pomoc rodzinie, interwencja
Adobe Stock
Aktualności

Pomagamy mamom!

Serwis mamotoja.pl to nie tylko eksperckie rady, ale także pomoc dla ciężarnych, mam i dzieci. Jeśli jakiś urząd, placówka zdrowotna czy oświatowa twoim zdaniem nie działają tak, jak powinny, jeśli chcesz pomóc w nagłośnieniu ważnej sprawy – napisz do nas. Pomożemy!

Konieczność rodzenia w maseczce, poszukiwania rodziców adopcyjnych dla rocznej dziewczynki, nagłośnienie sprawy polskich kabin dezynfekujących, dzięki którym rodzice mogą odwiedzać swoje dzieci w szpitalach bez ryzyka ich zarażenia – to sprawy podjęte ostatnio przez mamotoja.pl.

To właśnie te sprawy pokazały nam, że mamotoja.pl jest dla was jak dobra przyjaciółka, którą prosi się czasem o pomoc.

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Ograniczanie praw

Zaczęło się od tego, że nasza użytkowniczka napisała do nas z podziękowaniami, że poruszyłyśmy sprawę nakazu rodzenia w maseczkach w jednym ze szpitali. Okazało się, że podziękowania płynęły od ciężarnej, która właśnie miała rodzić w opisywanej przez nas porodówce i bardzo się obawiała porodu w maseczce. Pomyślałyśmy wtedy, że nasze artykuły nie tylko dają mamom wiedzę, ale mogą także przyczynić się do zmian w realnym świecie. Bardzo nas to ucieszyło i powoli zaczęła kiełkować w nas myśl, by kontynuować ten rodzaj misji.

Inicjatywy, które pomagają dzieciom i rodzicom

Na kolejny temat nie musiałyśmy długo czekać. Zgłosiła się do nas fundacja Pomaganie Jest Trendy z prośbą o nagłośnienie akcji instalacji specjalnych bramek odkażających w polskich szpitalach z oddziałami dziecięcymi. Dzięki takim bramkom rodzice bez problemu będą mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalu (także wcześniaki), a takie odwiedziny są przecież dla dzieci na wagę złota! Wspaniała rzecz, ale bez funduszy nie wypali, a więc potrzebna jest zbiórka, o której trzeba napisać. Zbiórkę nagłośniłyśmy i nadal zachęcamy do jej wsparcia.

W poszukiwaniu rodziców

Ostatnio wsparłyśmy poszukiwanie rodziny zastępczej dla 11-miesięcznej dziewczynki, która przebywa pod opieką Tuli Luli, czyli Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego, który jest prowadzony przez Fundację Gajusz. Malutka ma mało czasu, bo kiedy skończy roczek, nie będzie już mogła przebywać pod skrzydłami cioć z Tuli Luli. Takie są przepisy – albo więc trafi do rodziny zastępczej, która zdecyduje się przyjąć dziewczynkę do siebie, albo niestety trafi do domu dziecka. Bardzo mocno trzymamy kciuki za malutką!

Ważne wspólne wsparcie

Większość opisanych przez nas spraw jest w toku, jesteśmy też w stałym kontakcie z organizacjami, które za tymi sprawami stoją. Ich pomyślne zakończenie jest uzależnione także od was, bo dzięki waszym udostępnieniom na Facebooku i przekazywaniu informacji znajomym, przyjaciołom, szanse pozytywnych rozwiązań spraw rosną.

Czekamy na wasze sygnały

Razem możemy więcej! Dlatego czekamy na wasze maile i wiadomości. Piszcie do nas, jeśli widzicie, że coś nie działa tak, jak powinno, a także wtedy, gdy coś działa świetnie i warto, by świat się o tym dowiedział. Postaramy się pomóc, nagłośnić sprawę, znaleźć rozwiązanie.

Zobacz także:

ranking porodówek Fundacji Rodzić Po Ludzku
Adobe Stock
Aktualności
Gdzie rodzić: ranking szpitali położniczych
Gdzie rodzić, by otrzymać najlepszą opiekę? Oto najnowszy ranking szpitali położniczych, w którym znajdziesz najlepszą porodówkę w kraju. Zobacz, czy placówka, w której urodziłaś jest na liście lub wybierz szpital, gdzie urodzisz.

Gdzie rodzić? To pytanie zadaje sobie każda ciężarna. A odpowiedź wcale nie jest prosta, zwłaszcza jeśli nie zna się opinii na temat szpitali w regionie lub w miejscu zamieszkania wybór jest mocno ograniczony. Fundacja Rodzić Po Ludzku od lat niezmordowanie walczy o to, aby warunki porodu dzieci w Polsce były jak najlepsze. Na przestrzeni lat wiele w tej sprawie uległo zmianie na lepsze. Ogromna jest przepaść między realiami porodówek z lat 90. XX wieku a tymi obecnie. Ale to nie znaczy, że wszędzie jest idealnie. Nadal są lepsze i gorsze szpitale położnicze. W tym rankingu możesz sprawdzić, gdzie najlepiej rodzić (w Warszawie, Krakowie i innych miastach).  Gdzie rodzić? Zestawienie najlepszych porodówek w Polsce powstało na podstawie ogólnopolskiej ankiety, którą kobiety z całego kraju wypełniały w ramach akcji „Głos matek", zainicjowanej przez Fundację Rodzić po Ludzku. Matki oceniały oddziały porodowe, w których przyszło im rodzić. Odpowiadały na pytania dotyczące m.in.: warunków panujących na sali dostępności znieczulenia przy porodzie swobody rodzenia pomocy personelu medycznego i komunikacji z nim kontaktu z dzieckiem po narodzinach wsparcia w karmieniu piersią odczuć po porodzie. Dzięki analizie ankiet powstał ranking szpitali położniczych z podziałem na województwa. 3 najlepsze porodówki w Polsce Pierwsze miejsce przypadło Powiatowemu Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze , mieszczącemu się przy ul. Bohaterów Getta 10. Zdobył on największą liczbę punktów ze wszystkich oddziałów w całej Polsce - 84 pkt. Szpital posiada: jednoosobowe sale do rodzenia wyposażone w: prysznic, worek sako, piłkę, drabinkę, stołek porodowy, materac pomoc laktacyjną, psychologa, doulę, własną szkołę rodzenia, możliwość obejrzenia oddziału przed porodem. Drugie miejsce ex aequo (82 pkt.) zajął...

Bliźniaczki umierały, a ich tata nie mógł się z nimi pożegnać
Adobe Stock
Aktualności
Jego córki umierały w szpitalu, nie mógł ich pożegnać. Zrozpaczona mama daremnie błagała o pomoc
W jednym z łódzkich szpitali na świat przyszły bliźniaczki. Niestety, dziewczynki zmarły niedługo po porodzie. Ich tata nawet nie mógł się z nimi pożegnać... Wszystko przez pandemię i obowiązujące obostrzenia.

Przez pandemię koronawirusa tata nie mógł pożegnać swoich umierających córeczek, które urodziły się w 6. miesiącu ciąży. Mama dziewczynek w całej tej tragedii była sama. Panujące obostrzenia związane z koronawirusem pozbawiły cierpiącą kobietę wsparcia najbliższej osoby, natomiast ojcu dziewczynek uniemożliwiły pożegnanie swoich dzieci. Świat żyje szczepionkami, testami, nowymi przypadkami zakażeń, jednak w cieniu tego wszystkiego, po cichu, rozgrywają się ludzkie dramaty... Płonna nadzieja rodziców Już przed porodem mama Ali i Ady miała świadomość tego, że bliźniaczki urodzą się chore. Ciągle jednak była pełna nadziei i wierzyła, że stanie się cud. Pani Marta zaczęła rodzić na początku 6. miesiąca. Niestety, światełko nadziei zgasło – dziewczynki umarły. Ala zmarła od razu po porodzie, Ada żyła chwilkę dłużej. „Błagam, niech mi pani pomoże” Ze względu na pandemię i panujące obostrzenia tata Ali i Ady nie mógł pożegnać się ze swoimi córeczkami. Nie został wpuszczony na oddział szpitala. Pani Marta w całej tej tragedii była sama, bez wsparcia najbliższej i ukochanej osoby – męża. Kobieta również samotnie musiała pożegnać córeczki, mimo że bardzo pragnęła, by był przy niej mąż. Chciała także, by mógł on zobaczyć swoje dzieci i osobiście się z nimi pożegnać. „Błagam, niech mi pani pomoże” - prosiła położną. Aktualnie stan psychiczny pani Marty jest ciężki. Kobieta znajduje się pod opieką hospicjum perinatalnego Fundacji Gajusz. Po tak trudnym przeżyciu bardzo ważna jest pomoc specjalisty – fundacja już opłaciła pani Marcie wizytę u psychiatry. Źródło: Super Express​ Zobacz także:  Połączyła je tragedia: Czy mogłabym pomóc, gdyby moje dziecko nie umarło? Wielkopolska: śmierć kobiety w ciąży, aż trzy szpitale odmówiły jej przyjęcia...

Solidarna Polska chce pomóc kobietom z wadami letalnymi płodu
Adobe Stock
Aktualności
Pomoc dla kobiet z wadami letalnymi płodu: „Osobny pokój, możliwość wypłakania się”
Solidarna Polska przygotowała propozycje pomocy dla kobiet w ciąży z wadami letalnymi płodu. Projekt zakłada między innymi możliwość spotkania się z psychologiem. Dokument został już przekazany premierowi.

Kilka dni temu prawo aborcyjne w Polsce zostało zaostrzone . Po opublikowaniu wyroku TK przerwanie ciąży z podejrzeniem ciężkiej choroby lub ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest już przestępstwem. Osobny pokój, możliwość wypłakania się – oto niektóre pomysły Solidarnej Polski na pomoc kobiecie w ciąży, u której wykryto letalne wady płodu . Z jednej strony takie propozycje budzą gniew, ponieważ przy takiej skali tragedii wydają się być bardzo mało istotne. Z drugiej zaś – ważne jest oczywiście, by przy obowiązującym dziś prawie zapewnić kobiecie możliwie jak najlepsze warunki. Projekt ustawy przygotowany przez Solidarną Polskę Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy, mający na celu pomoc kobietom w ciąży z wadami letalnymi płodu. Nie jest jeszcze dokładnie znana treść dokumentu, jednak rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości powiedziała w rozmowie z TVN 24, że kobieta miałabym zapewnioną: możliwość wypłakania się możliwość spotkania z psychologiem osobny pokój specjalne konsylium lekarskie specjalną opiekę.  Nieoficjalnie PAP ustalił także, że w projekcie znalazło się również zagadnienie hospicjów perinatalnych – miejsce medycznego, psychologicznego i duchowego wsparcia dla rodziców dzieci z wadami wrodzonymi. Nadzieja na poparcie projektu Projekt rozwiązań pomocowych dla kobiety w ciąży, u której wystąpiły ciężkie wady płodu, został już przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także wicepremierom Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Gowinowi. Wiceszef Solidarnej Polski liczy na to, że projekt uzyska poparcie: „Będziemy przekonywać naszych koalicjantów do tych propozycji. Myślę, że to jest dobry projekt. Zakłada on wsparcie systemowe”. Źródło: wiadomosci.gazeta.pl Zobacz także:  Wyrok TK: PiS chce dać rodzącym 20...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj