Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sanepid nie może karać za brak maseczki
AdobeStock
Aktualności

Sanepid nie może karać za brak maseczki. Niefortunna zmiana w przepisach

Od niedzieli, 29 listopada, obowiązują nowe przepisy, zgodnie z którymi brak maseczki może skutkować jedynie mandatem karnym. Kary od sanepidu nie są już możliwe.

Nowela ustawy antycovidowej, która weszła w życie w ostatnią niedzielę listopada, nie przewiduje już możliwości nakładania kary grzywny od sanepidu za brak maseczki. Zdaniem prawnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dra Mikołaja Małeckiego, usunięcie tego przepisu jest błędem polityków, którzy pracowali nad ustawą.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Sanepid nie może już ukarać za brak maseczki

Do tej pory uchylanie się od obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej mogło skutkować karą sanepidu w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych. W znowelizowanej ustawie przepis mówiący o tym został pominięty, co oznacza, że sanepid stracił uprawnienia do karania obywateli za brak maseczek. Od 29 listopada jedyną możliwością ukarania jest nałożenie mandatu karnego przed funkcjonariusza policji.

Błąd, o którym mówi dr Mikołaj Małecki, znajduje się w artykule 48a ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Artykuł ten mówi o karach za łamanie obostrzeń sanitarnych. W obecnej wersji w żadnym miejscu nie wspomina o artykule 46b pkt. 13 tej samej ustawy, który to właśnie opisuje powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa.

„Sanepid nie może już nikogo ukarać karą pieniężną za brak maseczki. W art.48a ustawy o chorobach zakaźnych, mówiącym o karach, nie dodano art.46b pkt13,który po nowelizacji 29.11 opisuje powszechny obowiązek zasłaniania ust i nosa. Za brak maski grozi obecnie tylko mandat art.116.1a kw.” – wyjaśnił dr Małecki na Twitterze.


Źródło: innpoland.pl

Zobacz także:

szczepionka na covid testowana na dzieciach
Adobe Stock
Aktualności
Szczepionkę na Covid-19 testowano na 12-latkach. „To dobra wiadomość”
Szczepionka przeciw koronawirusowi firmy Pfizer była testowana na 12-letnich dzieciach. Na razie nie wiadomo jednak, czy i kiedy dzieci będą mogły być szczepione na Covid-19.

Szczepionka na Covid-19 była podawana dzieciom w wieku od 12 do 16 lat. Na rekrutację do badań klinicznych osób niepełnoletnich zdecydowała się firma Pfizer. Na razie jednak testy przeprowadzono na zbyt małej grupie, by szczepionka została dopuszczona do użytku dla dzieci. Szczepionka na koronawirusa testowana na dzieciach Szczepionka przeciw Covid-19 została już dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii, w Polsce zaś masowe szczepienia na koronawirusa mają rozpocząć się w lutym . Szczepionkę najpierw otrzymają pracownicy medyczni, służby mundurowe oraz seniorzy, do tej pory jednak nie planowano szczepień dzieci poniżej 16. roku życia. Teraz okazuje się, że firma Pfizer włączyła do badań klinicznych nad szczepionką osoby od 12. do 16. roku życia. „Jeżeli chcielibyśmy docelowo szczepić też młodsze osoby, dzieci, dla których COVID-19 nie jest na ogół dużym zagrożeniem, jeśli chodzi o przebieg, ale które uczestniczą w łańcuchach szerzenia się zakażenia, to informacja o rekrutowaniu do badań nastolatków jest dobrą informacją. Dopuszczenie preparatu dla osób nieletnich poszerzyłoby odsetek osób szczepionych w populacji, a to ważne na drodze do budowania sztucznie wytworzonej odporności zbiorowiskowej” - uważa dr hab. Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, cytowany przez portal interia.pl. Włączenie do badań nad szczepionką dzieci w wieku 12-17 lat planuje także amerykańska firma Moderna. Zdaniem dr. Rzymskiego najbardziej prawdopodobny scenariusz to taki, w którym dzieci będą w przyszłości szczepione tymi samymi preparatami co dorośli. „Wymaga to jednak najpierw ewaluacji takich szczepionek w ramach badań klinicznych na wystarczająco licznej grupie osób nieletnich. Podejmowanie decyzji o szczepieniu dzieci na podstawie wyników osób dorosłych, nie...

niedziela handlowa w grudniu
Adobe Stock
Aktualności
Ostrzeżenie przed zakupami 6 grudnia: „To nie impreza. Idźmy do galerii i wyjdźmy”
W niedzielę 6 grudnia będzie można zrobić zakupy. Czy Polacy ruszą tłumnie do galerii handlowych? Dr Grzesiowski apeluje, by rozłożyć zakupy na kilka dni, zrobić wcześniej listę potrzebnych rzeczy i jak najszybciej opuścić sklep.

6 grudnia będzie dodatkową niedzielą handlową, istnieje więc ryzyko, że Polacy masowo wybiorą się na zakupy. Eksperci obawiają się, że w najbliższą grudniową niedzielę galerie handlowe przeżyją prawdziwe oblężenie. Dr Paweł Grzesiowski apeluje więc o rozsądek: „Róbmy listę zakupów, idźmy do galerii handlowej i wyjdźmy”. Niedziela handlowa 6 grudnia: czeka nas armagedon? Decyzją prezydenta 6 grudnia sklepy będą otwarte . Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu ma pomóc Polakom tak zaplanować przedświąteczne zakupy, by uniknąć tłumów w sklepach. Eksperci boją się jednak, że skutek otwarcia galerii handlowych 6 grudnia może być odwrotny, a sklepy czeka oblężenie. Tę obawę podziela dr Grzesiowski, który w programie Newsroom apelował o rozłożenie zakupów na co najmniej kilka dni. „Mam nadzieję, że nie będziemy mieli armagedonu, a Polacy rozłożą zakupy i nie będą ich robić jednego dnia. Nie ma potrzeby, abyśmy wszyscy ruszyli po zakupy w jednym czasie” − powiedział. Powstrzymanie się od wizyty w galerii 6 grudnia to rozsądna decyzja, tym bardziej że przed świętami Bożego Narodzenia zakupy będzie można zrobić jeszcze 12 i 20 grudnia. Dr Grzesiowski zwraca także uwagę na fakt, że aktualne obostrzenia i tak nie pozwolą na wejście do galerii wszystkim chętnym jednocześnie. Może się więc okazać, że niecierpliwi stracą dużo czasu na czekaniu w kolejkach. „Mamy zachowywać dystans i limit osób, więc wiele osób spędzi dużo czasu w kolejkach. Pójdźmy z samego rana lub późnym popołudniem, a więc w porach, gdy w naturalny sposób osób jest mniej”. A jak powinni zachowywać się ci, którzy mimo wszystko wybiorą się 6 grudnia do galerii handlowej? Dr Grzesiowski przestrzega przed zbytnią, nieuzasadnioną beztroską. „Przede wszystkim pamiętajmy, że idziemy na zakupy, a nie na imprezę, na spotkanie ze...

COVID a depresja
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Pandemia koronawirusa może wywołać depresję i PTSD u ciężarnych
Już sama ciąża i poród są dla kobiety silnym emocjonalnym przeżyciem. Czasami powodują, że kobieta zaczyna chorować na depresję, miewa lęki, a ciężki poród może wywoływać u niej zespół stresu pourazowego. Okazuje się, że trwająca pandemia może nasilać te choroby.

W normalnych warunkach aż 15-20 proc. ciężarnych ma problemy psychiczne, które pojawiają się w ciągu kilku tygodni przed porodem lub po nim. Z kolei u kobiet, które już wcześniej miały różne zaburzenia nastroju lub emocji, w okresie okołoporodowym może nastąpić nasilenie objawów. Teraz okazało się, że pandemia koronawirusa stanowi dodatkowy czynnik pogarszający zdrowie psychiczne kobiet w ciąży i po porodzie. Wpływ COVID-19 na ciężarne Wpływem stresu spowodowanego pandemią na kobiety w ciąży zajęła się polska grupa naukowców z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Jagiellońskiego . Badają oni, w jaki sposób stres psychologiczny związany z epidemią COVID wpływa na samopoczucie i przebieg ciąży. O stresie i metodach radzenia sobie z nim w czasie ciąży mówimy w akcji Szczęśliwa ciąża z Mamo, To Ja  pod patronatem PAN.  Depresja, lęk i zespół stresu pourazowego przez pandemię Tymczasem naukowcy z Brigham and Women's Hospital w USA przeprowadzili między majem a sierpniem 2020 roku ankietę wśród ponad 1100 kobiet ciężarnych i w połogu, by ocenić wpływ pandemii na ich zdrowie psychiczne. Zebrane informacje pozwoliły sformułować następujące wnioski: ponad 36 proc. kobiet miało kliniczne objawy depresji (wzrost w porównaniu do czasów sprzed pandemii o 11-26 proc.), ponad 22 proc. kobiet zgłosiło odczuwanie nasilonego niepokoju, ponad 10 proc. pań miało objawy stresu pourazowego powyżej klinicznego poziomu. Około 9 proc ciężarnych lub świeżo upieczonych mam zgłaszało, że pandemia wywołała u nich silne poczucie żalu, straty lub rozczarowania . Uczucia te aż pięciokrotnie zwiększały ryzyko wystąpienia klinicznych objawów depresji , lęku, zespołu stresu pourazowego. Koronawirus wywołuje strach u ciężarnych 18 proc. badanych kobiet zgłosiło, że czuły silny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak