Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły
Adobe Stock
Aktualności

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?

Wiele osób przybywających do naszego kraju, a także Polaków goszczących u siebie obywateli Ukrainy z pewnością będzie się zastanawiało, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły w Polsce. Wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić. Podajemy krótką instrukcję w języku ukraińskim. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
W związku z wojną w Ukrainie do Polski przyjechało wiele matek z dziećmi. Ukraińscy uczniowie będą mogli podjąć naukę w polskich szkołach. Jak zapowiedziało MEiN – będą mieć też zapewnione nieodpłatne lekcje języka polskiego, a także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Tłumaczymy więc, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły. Znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły?

  1. Rodzic lub inny opiekun dziecka powinien zebrać dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, czyli: świadectwa, zaświadczenia itp. Jeżeli rodzic nie posiada takich dokumentów (co jest naturalne w sytuacji związanej z ucieczką przed wojną) – musi napisać specjalne oświadczenie, w którym zawrze sumę ukończonych lat nauki dziecka ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.
  2. Rodzic musi skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Decyzję o tym podejmuje dyrektor danej placówki (sprawdź, jak dokładnie wygląda rekrutacja do szkoły w Polsce).
Ważne: szkoła, w regionie której mieszka ukraińska rodzina, ma obowiązek przyjęcia dziecka. Pozostałe szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmują dzieci, jeśli są w nich wolne miejsca. Jeżeli w danej szkole nie ma miejsc – należy skontaktować się z urzędem gminy i poprosić o wskazanie szkoły, do której będzie mogło uczęszczać dziecko z Ukrainy.

Prawa dziecka z Ukrainy w polskiej szkole

Dziecko z Ukrainy, które dołączy do polskich uczniów w szkole, ma następujące prawa: 
  • prawo do bezpłatnej nauki – nauka dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat w publicznych szkołach jest w Polsce bezpłatna.
  • prawo do podjęcia nauki mimo braku znajomości języka polskiego – jeżeli uczniowie z Ukrainy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe (nieodpłatne!) lekcje języka polskiego. W szkołach może być także stworzony tzw. oddział przygotowawczy dla dzieci z Ukrainy.
  • prawo do korzystania z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
  • prawo do korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Udzielają jej: psychologowie, pedagodzy, terapeuci pedagogiczni. Prawo to mają również rodzice uczniów z Ukrainy.

Zobacz też: Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski

W sytuacji, gdy coraz więcej dzieci trafia do naszego kraju – wolontariuszom, nauczycielom z pewnością przydadzą się też  karty pracy dla dzieci z Ukrainy.

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? (w języku ukraińskim)

Informację o tym, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły zamieszczamy także w języku ukraińskim. Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy została przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kliknij w obrazek, by pobrać cały dokument.

Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?


Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły?
www.gov.pl

Źródło: www.gov.pl

Zobacz także

W klasach I - III będzie więcej uczniów (zwiększony limit uczniów)
Adobe Stock
Aktualności
Więcej uczniów w klasach 1-3: tak chcą samorządowcy. Chodzi o dzieci z Ukrainy
Do tej pory limit w klasach wynosił 25 uczniów. W związku z dużą liczbą małych uchodźców z Ukrainy – liczebność uczniów w klasach 1-3 zostanie zwiększona. Wszystko po to, by umożliwić naukę ukraińskim dzieciom w polskich szkołach.

Ta decyzja to wynik czwartkowego (3.03.2022) spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudu z przedstawicielami samorządów. Ustalenia różnią się od tych, o których wcześniej informował wiceminister nauki i szkolnictwa Dariusz Piontkowski. Więcej uczniów w klasach Niedawno minister Czarnek mówił, że limity uczniów w klasach nie zostaną zwiększone. Miały być tworzone tzw. oddziały przygotowawcze, czyli dodatkowe klasy dla ukraińskich uczniów nieznających języka polskiego. Jednak po rozmowie prezydenta Dudy z przedstawicielami samorządów w Polsce, okazało się, że to pomysł bardzo trudny do wykonania. Zwłaszcza w szkołach w małych miejscowościach – po prostu nie ma takiej możliwości. Poza tym – w przypadku szkół, do których trafi kilkoro dzieci, to rozwiązanie mogłoby zupełnie się nie sprawdzić. Według samorządowców – najrozsądniejsza opcja to dołączenie ukraińskich uczniów do uczniów polskich. Ponad podziałami Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów nie udało się ustalić, co ze szczepieniami ukraińskich uczniów. I nie chodzi wyłącznie o COVID-19, a o szczepionki, które w Polsce są obowiązkowe, a w Ukrainie nie. „Przed nami jeszcze wyjaśnienie takich kwestii jak np. szczepienia. Czy te, które uchodźcy otrzymali na Ukrainie, są u nas ważne? Mam na myśli nie tylko szczepienia przeciwko COVID-19, ale i o standardowe szczepienia dla dzieci. Będziemy przyjmować dzieci z Ukrainy do przedszkoli oraz szkół i powinniśmy tę kwestię wyjaśnić” – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Andrzej Duda nie krył, że w wyniku wojny w Ukrainie mamy w Polsce kryzys uchodźczy, ale otoczenie opieką uchodźców to nasz obowiązek. „Polska zdała ten egzamin” – podkreślił prezydent Polski dziękując samorządowcom za zaangażowanie mieszkańców wszystkich miast i gmin w pomoc uchodźcom z Ukrainy....

netflix po ukraińsku
Kaspars Grinvalds, pixelliebe/Adobe Stock
Aktualności
Netflix w Polsce dodał ukraińską wersję dubbingu. Nie tylko do bajek
Miły gest Netflixa – na polskiej platformie udostępnia produkcje w języku ukraińskim. Każde działanie, które pomoże dzieciom uchodźców i im samym oderwać myśli od wojny i trudnej sytuacji, jest na wagę złota. Sprawdź, co można już w Polsce oglądać po ukraińsku.

Gdy do Polski ruszyła fala uchodźców z Ukrainy, a w niej głównie kobiety z dziećmi, Polacy wystosowali do Netflixa prośbę, aby w polskiej platformie pojawiły się ukraińskie wersje bajek dla dzieci. Netflix zareagował błyskawicznie. Ukraińcy przebywający w Polsce mogą oglądać w swoim ojczystym języku nie tylko bajki, ale i seriale i filmy. Takich produkcji jest już na platformie kilkadziesiąt, a będzie ich więcej. Przejrzeliśmy Netflix w poszukiwaniu konkretnych tytułów dostępnych także w wersji ukraińskiej. Oto listy tytułów oraz instrukcje, jak przeglądać treści dostępne po ukraińsku oraz jak zmienić odtwarzaną wersję językową. Spis treści: Bajki i filmy dla dzieci po ukraińsku Filmy i seriale dla dorosłych po ukraińsku Jak wyszukać produkcje w wersji ukraińskiej Bajki i filmy dla dzieci po ukraińsku Nie wymieniamy tu wszystkich tytułów, ale te najbardziej popularne wśród dzieci. Niżej przeczytasz, jak wyszukać inne tytuły bajek i filmów. Bajki i filmy dla dzieci po ukraińsku: Barbie, Dolphin Magic Dzieciak Rządzi: Znowu w grze (sezony od 1 do 4) Enola Holmes – film dla młodzieży Filuś i Kubuś (sezon 1) Gofcia i Mochi Harmidom – film He-Man i Władcy Wszechświata Klaus My Little Pony Mistrzowie Spinjitzu Ohana: Najcenniejszy skarb – film Park Jurajski: Obóz Kredowy (sezony od 1 do 4) Pokemon – podróże. Pokemon – Sekrety dżungli Na ratunek – film The Umbrella Academy (sezon 1 i 2) Wyprawa na księżyc Wysoka Dziewczyna (1 i 2) Vivo Filmy i seriale dla dorosłych po ukraińsku Poniżej tylko niektóre z produkcji z poszerzającej się stale listy tych dostępnych w Polsce także po ukraińsku. Warto regularnie sprawdzać, o jakie tytuły poszerzana jest oferta dla ukraińskich odbiorców: Bridgertonowie Czarne lustro Dom z papieru...

500 plus dla ukraińców
Anton, Tomasz Warszewski/Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla Ukraińców oraz inne świadczenia dla rodzin uchodźców
Wszyscy Ukraińcy, którzy przekraczają z dziećmi granicę ukraińsko-polską, uzyskają prawo do legalnego pobytu w Polsce i szeregu świadczeń socjalnych. Mowa nie tylko o 500 plus dla dzieci uchodźców, ale również o RKO i programie Dobry Start.

Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS. „Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy. Zobacz też:  Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce? 500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy  Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym. Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to: 1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” 2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu 3. Decyzja o: przyznaniu statusu uchodźcy udzieleniu ochrony uzupełniającej udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych udzieleniu zgody na pobyt tolerowany udzieleniu ochrony czasowej w Polsce 4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj