GRY
 
 

Jak kochać dziecko autystyczne? Jak pomóc dziecku i sobie?

O czym powinni pamiętać rodzice cierpiącego na autyzm dziecka? Wychowywanie dziecka autystycznego jest bardzo trudne. Pomocy wymaga zarówno dziecko, jak i jego najbliżsi. Gdzie jej szukać?

dziecko, pluszak, tulić, smutek

Autystyczne dziecko nie uśmiecha się do rodziców, odmawia pieszczot, nie reaguje na polecenia. Nie toleruje w swoim otoczeniu żadnych zmian. Rodzicom dziecka z autyzmem nie jest łatwo, ale muszą pamiętać, że mogą (i powinni!) szukać wsparcia u lekarzy, terapeutów i innych rodziców dzieci autystycznych.

Jak sobie radzić z zachowaniami dziecka autystycznego?

Zaburzone zachowania autystycznego dziecka, czyli typowe objawy autyzmu, dezorientują rodziców i wzbudzają w nich poczucie winy. Jak sobie wtedy radzić? Choć to niełatwe, wychowując dziecko z autyzmem staraj się myśleć pozytywnie:
 • Dziecko biernie przyjmuje twoje pieszczoty? Staraj się nie brać sobie tego do serca. Badania sugerują, że autystyczne dzieci są przywiązane do rodziców, tylko nie potrafią tego okazać.
 • Czujesz się winna, że nie potrafisz pomóc autystycznemu dziecku, gdy krzyczy i nie pozwala do siebie podejść? Pamiętaj, wcale nie jesteś złą mamą! Problemy z rozpoznawaniem potrzeb i trudnych emocji dzieci mają też rodzice zdrowych dzieci.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Wpływ zachowań dziecka autystycznego na rodzinę

Przy autystycznym dziecku, które ma trudności w komunikowaniu się z innymi i nie panuje nad emocjami, domownicy są narażeni na duży stres. To zaś nie pozostaje bez wpływu na ich wzajemne relacje. Wychowywanie dziecka z autyzmem często powoduje:
 • Problemy partnerskie. Niewłaściwe zachowania dziecka (np. jego agresja czy nieposłuszeństwo) sprawiają, że stosunki między tobą i mężem stają się coraz bardziej napięte? Szukajcie wsparcia na zewnątrz. Pomyślcie też o terapii par i rodzin.
 • Kłopoty z rodzeństwem. Przez twoje zaabsorbowanie niepełnosprawnym dzieckiem, potrzeby pozostałych, zdrowych, dzieci schodzą na drugi plan? Wyjaśniaj im, dlaczego tak się dzieje, nie żądaj jednak od dzieci zbyt wiele. Pozwalaj im np. na okazywanie żalu, złości i interweniuj, gdy autystyczny brat czy siostra przeszkadza im w zabawie.
 • Problemy rodzin dzieci autystycznych związane są również z praktycznymi sprawami, takimi jak zapewnienie całodobowej opieki i wsparcia dziecku czy opłacenie terapii. Warto poszukać specjalistycznych usług opiekuńczych (oferują je ośrodki pomocy społecznej), form pomocy finansowej (np. zasiłki dla rodziców, świadczenia rodzinne).

Jak reagować na komentarze otoczenia?

Nienaturalne zachowania dziecka autystycznego często irytują osoby z jego otoczenia. Bywa, że z niechęcią obserwują awanturujące się dziecko (np. w autobusie) i zarzucają rodzicom, że zbytnio dziecko rozpuścili. Wynika to z nieznajomości specyfiki problemów i potrzeb dzieci z autyzmem. Co możesz zrobić jako rodzic?
 • Nie przemilczaj przykrych uwag. Otwarcie informuj innych o źródle problemu (czyli o autyzmie), a nawet miej czasami odwagę wytknąć ludziom ich nietolerancję.
 • Nie izoluj się od przyjaciół czy krewnych z obawy, że wizyta u nich skończy się np. ściągnięciem przez dziecko obrusa ze stołu wraz z zastawą. Mocno akcentuj, że zależy ci na podtrzymywaniu więzi rodzinno-towarzyskich, wyjaśniając zarazem, na czym polegają specyficzne trudności dziecka autystycznego.

Formy pomocy dla dziecka z autyzmem

Na razie autyzm nie jest schorzeniem uleczalnym. Dzięki jednak odpowiedniej terapii i lekom można zapewnić dziecku możliwie najlepszy rozwój:
 • w osiąganiu dobrych wyników w postępowaniu leczniczym kluczowa jest wczesna diagnoza autyzmu– czyli postawiona najpóźniej w 4. roku życia.
 • Terapia - po diagnozie rodzice zostaną skierowani do odpowiednich placówek oferujących dzieciom autystycznym terapię. Jedną z form pomocy dzieciom z zaburzeniami rozwoju jest terapia behawioralna i trening umiejętności społecznych. Terapia dziecka z autyzmem jest intensywna, systematyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.
 • Rodzice uczestniczą w procesie leczenia, ucząc dziecko m.in. nawiązywania relacji międzyludzkich – np. wyjście do sklepu staje się dla dziecka lekcją radzenia sobie z nadmiarem różnorodnych bodźców. Rodzice muszą nauczyć się, jak postępować z dzieckiem autystycznym i jak pomagać mu na co dzień.
 • Przedszkole i szkoła - część dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, np. cierpiących na zespół Aspergera, może uczęszczać do przedszkola i uczyć się w szkole według programu nauczania dostosowanego do jego potrzeb. Potrzebna jest najczęściej pomoc nauczyciela wspomagającego, który pomaga dziecku w funkcjonowaniu w szkole. Szkoła powinna również otrzymać zalecenia dotyczące pracy z dzieckiem autystycznym. Dzieci z tego typu zaburzeniami często uczą się też w szkołach integracyjnych, które są lepiej przystosowane do pracy z dziećmi z trudnościami. Część dzieci autystycznych wymaga jednak uczenia indywidualnego. 

Formy pomocy dla rodziców dziecka autystycznego

Jeśli twoje dziecko otrzymało diagnozę, pomocy potrzebuje nie tylko ono, ale także ty i wszyscy wasi bliscy. Gdzie się udać po pomoc?
 • Osoby, z którymi możecie zawsze podzielić się swoimi troskami, znajdziecie np. w Fundacji Synapsis (tel.: 22 825 87 42).
 • O pomoc w przezwyciężeniu trudności warto zwrócić się do psychologa. Własna terapia bywa bardzo pomocna dla rodzin dzieci autystycznych.
 • W internecie znajdziecie grupy wsparcia dla rodziców dzieci autystycznych, prowadzone przez profesjonalistów i innych rodziców dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!