Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Program Maluch Plus
AdobeStock
Aktualności

Całonocne kolejki, żeby zapisać dziecko do żłobka! O 2.00 rano już nie ma po co się zjawiać

W tym roku rodzice znowu stoją przez całą noc w kolejkach. Program Maluch Plus wszedł w życie w 2017 roku. Czas na kolejne rewolucje z nim związane, bo w żłobkach wciąż brakuje miejsc.

Całą noc liczna grupa rodziców stała przed wodzisławskim żłobkiem, aby zapisać dzieci do jednej z placówek w pierwszym dniu rekrutacji. Absurd? Jeśli chcesz, by twoje dziecko dostało się do państwowej placówki, może nie być łatwo. W Wodzisławiu lista kolejkowa zaczęła tworzyć się dzień wcześniej, przed godziną 21.00. Osoby, które dołączyły o 2.00 czy 3.00 nad ranem, ustawiały się na szarym końcu. Nie jest tak wszędzie, ale jednak wielu rodziców ma problem, by zapisać dziecko do państwowej placówki. Na szczęście szykują się zmiany, które mają poprawić sytuację żłobków, a tym samym rodziców, którzy potrzebują takiego wsparcia, by wrócić na rynek pracy.

Będzie łatwiej dostać się do żłobka

Po rocznym urlopie rodzicielskim wiele osób musi podjąć trudną decyzję. Jeśli rodziny nie stać, by jedno z rodziców zostało na bezpłatnym urlopie wychowawczym, czas znaleźć opiekę nad maluchem. Ci, który mają dużo szczęścia, mogą liczyć na instytucję babci. Jeśli rodziców nie stać na nianię lub prywatny żłobek zostaje walka o miejsce w żłobku państwowym. Minister Elżbieta Rafalska poszukuje rozwiązań dla problemu braku miejsc w żłobkach dla dzieci. Receptą ma być program Maluch Plus. Jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w zeszłym roku dzięki niemu dofinansowano ponad 50 tysięcy placówek i stworzono 23,1 tysięcy nowych miejsc przeznaczonych dla dzieci do 3. roku życia. Na koniec bieżącego roku liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych ma wzrosnąć do 185 tys.

450 mln zł na dotacje

Wzrost liczby żłobków i klubów nie byłby możliwy, gdyby nie program Maluch Plus — podkreśla Rafalska. W jego ramach resort rodziny przyznaje dofinansowanie z budżetu państwa na uruchamianie nowych miejsc w placówkach oraz na pokrycie bieżących kosztów utrzymania w już istniejących. W 2019 roku na program zostanie przekazane 450 mln złotych. Z informacji podanych przez Elżbietę Rafalską, to o 90 więcej niż w roku poprzednim. W Polsce ma w sumie powstać ponad 27 tysięcy nowych miejsc dla dzieci. Dodatkowo od tego roku rodzicom, którzy posyłają swoje pociechy do placówek niepublicznych, będzie przysługiwać zmniejszona o 100 złotych opłata miesięczna.

W Warszawie rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy o wysokości 400 zł. W ten sposób miasto chce pomóc rodzicom w powrocie na rynek pracy.

Zobacz także
Jak wygląda adaptacja dziecka w żłobku?

Adaptacja w żłobku. Jak przyzwyczaić dziecko do żłobka, radzi Superniania

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

trudna sytuacja w polskich żłobkach

Dostanie się do żłobka to jak wygrana w totka! 1 miejsce na 18 dzieci to nie żart...

żłobek miejski

Wokół miejskich żłobków krąży wiele mitów. Sprawdź, co jest prawdą, a co nie

 

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

Maluch plus - kolejna edycja
Adobe Stock
Aktualności
Maluch plus - rząd zmniejsza dofinansowanie żłobków. Wnioski do 13 listopada
W Polsce w połowie gmin brakuje żłobków. Maluch plus miał to zmienić. Do programu dorzucane są miliony, ale będzie ich mniej niż w zeszłym roku. Czy rozwiąże to problem?

Brak miejsc w żłobkach to nadal jeden z podstawowych problemów, z jakimi zderzają się młodzi rodzice w naszym kraju. Działający od 2017 roku program Maluch plus miał to zmienić . Rządzący twierdzą, że jest lepiej, w związku z tym zmniejszyli w stosunku do zeszłego roku ilość pieniędzy, jaką przeznaczą na powstawanie miejsc opieki dla najmłodszych. O 50 mln mniej Maluch plus ma wspierać rozwój instytucji opieki nad dziećmi, w wieku do trzech lat . Jego celem jest zwiększenie liczby żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomoc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych. - W przyszłym roku rząd przeznaczy 400 mln złotych na realizację kolejnej edycji programu Maluch plus, wspierającego tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Na realizację kolejnej edycji programu przeznaczono o 50 mln złotych mniej niż w tym roku. Jak wytłumaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, ilość pieniędzy dostosowano do potrzeb - w tegorocznej edycji programu wpłynęły wnioski na 386 mln złotych. Maluch plus = 30 tys. miejsc w żłobkach Szefowa resortu powiedziała, że w ramach programu powstało dotychczas ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia w ciągu czterech lat wzrósł dwukrotnie. Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej dla najmłodszych. Maluch plus - kto może otrzymać pieniądze Ministerstwo co roku organizuje konkurs, w którym samorządy mogą ubiegać się o środki z programu. O pieniądze mogą starać się także placówki niepubliczne. Środki z przyszłorocznej edycji programu Maluch plus mają być przekazane dla: samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej (do 3 mln złotych), miejsc, gdzie żłobki już istnieją (kwota...

żłobek
fotolia.com
Aktualności
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje dużo zmian na 2018 rok
Aż 450 mln zł na opiekę nad najmłodszymi, więcej miejsc w żłobkach, ułatwienia dla dużych rodzin i rodziców niepełnosprawnych dzieci. Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla rodziców i ich dzieci w praktyce.

Każdy rodzic, który chce oddać dziecko do placówki opiekuńczej, zanim malec skończy 3 lata wie, że to niełatwe zadanie. Wciąż jest zbyt mało miejsc, a czas oczekiwania bardzo długi. Ma się to jednak zmienić. W ramach programu „Maluch +” Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2018 roku przewidziało aż 450 mln zł dofinansowania . To aż o 300 mln złotych więcej niż było do tej pory. Ministerstwo liczy, że dzięki temu uda się podwoić ilość miejsc w placówkach dla najmłodszych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w tym roku? Więcej, ale czy lepiej? Więcej pieniędzy i nowe przepisy wprowadzone przez ministerstwo mają przede wszystkim ułatwić zakładanie nowych placówek dla dzieci do lat 3, czyli żłobków, klubików, czy punktów dziennej opieki. Wprowadzenie modułu gmin ma zagwarantować dofinansowanie dla każdej placówki (do 80. proc). Do podziału jest także więcej pieniędzy. Dofinansowanie w 2018 roku jest trzykrotnie wyższe, niż było  w roku ubiegłym . Choć dwukrotnie większa ilość miejsc dla maluszków brzmi pięknie, budzi to pewne obawy. Czy nie wpłynie to niekorzystnie na jakość opieki ? Ministerstwo zapewnia jednak, że nowe przypisy zagwarantują maluszkom bezpieczeństwo. Wśród zmian znalazły się choćby wymóg odbycia przez opiekunów co dwa lata szkolenia z pierwszej pomocy. Oprócz tego, kandydaci na opiekunów, dyrektorów żłobka, a także kierujących pracą klubu dziecięcego czy pielęgniarki będą sprawdzeni pod kątem tego, czy nie figurują w bazie danych rejestru publicznego sprawców przestępstw na tle seksualnym . Co więcej, rodzice będą mieli większy wpływ na decyzje związane z prowadzeniem żłobka lub klubu dziecięcego, a także będą mieli prawo dokonywania kontroli warunków pobytu maluchów w tych placówkach. Wprowadzono również przepisy regulujące wyżywienie dzieci w żłobkach. Ułatwienia dla rodziców...

darmowe żłobki
Adobe Stock
Aktualności
Żłobki za darmo - już od września!
Koniec z płaceniem za żłobek – od września rusza program dużego wsparcia finansowego dla rodziców. Za szczepienie dziecka będzie można dostać aż 30 dodatkowych punktów przy rekrutacji. Niestety to wszystko tylko w 1 mieście w Polsce.

  Rodzice miesięcznie płacą od 200 do nawet 400 złotych za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Teraz ma się to zmienić. Filarami programu będą darmowe żłobki, dofinansowanie szczepień dla maluchów i ciężarnych kobiet oraz bezpłatne pakiety dla kobiet w ciąży.   Koniec z płaceniem za żłobki Program nazywa się "Warszawa dla najmłodszych" i jest realizacją jednej z pierwszych obietnic wyborczych złożonych przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego w trakcie kampanii do wyborów samorządowych. Zyskał poparcie także radnych PiS, chociaż do końca był bój o jego szczegóły i przede wszystkim pieniądze, jakie pochłonie. A są to naprawdę milionowe kwoty. Program zakłada:   darmowe żłobki publiczne i miejsca dziennej opieki, dodatkowe 30 punktów przy rekrutacji dla dzieci, które przeszły szczepienia (chodzi o wszystkie obowiązkowe szczepienia dla dzieci w wieku do trzech lat), przyjmowanie do placówek w pierwszej kolejności dzieci z rodzin wielodzietnych oraz niepełnosprawnych, Radni PiS przeforsowali, aby nie pobierano od rodziców opłat za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w żłobku. Nie oznacza to jednak, że placówki będą absolutnie bezpłatne. Nadal płatne będzie wyżywienie , a nawet zostanie podniesiona opłata za nie (z 6 złotych na 10 złotych dziennie).  "Absolutna rewolucja" Obecnie Warszawa, podobnie jak większość miast w Polsce boryka się z dużym problemem braku żłobków dla dzieci . Trzaskowski chce to zmienić. Docelowo do końca jego urzędowania na stanowisku prezydenta Warszawy w stolicy ma być 27 tys. miejsc dla dzieci w żłobkach placówek. Teraz jest to około 16 tys. miejsc. Program zakłada:   wykupienie co najmniej 4 tys. miejsc dla najmłodszych w żłobkach prywatnych (rodzice nie będą za nie płacili), przyspieszenie budowy 36 nowych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj