obraz polskiej rodziny
fot. Adobe Stock

Czy Polacy chcą mieć dzieci?

Czy Polacy w ogóle chcą mieć rodzinę? Te badania pokazują, jak wiele zmieniło się w naszym kraju.
Agnieszka Majchrzak
obraz polskiej rodziny
fot. Adobe Stock

Oczywiście, że chcą mieć rodzinę, bo bez niej to tak, jakby chcieć żyć, nie oddychając - nie da się. W rodzinie siła - od niej wszystko się zaczyna, to kim jesteśmy, do czego zmierzamy i kim będziemy. Ale młodzi Polacy zupełnie inaczej wyobrażają sobie rodzinę i aby ją mieć, wiele rzeczy robią inaczej niż ich rodzice.

Skąd brać wzór?

Najnowsze dane z kwietniowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej nie pozostawiają złudzeń - później bierzemy ślub lub nie decydujemy się na niego wcale i przekładamy decyzję o potomstwie.

Ale to nasi rodzice są wzorcem tego, jaką chcielibyśmy stworzyć rodzinę. Tylko 14 proc. badanych uznało, że nie chce powielać modelu rodziny, w której się wychowało. Naśladować go chce natomiast 84 proc. Polaków.
Redakcja poleca: Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]
W tej historii jest wszystko, co najpiękniejsze w macierzyństwie: miłość, cierpliwość, wyrozumiałość i oddanie. Pani Danuta przez 34 lata tworzyła dom dla 19 dzieci, nie posiadających rodziny. To o niej powstał film "Mistrzyni świata". Zobacz relację z jego prapremiery - to historia z wielokrotnym happy endem.

W rodzinie, najlepiej dużej, siła

Co zaskakujące, że chociaż odkładamy zakładanie rodziny na coraz później, to kiedy już ją mamy, marzymy, żeby była duża, wielkopokoleniowa. Taka jak dawniej, gdzie w domu byli babcia, dziadek, było tłoczno i głośno. Aż 81 proc. badanych Polaków chciałoby tak żyć. To znacznie więcej niż sześć lat temu.

Bez dzieci nie ma rodziny?

Jesteśmy bardziej skłonni do tego typu stwierdzeń. Niezależnie, czy mówimy o małżeństwach, czy o osobach pozostających w związkach nieformalnych. Co ciekawe, spadła liczba osób żyjących na kocią łapę. Jest ich mniej niż sześć lat temu (wskaźnik spadł z 5 do 3 proc.).

Jedynie 2 proc. Polaków nie chce mieć dzieci. Model dwa plus jeden nie jest już tak pożądany, jak kilka lat temu. Za urodzeniem jedynaka opowiedziało się jedynie 6 proc. badanych. Najwięcej z nas pragnie natomiast rodziny dwa plus dwa (aż 47 proc.), chęć posiadania trójki dzieci zadeklarowało 28 proc. Czworo dzieci chciałoby mieć 7 proc., więcej niż czworo tylko 4 proc. Dla 2 proc. badanych liczba nie ma znaczenia.

Żaden z badanych nie chce samotnie wychowywać dziecka. Najbardziej zadowolone ze swojego modelu rodziny są osoby pochodzące z dużych rodzin lub tych dwupokoleniowych.

Najlepszy czas na dziecko to...

Badanie CBOS potwierdza obserwowane od lat przesunięcie się wieku posiadania pierwszego dziecka. Niemal powszechny jest jego brak u par w wieku 18-24 lata. Aż 99 proc. badanych nie jest w tym wieku rodzicem (dla porównania, sześć lat temu było to 87 proc.). Podobnie jest wśród osób w wyższej grupie wiekowej. Niemal połowa badanych (45 proc.) w wieku między 25. a 34. rokiem życia nie posiada dzieci.

Nic nie jest takie, jak było kiedyś i dobrze pokazuje to raport CBOS. Nasz kraj bardzo rozwinął się ekonomicznie, technologia zawładnęła naszymi sercami i umysłami, dostaliśmy od rządu 500 plus, a kobiety przestały skupiać się na jednej tylko roli - opiekunek domowego ogniska. To musiało odbić się na postrzeganiu rodziny.

Czy też tak uważacie? Czy to dobrze, czy źle? Napiszcie w komentarzach, jakie jest wasze zdanie.

Źródło: ofeminin
  [content:0_21238,0_1655,0_2434,0_16654:CMNews] 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy