spotkanie z nauczycielem
Adobe Stock
Aktualności

Ważny apel psychologa do rodziców uczniów: „W szkole wszyscy jesteśmy ludźmi”

Profil psycholożki Marii Kaczorowskiej na Instagramie obserwuje wielu rodziców, gdyż specjalistka porusza ważne kwestie związane z problemami dzieci w wieku szkolnym.

Pani psycholog swoje rady często opatruje grafikami, dzięki czemu przekazywane informacje łatwiej jest czytelnikom przyswoić. Tym razem obok grafiki pojawił się też tekst. Grafika zachęca rodziców do zainteresowania się szkołą dziecka i jego problemami, tekst natomiast mówi o tym, jak się dowiadywać o różne rzeczy, a dokładniej – jak uszanować pracę nauczycieli.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Dzisiejsza szkoła jest inna niż ta sprzed lat

Maria Kaczorowska zauważa, że rodzice powinni brać pod uwagę fakt, że to, co sami pamiętają ze swoich czasów szkolnych, może różnić się od doświadczeń ich dziecka. Czasy się zmieniły, szkoła także. Na dodatek zupełnie inna jest perspektywa ucznia, a inna jego rodzica. W dodatku lockdown, z jakim mierzyli się uczniowie w zeszłym roku szkolnym, postawił przed nimi i przed nauczycielami zupełnie nowe wyzwania. Teraz, po powrocie do normalnej nauki, wszystko jest już nieco inne, niż było przed pandemią. Dlatego rodzice mają prawo dowiadywać się w szkole o wiele rzeczy, zwłaszcza w roku szkolnym 2021 i zadawać nauczycielom pytania, aby rozwiewać swoje wątpliwości.

Nie przekraczaj granic nauczyciela!

„Mamy prawo do niewiedzy. Mamy prawo pytać. I mamy prawo uzyskać odpowiedź. Pamiętajmy jednak, by uszanować granice nauczyciela – ustalajmy moment takich rozmów, umawiajmy się na spotkania, przychodźmy na zaplanowane konsultacje. Odpowiadanie na nasze pytania i rozwiewanie wątpliwości w czasie lekcji lub podczas przerwy może przekraczać granice nauczyciela, który ma prawo do przerwy i ma prawo przeprowadzić lekcje w zaplanowanym czasie” – pisze psycholożka.
 


To ważny głos, który być może pomoże nauczycielom, rodzicom i uczniom. Rodzice, macie prawo pytać, ale róbcie to z poszanowaniem nauczycieli.

„Z życzliwością i ciekawością wszystkim nam będzie łatwiej sprawić, by szkoła była przyjaznym miejscem i dobrym czasem dla rozwoju naszych dzieci, nauczycieli i nas jako rodziców” – kończy post psycholożka.

Sprawdź także:

malowanie koni
Aktualności
SKANDALICZNA zabawa: dzieci malują konie, a dorośli nie widzą w tym nic złego!
Nową modą stało się malowanie przez dzieci wynajmowanych do tego celu zwierząt. Jedna z firm oferująca jazdę konną opublikowała na swoim profilu na Facebooku zdjęcie pomalowanego konia. Wywołało to prawdziwą burzę w sieci. I słusznie!

Hipoterapia to jedna z metod rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, która odbywa się przy udziale koni. Przez jedną ze szkół został do niej jednak wprowadzony nowy element – malowanie zwierząt przez dzieci. Sprawę nagłośniła między innymi dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska, która opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia pomalowanych koni. Malowanie koni to znęcanie! Zdaniem większości internautów taka „zabawa” jest to po prostu znęcaniem się nad zwierzętami. „Myślę, że inne zajęcia z koniem dla dzieci byłyby równie skuteczne!” – grzmi jedna z internautek. W sieci pojawiły się głosy, że od malowania są kartki i płótna, a nie żywe zwierzęta. Według internautów taka zabawa jest krzywdząca dla zwierząt oraz nie ma nic wspólnego z terapią.   Na ten temat wypowiedziała się również terapeutka pracująca w szkole integracyjnej: „Te metody wzbudzają we mnie i moich koleżankach terapeutkach oburzenie i strach. Również współpracujemy ze stadninami, dokąd jeździmy z naszymi uczniami na hipoterapię i nie ma naszej zgody na takie praktyki. Nie zaszczepiamy w dzieciach traktowania zwierząt jak przedmiotów!”.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez KAROLINA KORWIN PIOTROWSKA 🐶🐶🐶 (@karolinakp) Co myśli na ten temat Dorota Zawadzka? Głos w sprawie malowania zwierząt przez dzieci zabrała również Dorota Zawadzka. Superniania jest zdania, że taka zabawa pozwoli dzieciom uznać, że zwierzę to zabawka, a żywą istotę można traktować w sposób przedmiotowy. „Otóż ja uważam i mam nadzieję, że koniom krzywda...

Pierwsza szkoła w tym roku zamknięta. Wykryto w niej koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Pierwsza szkoła w tym roku zamknięta. Wykryto w niej koronawirusa
Dopiero, co rozpoczął się rok szkolny, a już jedna ze szkół musiała przejść na nauczanie zdalnie. W placówce na Mazowszu wykryto COVID-19.

Po ponad 1,5 roku pandemii, wszyscy chcielibyśmy już zapomnieć o koronawirusie. Eksperci podkreślają jednak, że COVID-19 już z nami zostanie i należy nauczyć się z nim żyć. Taka ma być nasza nowa „normalność”.  COVID-19 wykryty w szkole w Radomiu Słyszymy o kolejnych zakażeniach. Mimo że rządzący przekonują, że sytuacja jest na razie pod kontrolą, wciąż krąży nad nami widmo czwartej fali koronawirusa. Najnowsze wiadomości z Mazowsza też nie napawają optymizmem. W Zespole Szkół Ekonomicznych w Radomiu wykryto zakażenie koronawirusem. Chory jest nauczyciel. Dyrektor szkoły i jego zastępca zostali skierowani na kwarantannę. Jak podał zarząd szkoły w rozmowie z Echo Dnia, nikt z uczniów nie miał jeszcze w tym roku z nimi kontaktu. Uczniowie przeszli na nauczanie zdalne, wrócą do szkoły dopiero 9 września.  „Jeśli nie będzie kolejnych zakażeń, to uczniowie wrócą do szkoły. Natomiast jeśli przybędzie osób z COVID-19 to wtedy będziemy rozpatrywać tę sprawę” – podkreślała cytowana przez Polsat News Małgorzata Gregorczyk, rzecznik radomskiego sanepidu. W Warszawie zachorował uczeń Ale to nie koniec złych wiadomości. Jak podaje Wirtualna Polska, w Szkole Podstawowej nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie również wykryto COVID-19. Zachorował jednej z uczniów. „Sanepid zdecydował o zawieszeniu jednej klasy, w której wykryto przypadek zakażenia, do 11 września” – powiedziała w rozmowie z portalem wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi, do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej, a także, gdy nie ma obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej. Myślicie, że to dopiero początek? Według was powrót do szkoły stacjonarnej był dobrym pomysłem? Zobacz też: Szczepienia dzieci w szkołach na COVID – kiedy i jak...

Mój uczeń był smutny i opuścił się w nauce
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„Dobry pedagog reaguje, kiedy widzi nieszczęśliwe dziecko. Czasem udaje się pomóc całej rodzinie…”
Jak niewiele trzeba było wysiłku z mojej strony, aby pomóc Maciusiowi i chorej Joasi. Właśnie dla chwili takiej satysfakcji warto być pedagogiem i pracować z dziećmi.

Jak niewiele trzeba było wysiłku z mojej strony, aby pomóc Maciusiowi i chorej Joasi. Właśnie dla chwili takiej satysfakcji warto być pedagogiem i pracować z dziećmi. Weszłam do klasy i spojrzałam na półkę, na której dzieci trzymały swoje zwierzątka… Lepiłam je z modeliny i wręczałam maluchom jako prezent za dobrą odpowiedź albo wyjątkowo grzeczne zachowanie. Wiadomo, że w pierwszej klasie nie stawia się stopni, trzeba dać uczniom jakoś inaczej do zrozumienia, czy coś robią dobrze, czy źle. A taki żółwik lub krówka z modeliny są idealną motywacją. Moi uczniowie prześcigali się w nauce, żeby tylko zdobyć kolejne trofeum Niektórzy mieli już całą menażerię. Podeszłam do półki, czując, że jestem z nich naprawdę dumna. Po chwili jednak stwierdziłam, że czegoś mi chyba na niej brakuje… Tak! Zniknęły trzy zwierzątka, wszystkie należące do Maćka. Ciekawe, co się z nimi stało? A więc to dlatego mały opuścił się w nauce! Maciek był jak na razie przeciętnym uczniem, często na lekcjach się zamyślał i odpływał gdzieś daleko. Dlatego bardzo się cieszyłam, kiedy w końcu udało mu się zdobyć jakieś zwierzątko. Byłam ciekawa, dlaczego ich teraz nie ma. Może je zabrał do domu? Po lekcjach spytałam o to chłopca. Zrobił lekko spłoszoną minę. – Dałem je siostrze – wyznał cicho. – To bardzo ładnie z twojej strony! – powiedziałam z uznaniem. – Ile lat ma twoja siostrzyczka? – Pięć. Ale mama mówi, że jest bardzo rozwinięta jak na swój wiek – odparł Maciek, nie kryjąc dumy. – Pewnie chodzi do przedszkola? – Nie, ona jest w szpitalu – rzucił mały. Zrobiło mi się głupio. Prowadząc lekką konwersację z tym siedmioletnim dzieckiem, nie spodziewałam się takiej odpowiedzi. Ani tak poważnego spojrzenia jego brązowych oczu. – Na pewno się ucieszyła z tych zwierzątek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz