Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe

Bajki dla niemowlaków - do czytania, słuchania i śpiewania.

Bajki dla niemowlaków powinny być dostosowane do wieku najmłodszych. Dzieci uwielbiają bajki, więc powinny być one bardzo wartościowe - dzięki nim maluchy zdobywają wiedzę o świecie. Do 2. roku życia lepiej zrezygnować jednak z bajek telewizyjnych. Jakie bajki będą lepsze dla niemowląt? Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe
Bajki dla niemowlaków mogą mieć wiele zalet. Małe dzieci poznają świat wszystkimi zmysłami i chłoną jak gąbka to, co je otacza. Nic więc dziwnego, że bajki dla niemowląt są aż tak atrakcyjne. Występują w nich ciekawe postacie, dzieją się różne niespotykane rzeczy, a opisywany świat wydaje się taki fantastyczny. Ale… pamiętajmy o jednej zasadzie, bajki dla niemowląt są dobrą zabawą, jeśli nie są bajkami puszczanymi w telewizji czy w laptopie. Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Jakie bajki są więc wskazane dla najmłodszych? Podpowiadamy!

Spis treści:
Bajki dla niemowlaków - do czytania
Bajki dla niemowlaków - do słuchania
Bajki dla niemowlaków - do opowiadania
Bajki dla niemowlaków. Kołysanki na dobranoc

Bajki dla niemowlaków - do czytania

Bajki dla niemowlaków powinny być czytane przynajmniej przez 20 minut. Głośne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój twojej pociechy, nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz, a nawet nie powinnaś czekać do momentu, aż dziecko samo nabędzie tę umiejętność. Właściwie to najlepiej jest zacząć już wtedy, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu.
Redakcja poleca: Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?
Koty, obok psów, należą do najpopularniejszych zwierząt, które są bohaterami bajek, baśni oraz filmów. Swoją sławę często zawdzięczają charyzmie oraz niezależności. Przekonaj się, czy znasz wszystkie wymienione w artykule bajeczne koty!

Bajki dla niemowlaków - do słuchania

Słuchowiska również są dobrym rodzajem bajek dla niemowlaków. Po pierwsze ty nie zawsze możesz mieć czas, by wziąć książkę i poczytać dziecku bajkę, a po drugie niemowlaki zwykle spędzają mnóstwo czasu po prostu leżąc. Możesz dodatkowo stymulować ich rozwój poprzez puszczanie im bajek do słuchania. W internecie z pewnością znajdziesz mnóstwo ciekawych słuchowisk dla najmłodszych.

Bajki dla niemowlaków - do opowiadania

Wykorzystuj każdą chwilę i np. opowiadaj niemowlakowi wymyśloną przez siebie bajkę podczas karmienia. Zazwyczaj dziecko jest wtedy mocno skupione, zrelaksowane i z chęcią wpatruje się głęboko w twoje oczy. Opowiadając mu bajkę, poszerzasz w nim tzw. bierny zasób słownictwa. Kiedy już zdobędzie umiejętność mówienia, zaskoczy cię ilość słów, jaką nagle zacznie się posługiwać twoje dziecko.  Im wcześniej zaczniesz pracować nad tym, by dziecko miało bogate słownictwo, tym lepiej.

Bajki dla niemowlaków. Kołysanki na dobranoc

Bajki śpiewane półszeptem są idealne na wieczór. Dziecko słuchając ich, łagodnie utuli się do snu. Możesz śpiewać teksty znanych ci kołysanek, ale możesz też wymyślać je sama na poczekaniu. W bajkach-kołysankach najważniejsza jest melodia, a nie treść.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy