Jak kochać dziecko autystyczne? Jak pomóc dziecku i sobie?

O czym powinni pamiętać rodzice cierpiącego na autyzm dziecka? Wychowywanie dziecka autystycznego jest bardzo trudne. Pomocy wymaga zarówno dziecko, jak i jego najbliżsi. Gdzie jej szukać?
dziecko, pluszak, tulić, smutek

Autystyczne dziecko nie uśmiecha się do rodziców, odmawia pieszczot, nie reaguje na polecenia. Nie toleruje w swoim otoczeniu żadnych zmian. Rodzicom takiego dziecka nie jest łatwo, ale muszą pamiętać, że mogą (i powinni!) szukać wsparcia u lekarzy, terapeutów i innych rodziców dzieci autystycznych.

Jak sobie radzić z zachowaniami dziecka?

Zaburzone zachowania autystycznego dziecka (czyli typowe objawy autyzmu), dezorientują rodziców i wzbudzają w nich poczucie winy. Jak sobie wtedy radzić? Choć to niełatwe, wychowując takiego malucha staraj się myśleć pozytywnie:
 • Dziecko biernie przyjmuje twoje pieszczoty? Staraj się nie brać sobie tego do serca. Badania sugerują, że autystyczne dzieci są przywiązane do rodziców, tylko nie potrafią tego okazać.
 • Czujesz się winna, że nie potrafisz pomóc dziecku, gdy krzyczy i nie pozwala do siebie podejść? Pamiętaj, wcale nie jesteś złą mamą! Problemy z rozpoznawaniem potrzeb i trudnych emocji dzieci mają też rodzice zdrowych dzieci.

Wpływ zachowań dziecka autystycznego na rodzinę

Przy dziecku, które ma trudności w komunikowaniu się z innymi i nie panuje nad emocjami, domownicy są narażeni na duży stres. To zaś nie pozostaje bez wpływu na ich wzajemne relacje. Wychowywanie dziecka z autyzmem często powoduje:
 • Problemy partnerskie. Niewłaściwe zachowania dziecka (np. jego agresja czy nieposłuszeństwo) sprawiają, że stosunki między tobą i mężem stają się coraz bardziej napięte? Szukajcie wsparcia na zewnątrz. Pomyślcie też o terapii par i rodzin.
 • Kłopoty z rodzeństwem. Przez twoje zaabsorbowanie niepełnosprawnym dzieckiem, potrzeby pozostałych, zdrowych, dzieci schodzą na drugi plan? Wyjaśniaj im, dlaczego tak się dzieje, nie żądaj jednak od dzieci zbyt wiele. Pozwalaj im np. na okazywanie żalu, złości i interweniuj, gdy autystyczny brat czy siostra przeszkadza im w zabawie.
Problemy rodzin dzieci autystycznych związane są również z praktycznymi sprawami, takimi jak zapewnienie całodobowej opieki i wsparcia dziecku czy opłacenie terapii. Warto poszukać specjalistycznych usług opiekuńczych (oferują je ośrodki pomocy społecznej), form pomocy finansowej (np. zasiłki dla rodziców, świadczenia rodzinne).

Jak reagować na komentarze otoczenia?

Nienaturalne zachowania dziecka autystycznego często irytują osoby z jego otoczenia. Bywa, że z niechęcią obserwują awanturujące się dziecko (np. w autobusie) i zarzucają rodzicom, że zbytnio dziecko rozpuścili. Wynika to z nieznajomości specyfiki problemów i potrzeb takich dzieci. Co możesz zrobić jako rodzic?
 • Nie przemilczaj przykrych uwag. Otwarcie informuj innych o źródle problemu (czyli o autyzmie), a nawet miej czasami odwagę wytknąć ludziom ich nietolerancję.
 • Nie izoluj się od przyjaciół czy krewnych z obawy, że wizyta u nich skończy się np. ściągnięciem przez dziecko obrusa ze stołu wraz z zastawą. Mocno akcentuj, że zależy ci na podtrzymywaniu więzi rodzinno-towarzyskich, wyjaśniając zarazem, na czym polegają specyficzne trudności dziecka autystycznego.

Formy pomocy dla dziecka z autyzmem

Na razie autyzm nie jest schorzeniem uleczalnym, jednak terapia może wpłynąć korzystnie na rozój dziecka:
 • wczesna diagnoza autyzmu – w osiąganiu dobrych wyników w postępowaniu leczniczym kluczowe jest wczesne rozpoznanie, najlepiej przed 4 rokiem życia.
 • terapia - po diagnozie rodzice zostaną skierowani do odpowiednich placówek oferujących dzieciom autystycznym terapię. Jedną z form pomocy dzieciom z zaburzeniami rozwoju jest terapia behawioralna i trening umiejętności społecznych. 
 • rodzice w procesie leczenia - opiekunowie muszą nauczyć się, jak postępować z dzieckiem autystycznym i jak pomagać mu na co dzień, choćby ucząc dziecko m.in. nawiązywania relacji międzyludzkich.
 • przedszkole i szkoła - dzieci z tego typu zaburzeniami często uczą się też w szkołach integracyjnych,się w szkole według programu nauczania dostosowanego do jego potrzeb. Część dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, np. cierpiących na zespół Aspergera, może uczęszczać do przedszkola i uczyć nauczyciela wspomagającego, który pomaga dziecku w funkcjonowaniu w szkole. Szkoła powinna również otrzymać zalecenia dotyczące pracy z dzieckiem autystycznym.

Formy pomocy dla rodziców dziecka autystycznego

Jeśli twoje dziecko otrzymało diagnozę, pomocy potrzebuje nie tylko ono, ale także ty i wszyscy wasi bliscy. Gdzie się udać po pomoc?
 • w Fundacji Synapsis (tel.: 22 825 87 42);
 • u psychologa -  terapia bywa bardzo pomocna dla rodzin dzieci autystycznych;
 • w internecie znajdziecie grupy wsparcia dla rodziców dzieci autystycznych, prowadzone przez profesjonalistów i innych rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Jakie zachowanie dziecka, które zaczyna chodzić, powinno skłonić rodziców do wizyty lekarskiej? Doradza pediatra.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu