Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe

Czy niemowlę może oglądać bajki? Tak, ale nie te w TV!

Dzieci uwielbiają bajki i mogą być one bardzo wartościowe - dzięki nim maluchy zdobywają wiedzę o świecie. Do 2. roku życia lepiej zrezygnować jednak z bajek telewizyjnych. Jakie bajki będą lepsze dla niemowląt? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe
Małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami i chłoną jak gąbka to, co je otacza. Nic więc dziwnego, że bajki są dla nich aż tak atrakcyjne. Występują w nich ciekawe postacie, dzieją się różne niespotykane rzeczy, a opisywany świat wydaje się taki fantastyczny. Ale… pamiętajmy o jednej zasadzie, bajki dla niemowląt są dobrą zabawą, jeśli nie są bajkami puszczanymi w telewizji czy w laptopie. Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Jakie bajki są więc wskazane dla najmłodszych? Podpowiadamy!

Bajki do czytania

Każdego dnia powinnaś czytać dziecku przynajmniej przez 20 minut. Głośne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój twojej pociechy, nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz, a nawet nie powinnaś czekać do momentu, aż dziecko samo nabędzie tę umiejętność. Właściwie to najlepiej jest zacząć już wtedy, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu.
Redakcja poleca: Szablon zająca wielkanocnego i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]
Nie masz pomysłu jak przystroić dom na święta? Zrób z dzieckiem łańcuch wielkanocny, którego motywem przewodnim będzie wielkanocny zając - szablon zająca do druku i instrukcja na filmie pozwolą ci stworzyć niepowtarzalną dekorację.

Bajki do słuchania

Słuchowiska również są dobrym rozwiązaniem dla najmłodszych. Po pierwsze ty nie zawsze możesz mieć czas, by wziąć książkę i poczytać dziecku bajkę, a po drugie niemowlaki zwykle spędzają mnóstwo czasu po prostu leżąc. Możesz dodatkowo stymulować ich rozwój poprzez puszczanie im bajek do słuchania. W internecie z pewnością znajdziesz mnóstwo ciekawych słuchowisk dla najmłodszych.

Bajki do opowiadania

Wykorzystuj każdą chwilę i np. opowiadaj niemowlakowi wymyśloną przez siebie bajkę podczas karmienia. Zazwyczaj dziecko jest wtedy mocno skupione, zrelaksowane i z chęcią wpatruje się głęboko w twoje oczy. Opowiadając mu bajkę, poszerzasz w nim tzw. bierny zasób słownictwa. Kiedy już zdobędzie umiejętność mówienia, zaskoczy cię ilość słów, jaką nagle zacznie się posługiwać twoje dziecko.  Im wcześniej zaczniesz pracować nad tym, by dziecko miało bogate słownictwo, tym lepiej.

Kołysanki na dobranoc

Bajki śpiewane półszeptem są idealne na wieczór. Dziecko słuchając ich, łagodnie utuli się do snu. Możesz śpiewać teksty znanych ci kołysanek, ale możesz też wymyślać je sama na poczekaniu. W bajkach-kołysankach najważniejsza jest melodia, a nie treść.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

5.0

Zobacz także