prawnie” jest także osoba pośrednicząca w oddaniu dziecka np. na życzenie matki.
Sytuacji wzbudzających wątpliwości co do dozwolonego wieku dziecka jest wiele. Na początku tego roku w Bydgoszczy zakonnice znalazły prawie dwuletniego malucha, a w zeszłym roku w Olsztynie ktoś zostawił dwumiesięczną dziewczynkę wraz ze stojącym obok w wózku półtorarocznym bratem.

Zdarzały się też jednak sytuacje, w których wiek dziecka wzbudzał słuszne wątpliwości. W zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia ojciec zostawił w oknie życia prawie czteroletnią córkę. Sprawą zajęła się policja, która szybko ustaliła tożsamość dziecka i matki, która wychowywała dziewczynkę sama. Powiadomiona przez służby matka była w szoku. Okazało się, że biologiczny ojciec zabrał dziecko na spacer, z którego nie wrócił. Nasuwa się jednak pytanie: czy to jedyne tego typu nadużycie, które zostało przypadkowo odkryte?

Okna życia kontrowersyjne według ONZ

Już w 2015 roku Komitet Praw Dziecka OZN apelował do polskich władz o likwidację okien życia i wprowadzenia innych rozwiązań, które umożliwiałyby rodzicom bezpieczne zrzeczenie się praw rodzicielskich. Wskazywano wtedy pomysły takie jak „anonimowy poród”, podczas którego dane rodzącej podlegają ukryciu i zabezpieczeniu, a dziecko może je poznać po ukończeniu 16. roku życia. Okna życia takiej możliwości nie dają.

Jednak zarówno poprzedni, jak i obecny Rzecznik Praw Dziecka bronili prawa do absolutnej anonimowości matki, którą oferuje skorzystanie z okna życia. Biuro obecnego RPD Mikołaja Pawlaka informuje: „Zostawienie dziecka przez matkę tuż po porodzie w szpitalu, choć jest dobrym rozwiązaniem ze względu na opiekę medyczną i gwarancję zachowania tożsamości maleństwa, wymaga od matki ujawnienia swojej ciąży i danych. To w niektórych przypadkach przeszkoda nie do pokonania, a będąca jej konsekwencją desperacja może być zagrożeniem zarówno dla niej, jak i dla dziecka. To właśnie w takich przypadkach okno życia jest bezdyskusyjnie potrzebne”.  

Źródło: polityka.pl

Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Noworodek w świdnickim Oknie życia
AdobeStock
Aktualności
Okno życia w Świdnicy istnieje już 9 lat. Właśnie trafił tam pierwszy noworodek
Wieczorem 27 września siostry zakonne opiekujące się Oknem usłyszały charakterystyczny dzwoneczek. Natychmiast udały się na miejsce, a tam znalazły noworodka.

Okno życia w Świdnicy funkcjonuje od maja 2010 roku. Znajduje się przy ulicy Piekarskiej, jest pod opieką Caritasu Diecezji Świdnickiej. Przez dziewięć lat stało puste, jednak jak się ostatnio okazało, umiejscowienie go w tym właśnie miejscu miało sens. 27 września charakterystyczny dzwonek oznajmił, że w Oknie znajduje się dziecko. Był to kilkudniowy chłopczyk. Pierwszy noworodek w Oknie życia w Świdnicy Inicjatorem powstania Okna życia w tym mieście był Ignacy Dec, pierwszy biskup nowopowstałej diecezji świdnickiej. Duchowny oficjalnie otworzył je i poświęcił na początku maju 2010 roku. Powiedział wówczas: „Nawet jeśli dzięki tej inicjatywie uda się uratować choć jedno dziecko, to i tak warto” . 27 września, po ponad dziewięciu latach istnienia trafiło do niego pierwsze dziecko. Była godzina 19.41, gdy zakonnice z Przedszkola Publicznego Zgromadzenia Sióstr Prezentek, przy którym znajduje się Okno, usłyszały dzwoneczek sygnalizujący, że nie jest ono puste. Natychmiast udały się na miejsce i zobaczyły, że leży w nim maleńki chłopiec. Miał zaledwie kilka dni. O sprawie poinformowała jedna z sióstr, Bernadetta Żygadło, w rozmowie z „Gościem Świdnickim”. Chłopiec został przewieziony do szpitala Siostry zakonne postąpiły zgodnie z procedurami i wezwały na miejsce pogotowie. Wcześniej jednak nadały chłopcu imię, nazwały go Józef Ignacy. Chłopiec został przewieziony do szpitala w celu wykonania niezbędnych badań. Jego stan zdrowia oceniono jako dobry. W najbliższej przyszłości trafi do ośrodka adopcyjnego , gdzie będzie oczekiwał na znalezienie nowej rodziny i kochającego domu. Trudna decyzja o zostawieniu dziecka Biskup Ignacy Dec otwierając świdnickie Okno życia, przyznał: „Mamy jako kościół obowiązek podejmować konkretne działania ratujące życie zarówno kobiety, jak i dziecka. Jestem przekonany, że decyzja o...

Rozszerzanie diety
Fotolia
Dieta
Czym jest „okno możliwości” i jak je wykorzystać?
Chcesz, aby twoje dziecko nabrało dobrych nawyków żywieniowych? Wykorzystaj tzw. "okno możliwości". Czym jest i jak nie pominąć go, rozszerzając dietę dziecka, mówi pediatra dr n. med. Magdalena Wołoszko.

Wpływ żywienia kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących piersią oraz żywienia niemowląt i małych dzieci na przyszłe zdrowie najmłodszych, od dawna jest przedmiotem licznych badań naukowych. Z doniesień tych wiadomo, że nie tylko czynniki genetyczne, ale również odpowiedni tryb życia – w tym dobrze zbilansowana dieta, zwłaszcza w najwcześniejszym okresie życia dziecka – znacząco wpływa na rozwój organizmu i późniejsze ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Długofalowy wpływ żywienia na zdrowie W hipotezach tzw. krytycznego okresu czy „okna możliwości” wykazano możliwość korzystnego wpływania na przyszły metabolizm organizmu poprzez odpowiednie żywienie. Zatem bardzo istotne wydaje się położenie odpowiedniego nacisku na edukację przyszłych oraz obecnych rodziców małych dzieci w tym zakresie. Ich świadomość zdrowotna i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych, poprzez właściwe wybory produktów podawanych maluchom, odgrywają ogromną rolę. Żywienie w 1000 pierwszych dni życia dziecka Według hipotezy programowania żywieniowego w okresie 1000 pierwszych dni życia (ciąża i pierwsze lata życia dziecka) dochodzi do zaprogramowania metabolicznego organizmu oraz tworzenia prawidłowych nawyków żywieniowych. Istnieje zatem możliwość wpłynięcia na przyszłe zdrowie dziecka i ograniczenie ryzyka zachorowania na powszechne choroby cywilizacyjne osób dorosłych (m.in. otyłość, cukrzycę). Różnorodność diety kobiety ciężarnej, karmiącej piersią i małego dziecka, prawidłowa realizacja zapotrzebowania na  białko i inne składniki pokarmowe, pozwalają na prewencję tych schorzeń  w wieku dorosłym. Należy pamiętać, że tak kluczowe i dynamiczne zmiany metabolizmu organizmu mają miejsce w  „krytycznym” okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka. Znaczenie ma zarówno...

Dlaczego okno życia jest dobrym rozwiązaniem
Fotolia
Aktualności
Okno życia - czy to dobre rozwiązanie?
Z jednej strony inicjatywa stworzona po to, by ratować niechciane potomstwo, z drugiej zaś przyzwolenie na anonimowe porzucanie dzieci. Dla wielu kobiet, które decydują się zostawić nowo narodzonego malucha w oknie życia, to ostateczność.

„Znaleziono ciało noworodka…” – co chwila słyszymy tego rodzaju doniesienia w prasie lub telewizji. Sprawa taka, jak ta dotycząca noworodka ze Szczecina pokazuje, że kobiety w ogóle nie mają świadomości tego, że można oddać dziecko w legalny sposób. Sądzą, że jeżeli oddadzą dziecko, zostaną osądzone przez społeczeństwo. W obawie przed konsekwencjami jedne kobiety wpadają w pułapkę własnych decyzji i porzucają maleństwa narażając je na śmierć. Inne wiedzą, że są możliwości, dzięki którym można uniknąć najgorszego. Dlaczego kobiety decydują się na oddanie dziecka do okna życia. Czy naprawdę nie mają innego wyjścia? Lepsze okno życia niż śmietnik Wiele kobiet uważa, że oddanie swojego dziecka to straszny czyn, wręcz nawet przestępstwo. Często te, które urodziły, a nie czują się matkami, decydują się porzucić nowo narodzonego maluszka gdziekolwiek, byleby mieć kłopot z głowy. Niechciane noworodki albo kończą na śmietniku, albo zostają porzucone na ulicy – zdarza się nawet, że trafiają do rzeki. Matki pozbywają się ich w wyjątkowo okrutny sposób, traktując je jak zbędny przedmiot. Dlatego w trosce o dobro nowo narodzonych dzieci powstały „okna życia”, niosące pomoc nowo narodzonym dzieciom. Są to specjalnie przygotowane miejsca, zapewniające anonimowość i umożliwiające matkom bezpieczne pozostawienie dziecka. Pierwsze polskie okno życia otwarto 19 marca 2006 roku u sióstr nazaretanek w Krakowie. Teraz jest ich znacznie więcej, a liczba uratowanych dzieci wzrasta z roku na rok. Jak działa „okno życia” Procedura pozostawienia malucha w „oknie życia” jest niezwykle prosta. Po otwarciu okna uruchamia się automatycznie dyskretny alarm, po czym dziecko przewożone jest do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. Jeśli jest zdrowe, trafia do pogotowia rodzinnego. Następnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj