astma
fot. Fotolia

Ciągle kaszle? To może być niewykryta astma!

Astma u dziecka często przez długie lata pozostaje niezdiagnozowana. Dziecko niepotrzebnie dostaje antybiotyki. U 80 proc. osób chorujących na astmę pierwsze objawy pojawiają się do 5. roku życia. Astmy nie trzeba się bać, trzeba ją leczyć.
astma
fot. Fotolia
Astma jest chorobą, która rozwija się już od wczesnego dzieciństwa: 80 proc. osób pierwsze objawy astmy miało do 3. roku życia. Zwykle jednak przez wiele lat pozostaje nierozpoznana. Lekarze wciąż jeszcze często uważają, że gdy dziecko kaszle, to przyczyną jest infekcja i niepotrzebnie podają antybiotyki
Astmy u dziecka nie trzeba się bać. Można z nią normalnie żyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka i podróżniczka, która mimo astmy zdobyła Mount Everest. Koniecznie jednak astma u dziecka musi być leczona.

Zobacz też: Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Jakie są objawy astmy u dziecka

Objawy astmy u dziecka są inne niż u dorosłego. Dorosły głównie ma duszność, trudno mu złapać oddech. U dziecka objawy astmy są łagodniejsze. Najczęściej astma u niemowlęcia i u starszego dziecka objawia się kaszlem, który nie jest spowodowany infekcją.
Dziecko często kaszle, choć nie jest chore: nie ma gorączki ani żadnych innych objawów infekcji. Lekarz przy badaniu słyszy charakterystyczne świsty w oskrzelach.
Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Jak rozpoznać astmę u dziecka

U małych dzieci trudno zdiagnozować astmę. Nie ma jednoznacznych badań, które mogą potwierdzić astmę. Lekarz stawia diagnozę na podstawie objawów. Jeśli dziecko ma „dziwne” infekcje: bez gorączki, często kaszle, dostaje antybiotyk, po którym choroba kończy się, ale po 2–3 tygodniach powraca, to można podejrzewać, że przyczyną jest astma.
Innymi objawami astmy u dziecka są:
  • świszczący oddech,
  • suchy, napadowy kaszel występujący głównie w nocy, nad ranem oraz po bieganiu czy grze w piłkę.

Zobacz także: Astma u dziecka - jak ją leczyć: wyjaśnia alergolog

Astmę u dziecka rozpoznaje się również na podstawie tego, jak dziecko reaguje na zapisane przez lekarza leki rozszerzające oskrzeli i sterydy wziewne. Jeśli pomagają, to lekarz potwierdza diagnozę astmy u dziecka. Wiarygodne badanie można jednak przeprowadzić dopiero, gdy dziecko ma 5–6 lat i można u niego przeprowadzić badanie spirometryczne.

Co robić, gdy dziecko ma astmę

Co robić, jeśli lekarz potwierdzi astmę u dziecka?
  1. Sprawdź, czy przyczyną problemów jest alergia – lekarz będzie chciał przekonać się, na co dziecko jest uczulone. U niemowlęcia zwykle przyczyną jest alergia pokarmowa, np. na białko mleka krowiego, jajka, ryby, czekoladę, orzechy. U nieco starszych dzieci przyczyną alergii są najczęściej alergeny wziewne, np. roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, traw.
  2. Eliminuj z otoczenia dziecka alergeny – jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, nie podawaj mu mleka (ani żadnych mlecznych przetworów). Czytaj etykiety produktów, które kupujesz: białka mleka często znajdują też w pieczywie, ciastkach, wędlinach. Gdy dziecko jest uczulone na roztocza kurzu domowego, zwiń dywany, często pierz pościel, sprzątaj odkurzaczem z filtrem. Jeśli przyczyną problemów są pyłki, sprawdź, kiedy pylą, i wychodź wtedy z malcem na dwór rano, wieczorem lub po deszczu. Pomyśl o odczulaniu – to skuteczny sposób na alergię.
  3. Podawaj leki zapisane przez lekarza – zwykle są to sterydy działające przeciwzapalnie, do wdychania przez specjalną tubę (kupisz w aptece). Lekarz może też zalecić podawanie dziecku leków przeciwhistaminowych, które zmniejszą objawy alergii.
  4. Nie przerywaj leczenia – astma to podstępna choroba: ma okresy, gdy się cofa, jednak może wrócić. Odstawić leki możesz dopiero po konsultacji z lekarzem.
Zobacz także: Czy otyłość ma wpływ na astmę?


Aktywność fizyczna: lekiem na astmę u dziecka

Nic nie szkodzi, jeśli po jeździe na rowerze czy grze w piłkę dziecko zaczyna kasłać. Warto podać dziecku środek rozszerzający oskrzela i pozwolić mu dalej się bawić. To lepsze niż siedzenie w domu. Ruch jest sprzymierzeńcem, pomaga zwalczyć astmę. Dlatego zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej. Szczególnie korzystne jest pływanie.

Zobacz też: Alergii i astmie sprzyjają fast foody: najnowsze doniesienia!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zainspiruj się!

Gry i zabawy dla najmłodszych