Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe

Bajki dla niemowląt - do czytania, słuchania i śpiewania

Bajki dla niemowląt muszą być dostosowane do wieku najmłodszych. Już niemowlęta polubią czytanie do snu, nawet jeśli jeszcze niewiele z tego zrozumieją. Do 2. roku życia lepiej zrezygnować jednak z bajek telewizyjnych.
Milena Oszczepalińska
Bajki dla niemowląt
fot. StockAdobe
Opowiadanie i czytanie bajek dla niemowląt pomoże zbudować więź między rodzicem a dzieckiem, ustalić stały rytm dnia, a w przyszłości - przekażesz dziecku miłość do książek. Pamiętaj jednak, że o ile bajki czytane lub opowiadane są wartościowe także dla niemowląt, nie powinnaś puszczać bajek w telewizji czy w laptopie. Dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizją. Dla niemowlaków wskazane są bajki do opowiadania, czytania, słuchania, a także książki obrazkowe, np. kontrastowe. 

Spis treści:
 1. Bajki dla niemowląt - do czytania
 2. Bajki dla niemowląt - do słuchania
 3. Bajki dla niemowląt - do opowiadania
 4. Bajki na dobranoc dla niemowląt
 5. Bajki kontrastowe dla niemowląt
 6. Bajki dla niemowląt do oglądania
 7. Bajki dla niemowląt po angielsku

Bajki dla niemowląt - do czytania

Czytaj dziecku bajki przynajmniej przez 20 minut dziennie. Głośne czytanie dobrze wpływa na rozwój twojego dziecka, nie tylko w zakresie mowy, lecz także rozwoju emocjonalnego, poczucia własnej wartości, budowania więzi z rodzicem. Na wspólne czytanie nie musisz, a nawet nie powinnaś, czekać do momentu, aż dziecko samo nauczy się czytać. Najlepiej zacznij już wtedy, gdy maluch jest jeszcze w brzuchu! W internecie znajdziesz też dużo ciekawych bajek dla niemowlaków do czytania online. Oczywiście książki z bajkami mogą być jeszcze za trudne dla niemowlaka, ale i tak będzie się cieszyć, słysząc twój głos podczas czytania, a z czasem zacznie rozumieć coraz więcej. W ten sposób jest duża szansa, że twoje dziecko pokocha książki! Przed pierwszymi urodzinami możecie już razem oglądać książki obrazkowe.
Redakcja poleca: Choinka ze słomek - jak ją zrobić [WIDEO]
Choinka ze słomek jest prosta w wykonaniu, a potrzebne materiały możesz znaleźć u siebie w domu. Aby zrobić ciekawe ozdoby świąteczne, wystarczą słomki i odrobina kleju. Obejrzyj film z instruktażem i zobacz jak w kilka minut wyczarować choinkę ze słomek do napojów.

Bajki dla niemowląt - do słuchania

Słuchowiska i audiobooki to także dobry pomysł. Po pierwsze - ty nie zawsze możesz mieć czas, by wziąć książkę i przeczytać dziecku bajkę, a po drugie niemowlaki zwykle spędzają mnóstwo czasu po prostu leżąc. Możesz dodatkowo stymulować ich rozwój poprzez puszczanie im bajek do słuchania. W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych słuchowisk dla najmłodszych.

Bajki dla niemowląt - do opowiadania

Wykorzystuj każdą chwilę i np. opowiadaj niemowlakowi wymyśloną przez siebie bajkę podczas karmienia. Zazwyczaj dziecko jest wtedy mocno skupione, zrelaksowane i z chęcią wpatruje się głęboko w twoje oczy. Gdy opowiadasz mu bajkę, poszerzasz w nim tzw. bierny zasób słownictwa. Kiedy już zdobędzie umiejętność mówienia, zaskoczy cię ilość słów, jaką nagle zacznie się posługiwać twoje dziecko. Im wcześniej zaczniesz pracować nad tym, by dziecko miało bogate słownictwo, tym lepiej.

Bajki na dobranoc dla niemowląt

Bajki śpiewane półszeptem są idealne na dobranoc dla niemowląt. Warto, żebyś śpiewała dziecku kołysanki - gdy maluch będzie ich słuchał - łagodnie utuli się do snu. Możesz śpiewać teksty znanych ci kołysanek, ale też wymyślać je sama na poczekaniu. W bajkach-kołysankach najważniejsza jest melodia, a nie treść.

Bajki kontrastowe dla niemowląt

Dziecko przez pewien czas po urodzeniu odróżnia jedynie biały i czarny kolor, wzrok niemowlaka jest wtedy najsłabiej rozwiniętym zmysłem, najlepsze są więc kontrastowe książki dla niemowląt. Dziecko jest w stanie zobaczyć czarno-białe obrazy, to one wzbudzają w nim zainteresowanie i przyciągają jego uwagę na dłużej. Stymulują rozwój wzroku dziecka, sprawiają również, że zdolność skupienia uwagi przez malucha jest coraz dłuższa. Taka kontrastowa książka z bajkami dla niemowląt ma proste rysunki w podstawowych kolorach.

Bajki dla niemowląt do oglądania

Najlepiej jeśli nie będziesz puszczać dziecku bajek przed ukończeniem 18-24. miesiąca życia. Dzieci do 2. roku życia (według zaleceń WHO) w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranem, później możesz powoli przyzwyczajać malucha do oglądania bajek w telewizji, jednak niech to będzie krótki czas i pamiętaj, że musisz je dopasować do wieku dziecka. Najlepiej, jeśli będzie oglądało bajki wspólnie z tobą czy innym dorosłym. Regularne oglądanie telewizji przez dziecko na wczesnym etapie jego życia może skutkować późniejszymi problemami z koncentracją i słabszym rozwojem poznawczym.
 

Bajki dla niemowląt po angielsku

Czytanie bajek dla niemowląt po polsku przynosi ogromne korzyści dla dziecka: są okazją do budowania bliskości z rodzicem, pomagają poznawać świat, kształtują wyobraźnię, uczą koncentracji i wiele innych. Z kolei bajki dla niemowląt po angielsku są dobrą metodą, żeby dziecko osłuchało się z tym językiem. W ten sposób maluch będzie przyswajał słownictwo oraz intuicyjnie przyzwyczajał się do obcej mowy i brzmienia. Czytanie dziecku po angielsku rozpocznij od krótkich historyjek dla maluchów, później możesz sięgnąć po angielską wersję klasycznych bajek.

Propozycje bajek dla niemowląt po angielsku:
 • „The Snow Queen” (Królowa Śniegu),
 • „Puss in Boots” (Kot w Butach),
 • „Cinderella” (Kopciuszek),
 • „Goldilocks and the Three Bears” (O Złotowłosej i Trzech Niedźwiadkach).

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy