Koszt prywatnej położnej do porodu w Warszawie jest naprawdę wysoki
AdobeStock
Aktualności

Ile zapłacisz za prywatną położną do porodu? W stolicy nawet 3 tysiące! To cena bezpieczeństwa

Przyszłe mamy często decydują się na podpisanie umowy z położną. To dość droga usługa, ale strach przed porodem skutecznie przekonuje je do tego rozwiązania. Ile przeciętnie trzeba zapłacić?

Polskie przepisy gwarantują każdej kobiecie prawo do darmowego porodu w dowolnie wybranym szpitalu. Dotyczy to absolutnie wszystkich rodzących, nawet tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach opieki okołoporodowej mogą otrzymywać niezbędne leki, środki uśmierzające ból, mają prawo do darmowego znieczulenia zewnątrzoponowego oraz do bezpłatnych porad laktacyjnych w szpitalu po porodzie. Mimo to wiele kobiet decyduje się na wykupienie usługi prywatnej położnej. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim chodzi o poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego ciężarne chcą rodzić z prywatną położną?

Pierwszym argumentem za tym, by podpisać umowę z konkretną położną, jest chęć zapewnienia sobie komfortu psychicznego. Poród, zwłaszcza ten pierwszy, bywa dla kobiet ogromnym stresem. Nie wiedzą, czego się spodziewać, a dodatkowo strach potęguje w nich słuchanie historii o trudnych, skomplikowanych porodach. Chcą czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli rodzą w towarzystwie męża lub innej bliskiej osoby, potrzebują mieć w pobliżu również fachowca, który je dobrze poprowadzi w tym ważnym momencie.

Poza tym podpisanie umowy z konkretną położną jest jednocześnie niepisaną umową, że będzie mogło się rodzić w wybranym szpitalu. Nie dotyczy to małych miejscowości, gdzie właściwie nie ma możliwości wyboru placówki do porodu, bo jest jeden szpital. Natomiast w dużych miastach niektóre szpitale są dużo chętniej wybierane przez rodzące. Zdarza się, że w tych placówkach nie ma wolnych sal, a wówczas trzeba jechać do porodu gdzieś indziej. Posiadanie umowy z położną z danego szpitala jest gwarancją dla przyszłej mamy, że miejsce będzie na nią czekało.

Prezes fundacji Rodzić po Ludzku, Joanna Pietrusiewicz, przyznaje: „Kobiety płacąc za położną, kupują poczucie bezpieczeństwa. Nie chodzi o fizjologiczny ból, tylko o obawę, na kogo się trafi i jak się zostanie potraktowaną. Dla kobiet ważna jest też ciągłość opieki, dlatego wybierają położną, rozmawiają z nią i później chcą u niej rodzić”.

Ile trzeba zapłacić za poród w towarzystwie prywatnej położnej?

To zależy od miasta. W małych miejscowościach wynajęcie położnej do porodu kosztuje od 200 do 700 zł. W dużych miastach ceny są o wiele wyższe, zależą też od konkretnych placówek. Np. w Warszawie w niektórych szpitalach trzeba zapłacić 1200-1300 zł, jak np. w szpitalu na Solcu lub w Instytucie Matki i Dziecka na Woli. Średnio jest to 1500 zł. Dokładnie tyle kosztuje poród np. w szpitalu im. Świętej Rodziny na Madalińskiego. Najdrożej jest w szpitalu na Żelaznej. Tam za poród z prywatną położną płaci się 2000 zł, a najsłynniejsza polska położna, Jeannette Kalyta, bierze aż 3000 zł. Podobno rodzą u niej nawet celebrytki.

Płaciłyście za poród z położną, czy nie korzystałyście z tej usługi? Co byście zrobiły przy następnym porodzie? A może wszystko dopiero przed wami? Podzielcie się opiniami na temat tego, czy warto wykupić usługę położnej i czy według was te ceny są adekwatne do otrzymanej opieki.Źródło: wyborcza.pl

Zobacz także

Poród – czy jest się czego bać? [LIVECZAT z ekspertem]

poród w domu

Poród w domu nie dla każdego! Ile trzeba zapłacić za ten komfort?

kobieta po porodzie leżała na podłodze

Miejsce kobiety po porodzie jest...na podłodze

sala porodowa, porodówka

Jak wygląda sala porodowa? Łóżko i wyposażenie na porodówce [WIDEO]


Zobacz też:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

szpital do porodu, sala porodowa, porodówka, szpital położniczy w Rzeszowie
materiały prasowe
Przygotowania do porodu
Najlepszy szpital do porodu w Polsce
Klimatyzowane sale porodowe z osobną łazienką i kącikiem noworodkowym – to nie są obrazy z filmu, tylko ze szpitala w Rzeszowie!

Dlaczego piszemy o tym szpitalu? Bo jest prywatny, stworzony przez zapaleńców. A za poród nic tam nie zapłacisz. To chyba jedyny szpital w Polsce, w którym kobieta po urodzeniu dziecka jest pod opieką dietetyka i psychologa. Jak taką placówkę udało się stworzyć, opowiada Radosław Skiba, jej dyrektor. Jak to się stało, że to w Rzeszowie powstał szpital na takim poziomie? W rzeszowskich szpitalach brakowało miejsc, rodzące kobiety były odsyłane do Krakowa, Tarnowa – szczególnie jeśli poród miał być trudny czy skomplikowany. Jeden z założycieli szpitala miał dwójkę dzieci wcześniaków (pierwsze urodziło się w ciężkim stanie). Z własnego doświadczenia wiedział, czego tu brakuje, jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi. Każda mama jest u was pod opieką psychologa i dietetyka. To tak ważne? Tak. Bywają sytuacje, że poród się udaje, dziecko dostaje 10 punktów w skali Apgar , a trzy dni potem u kobiety pojawia się depresja. Chcemy temu zapobiec, dlatego po porodzie z każdą z mam rozmawia psycholog. Dzięki temu udaje się zapobiec problemom, charakterystycznym u kobiet po porodzie. Każda kobieta ma też kontakt z położną laktacyjną , wyspecjalizowaną w kłopotach związanych z karmieniem piersią. Po trzech–czterech dniach mamy są tak dobrze przygotowane do karmienia piersią, że gdy wracają z dzieckiem do domu, nie mają problemów z karmieniem. Zatrudniamy też dietetyka, gdyż wiele kobiet ma wątpliwości, co może jeść, a czego nie podczas karmienia piersią . I popełniają błędy, które mają niekorzystny wpływ na nie i na dziecko. Rodząca kobieta nic u was nie zapłaci, nawet jeśli nie jest z Rzeszowa? Nic, jeśli tylko jest ubezpieczona w NFZ. Mamy wiele pacjentek z całej Polski, m.in. z Warszawy, Krakowa. Często pytają: „Ile ja będę musiała za to zapłacić?”. Nic! [CMS_PAGE_BREAK] Początki szpitala były jednak dramatyczne... Tak....

poród z położną
RF
Przygotowania do porodu
Poród z wybraną położną
W Polsce nie ma reguły, by lekarz, który opiekował się Tobą przez ciążę, odbierał również poród Twojego dziecka. Trudno zaś zaufać położnej, poznanej dopiero kilka chwil wcześniej.

Dlatego coraz więcej matek decyduje się na wynajęcie położnej, która zajmie się tylko tym jednym porodem. W wielu szpitalach istnieje tzw. usługa akuszerska, która polega na tym, że jeszcze przed porodem możesz (na ogół za dodatkową opłatą) umówić się z wybraną położną , by była wyłącznie do Twojej dyspozycji, od chwili, gdy pojawią się pierwsze skurcze. Przygotowanie Zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu istnieje możliwość indywidualnej opieki położnej. Jeśli tak, poproś o listę położnych i jak najszybciej się z nimi skontaktuj. Wybierz tę, która budzi największe zaufanie. Zalety Dzięki obecności znajomej położnej będziesz czuła się bezpieczniejsza i spokojna o przebieg porodu. Opieka i życzliwość wybranej położnej pomoże Ci się odprężyć i wyzbyć lęku przed pytaniami o rzeczy, które zaniepokoją Cię podczas trwania akcji porodowej. Przeciwwskazania i wady Jedyną wadą jest koszt tej usługi, który może przekroczyć twoje możliwości finansowe. Pamiętaj, że każdy poród niesie pewne ryzyko komplikacji, które wymagają interwencji lekarza. Bądź przygotowana na to, że może (choć nie musi) się tak zdarzyć, że wymarzony scenariusz porodu zostanie nieco zmieniony i obecność samej położnej nie wystarczy. Cena W zależności od miejsca zamieszkania i doświadczenia położnej: 100-1500 zł.

koszt ciąży i m porodu
Adobe Stock
Aktualności
Ile kosztuje bycie w ciąży? Zobacz najświeższe wyliczenia
Jeszcze zanim urodzisz dziecko, sporo za to zapłacisz. Zobacz ile i nie dziw się - to kosztowna inwestycja.

Dziecko kosztuje i to nawet wtedy, kiedy jest jeszcze w twoim brzuchu. Najnowsze zestawienia pokazują, że w zależności od zasobności portfela może to cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Chociaż to i tak niewiele, jak się porówna z wydatkami, jakie będziesz musiała ponieść, kiedy dzidziuś już będzie na świecie. Ponad 2 tys. zł od rodziny Okres ciąży to dla statystycznej polskiej rodziny koszt  2 tys. 100 złotych – wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków za media MAM, przygotowanego na podstawie badań SW Research. Jednak 25 proc. badanych przyznało, że wydatki poniesione w tym czasie były zdecydowanie wyższe i sięgały nawet 5 tys. zł. Były to pieniądze wydane głównie na:   badania lekarskie, zakup suplementów diety, witamin, specjalnej żywności,  ubrań ciążowych. Jak przyznawali pytani, kosztów tych było tak dużo, że dla 21 proc. rodziców niemożliwe było określenie dokładnej kwoty wydatków. Poród za 1 tys. zł Polskie prawo zakłada, że każda kobieta w ciąży, podczas porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Ale to tylko teoria, bo jeżeli chcesz skorzystać z tzw. usług dodatkowych, które ułatwiają ten trudny i stresujący moment w życiu i zapewniają większy komfort, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Chodzi o takie udogodnienia jak:   jednoosobowa sala porodowa, opieka wybranej położnej, prowadzenia ciąży przez wybranego lekarza, podanie znieczulenia zewnątrzoponowego,  jednoosobowa sala, w której kobieta przebywa po narodzinach dziecka.   Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O! Poród w szpitalu państwowym, jeżeli skorzystasz z dodatkowo płatnych udogodnień to wydatek 1...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz