GRY

O czym świadczy ból gardła u dziecka?

Oglądanie gardła chorego dziecka to stała lekarska praktyka, bo zmiany na śluzówce pomagają rozpoznać, na jaką chorobę zachorowało dziecko. Zobacz, o czym może świadczyć czerwone gardło i inne zmiany w dziecięcym gardle. Ty też możesz się tego nauczyć.
dzieci, badanie, gardło, lekarz
fot. Panthermedia
Gardło i jama ustna są pierwszą, bardzo skuteczną, linią obrony przed atakiem wirusów i bakterii. W połowie pierwszego roku znajdujące się w gardle migdałki zaczynają wytwarzać własne przeciwciała i mobilizować cały układ odpornościowy do ich produkcji (tuż po narodzinach w organizmie dziecka znajdują się jeszcze przeciwciała otrzymane od mamy, które chronią je przed zarazkami). Jeżeli jednak zarazki zwyciężą, gardło może być czerwone, mogą się też pojawić w nim inne zmiany. O czym świadczy czerwone gardło u dziecka?

Ból gardła u dziecka przy wirusowym zapaleniu gardła

Podczas wirusowego zapalenia gardła (traktowanego zwykle jako przeziębienie u niemowlaka lub dziecka) gardło jest czerwone, maluch nie chce jeść, skarży się na drapanie w gardle lub ból przy przełykaniu. Może też występować katar, ból głowy, stan podgorączkowy lub gorączka. Niekiedy w gardle pojawiają się drobne pęcherzyki (wtedy dolegliwości nasilają się, a gorączka rośnie).

Jakie leczenie? Polega na łagodzeniu objawów zapalenia i bólu gardła. Starsze dziecko może ssać tabletki odkażające gardło. Jeśli gorączka przekroczy 38,5ºC, podaj maluchowi paracetamol lub ibuprofen.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Angina paciorkowcowa u dzieci

Zdarza się znacznie rzadziej niż wirusowe zapalenie gardła, ale za to przysparza o wiele więcej kłopotów. Zaczyna się gwałtownie: pojawia się wysoka gorączka (nawet do 40ºC) i silny ból gardła u dziecka. Maluch może wymiotować. Jeśli zajrzymy do jego buzi, zobaczymy, że migdałki są powiększone i czerwone, a na ich powierzchni widać kremowożółte naloty.

Jakie leczenie? Jeżeli dziecko ma anginę bakteryjną, trzeba jak najszybciej podać antybiotyk. Antybiotyk może przepisać wyłącznie lekarz i należy stosować się do jego zaleceń! Tylko taka kuracja jest skuteczna przy anginie u dziecka. Starsze dziecko może płukać gardło wodą z solą i ssać tabletki antybakteryjne. Młodszemu spryskuj gardło leczniczym preparatem Tantum Verde.

Dotkliwy ból gardła przy szkarlatynie

Tak samo jak anginę, szkarlatynę u dziecka wywołują bakterie – paciorkowce. Chory maluch ma gorączkę i trudności z przełykaniem, często wymiotuje. Śluzówka jamy ustnej i gardła jest silnie zaczerwieniona (tzw. płonące gardło). Ból gardła u dziecka jest tak dotkliwy, że może promieniować aż do ucha. Język na początku choroby bywa obłożony, pokryty białym nalotem, potem staje się czerwony, malinowy. Migdałki są czerwone i powiększone. Węzły chłonne na szyi mogą się powiększyć. Na piersiach, a potem na innych częściach ciała, z wyjątkiem okolic nosa i ust, pojawia się drobniutka wysypka.

Jakie leczenie? Konieczne jest szybkie podanie antybiotyku. Podawaj go tyle dni, ile zaleci lekarz (nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej), bo niedoleczona szkarlatyna grozi powikłaniami.

Zobacz też: Gdzie są probiotyki, które są konieczne przy antybiotyku
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha