Dlaczego dziecko kopie?
AdobeStock
Aktualności

Po co dziecko kopie w łonie matki? Ta odpowiedź cię zaskoczy

Każda ciężarna czeka na ten moment, gdy poczuje pierwsze ruchy dziecka. Ale zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego maluszek właściwie to robi?

Ruchy dziecka na USG można zauważyć już 7-8 tygodni od chwili poczęcia. Na pierwsze ruchy, które będziesz mogła poczuć, musisz jednak poczekać aż do 20.-24. tygodnia. Choć mogłoby się wydawać, że malec trenuje ruchy, wzmacnia mięśnie i świetnie się bawi, to jednak jest to tylko część prawdy. Naukowcy postanowili sprawdzić, co się dzieje z mózgiem maluszka, gdy kopie podczas snu.

Tak poznaje swoje ciało

Wyniki badań sugerują, że ruchy w trzecim trymestrze ciąży pomagają stymulować te obszary mózgu, które odpowiadają za odbieranie informacji sensorycznych i rozwijają poczucie własnego ciała. To kolejny powód, by dbać o spokojny sen noworodka. Zdaniem naukowcom to odkrycie ma olbrzymie znacznie szczególnie dla sposobu opieki nad wcześniakami. Chodzi m.in. o minimalizację zaburzeń snu związanych z koniecznymi procedurami medycznymi. Nie należy także powstrzymywać tych ruchów u wcześniaków. Co więcej, takim dzieciom należy również zapewnić specjalne środowisko, by mogły czuć powierzchnie do kopania tak jak w łonie mamy. Dzięki temu będą miały szansę poznać swoje ciało i prawidłowo się rozwijać.
 

Zobacz także
pierwsze ruchy dziecka

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

W którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

Pierwsze kopnięcie dziecka, kiedy w końcu je poczujesz?

Ruchy dziecka w brzuchu mamy na filmie

Co wyprawia ten maluch! Zobacz, jak zachowuje się dziecko w brzuchu mamy

kobieta, ciąża, leżeć, łóżko

Jesz obiad? A co w tym czasie czuje twoje dziecko?

Jak naukowcy doszli do tych wniosków?

Kalendarz ciąży
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Badania zostały przeprowadzone dzięki współpracy ekspertów z University College London (UCL) oraz z University College London Hospitals (UCLH). Specjaliści przeanalizowali fale mózgowe 19 noworodków. Szczególnie interesowała ich faza REM (faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych). Okazało się, że gdy dzieci kopały lub ruszały rączkami podczas snu, aktywował się region ich mózgów połączony z korą czuciowo-somatyczną. Jest to obszar płatów ciemieniowych, który otrzymuje informacje sensoryczne z różnych części ciała. Jest on kluczowy, by płód mógł "mapować" swoje ciało i badać otoczenie. Co ciekawsze, rozmiar fal mózgowych był największy u wcześniaków urodzonych przed trzecim trymestrem. Gdy niemowlę kończyło kilka tygodni, fale przestawały być wyzwalane ruchem.
Wiek obserwowanych dzieci liczono tak, jakby maluszki się jeszcze nie urodziły, np. dziecko, które urodziło się w 35 tygodniu, traktowano po 7 dniach tak, jakby miało 36 tygodni, a nie tydzień. Noworodki te miały więc od 31. do 42. tygodni.

Źródło: indiablooms.com, indiablooms.com

Zobacz także:

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? [WIDEO]

noworodek, dłoń
Noworodek
Noworodka pierwszy portret
Myślałaś, że bobas po urodzeniu jest tak śliczny jak aniołek. Tymczasem wygląd noworodka może cię trochę zaskoczyć, a nawet zaniepokoić.

Włosy na... uszach A także na szyjce i pleckach! Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Częściej zdarza się u wcześniaków (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika). Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładka. Powiększone narządy i krew na pieluszce Organizm mamy, aby lepiej przygotować się do porodu, zwiększa tuż przed nim produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy ustępują same w ciągu tygodnia, dwóch. Białe krostki na skórze noworodka Najczęściej występują w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Nie zdrapuj krostek i nie wyciskaj ich – w ten sposób możesz spowodować stan zapalny skóry. Spokojnie poczekaj, krostki same znikną. Pęcherzyk na górnej wardze Najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i nie przeszkadza dziecku. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk zniknie sam po kilku tygodniach.   Drżąca broda Nie jest sygnałem do niepokoju. Po prostu system nerwowy noworodka jest jeszcze niedojrzały. Dziecku może drżeć nie tylko broda. Zdarza się także, że zadrży całe ciało – to rezultat tzw. odruchu Moro . Najczęściej takie gwałtowne wstrząsy są reakcją na nagły hałas (np. trzaśnięcie drzwi), potrząśnięcie czy niewprawny ruch (gdy np. maluch brany jest na ręce, może mu się wydawać, że spada – wtedy sztywnieje, wierzga rączkami, podnosi kolana). Duża głowa, małe oczka...

Rozwój
Jak i po co dzieci śpią - odpowiadamy na najczęstsze pytania mam
We śnie umysł izoluje się od otoczenia i ogranicza percepcję na bodźce z zewnątrz. Małe dzieci często mają problemy z zaśnięciem.

Kiedy dzieci śpią , maluch zamyka oczy, spada aktywność jego mózgu, następuje uspokojenie emocji. Rytm beta powoli zanika, a pojawia się rytm alfa. Nie jest to jeszcze prawdziwy sen, ale czuje on opadanie, kołysanie lub wznoszenie się. Stan ten trwa około 10 – 15 minut. Spowolnienie fal mózgowych charakteryzuje rytm theta. Podczas pierwszej fazy jego trwania następuje oderwanie od rzeczywistości, mięśnie się rozluźniają, a w umyśle pojawiają się nielogiczne, oderwane od siebie obrazy. Co ciekawe, jeśli wybudzimy maluszka właśnie w tej fazie, nie będzie pamiętać, że spał. W drugiej fazie jeszcze bardziej obniżają się częstotliwości fal mózgowych, ale od czasu do czasu występują gwałtowne wstawki szybkich fal, nazywane wrzecionami snu. W fazie trzeciej pojawiają się fale delta i aż do fazy czwartej sen nazywany jest wolnofalowym. Fizycznie wygląda to tak, że ustają ruchy gałek ocznych, znika napięcie mięśni, spada temperatura ciała i wyrównuje się oddech. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu (potoczne stwierdzenie „śpij, bo nie urośniesz” jak widać ma sens), następuje szybsze gojenie ran i ogólna regeneracja organizmu. Sen wolnofalowy trwa do godziny i występuje w pierwszej części nocy. Jeśli będziemy teraz chcieli obudzić dziecko, może nie być to łatwe zadanie, a obudzony maluch nie będzie rano pamiętał o tym zdarzeniu. Po godzinie pierwszego cyklu snu fale mózgowe przyspieszają, a mózg przechodzi od fazy czwartej do pierwszej, czyli odwrotnie niż w trakcie zasypiania. Po upływie półtorej godziny oddech przyspiesza, gałki oczne zaczynają się gwałtownie poruszać – to faza REM, nazywana snem paradoksalnym. Skąd taka nazwa? Bo w zapisie EEG można zaobserwować obraz, który wygląda tak, jakby śniące dziecko właśnie się obudziło. Faza REM jest ulubioną fazą badaczy snu. W niej bowiem pojawiają się marzenia senne. Sygnały z zewnątrz dochodzą do...

Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Antybiotyk w ciąży: kiedy przyjmować i który antybiotyk jest bezpieczny w czasie ciąży?
Antybiotyk w ciąży jest czasem dozwolony. Zależy to nie tylko od rodzaju schorzenia, lecz także od tego, czy dany antybiotyk został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży.

Antybiotyk w ciąży budzi u wielu przyszłych mam niepokój. Jednak nie wszystkie antybiotyki zagrażają dziecku! Czasem są one niezbędne w zwalczeniu infekcji bakteryjnej, która sama w sobie stanowi większe niebezpieczeństwo dla zdrowia mamy i płodu. Które antybiotyki są bezpieczne w ciąży, a które nie? Ich szkodliwość, bądź jej brak, ocenia się na podstawie substancji aktywnej zawartej w danym leku. Spis treści: Jaki antybiotyk w ciąży? - Antybiotyki dozwolone w ciąży - Antybiotyki zabronione w ciąży Jaki probiotyk przy antybiotykoterapii w ciąży? Antybiotyk na zatoki w ciąży Zapalenie ucha w ciąży a antybiotyk Krople do oczu z antybiotykiem w ciąży Antybiotyk podczas leczenia zęba w ciąży Jaki antybiotyk w ciąży? Istnieje wiele rodzajów antybiotyków, a część z nich została przebadana pod kątem bezpieczeństwa dla ciężarnych. Istotny jest tu także etap ciąży - antybiotyk w pierwszym trymestrze ciąży może być niewskazany, ponieważ organy wewnętrzne płodu dopiero się kształtują. - Lekarz dobiera odpowiedni lek do choroby, szczegółowo analizując stan zdrowia pacjentki .  Dlatego odradzam panikę i obawy przed przyjmowaniem wszelkiego rodzaju antybiotyków w ciąży i zalecam spokój i większe zaufanie do lekarza prowadzącego - mówi ginekolog Grzegorz Południewski.  Antybiotyki dozwolone w ciąży Dozwolone antybiotyki w ciąży to: penicylina, cefalosporyna II generacji, ampicylina, amoksycylina (Duomox), erytromycyna, cefuroksym (Zinnat), azytromycyna (w przypadku konieczności i  tylko po I trymestrze ), metronidazol. Nie wolno stosować samodzielnie żadnych leków w ciąży , także antybiotyków ani nawet suplementów diety, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to również leków zaklasyfikowanych jako bezpieczne dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj