dziecko, chłopiec, złość
fot. fotolia

Bunt czterolatka - jak sobie z nim radzić?

Niszczy zabawki, robi na złość, wykrzykuje przekleństwa. Zobacz, co rodzicom Michasia radzi psycholog.
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog
dziecko, chłopiec, złość
fot. fotolia
"Michaś nie słucha nas, buntuje się, niszczy zabawki, mamy wrażenie, że wręcz robi nam na złość. Woła: „Nie kocham cię”, „Nie chcę”, „Jesteś głupia”, czasami wykrzykuje również niecenzuralne słowa. Zastanawiamy się, skąd ta koszmarna zmiana i jakie błędy popełniliśmy." Monika

Czterolatek - trudny wiek

Michaś, jak większość czterolatków, wchodzi w trudną dla rodziców fazę rozwojową. Dzieci w tym wieku bywają drażliwe, uparte i zbuntowane, zachowują się prowokująco, sprawdzając, jak daleko sięga ich władza nad otoczeniem. Często są aroganckie, szybko również przyswajają wulgarne słowa i sprawdzają, jaki efekt osiągną, powtarzając je demonstracyjnie.

Czytaj też: Histeria dziecka - jak z nią żyć
Redakcja poleca: Kiedy dziecko bije
W jakich sytuacjach dzieci są agresywne wobec rówieśników i jak oduczyć je bicia.


Nie dać się sprowokować

W tym wszystkim niezwykle ważne jest, by Państwo nie dali się sprowokować i sami nie reagowali złością na rozzłoszczonego synka. Najbardziej skuteczna jest cierpliwa stanowczość. Należy powstrzymać się od gwałtownych reakcji, wymyślania kar i przede wszystkim nie obrażać się na dziecko. Bo im bardziej dorośli się denerwują, tym bardziej maluch prowokuje.
Lepiej powiedzieć: „Widzę, że bardzo się zezłościłeś” i dopytać, co się stało. Ważne jest, by i od Pani, i od męża Michaś wyraźnie usłyszał, co nie podoba się Państwu w jego zachowaniu, czego nie powinien robić.
Proszę pamiętać, że czas buntu mija po kilku miesiącach i pięciolatek jest już zazwyczaj dzieckiem dużo spokojniejszym i zdecydowanie bardziej ugodowym. Następny trudny okres czeka Państwa dopiero… w fazie dojrzewania.

Czytaj też: Zachowania przedszkolaka, które lepiej przemilczeć
Agnieszka Galica
Konsultacja: Agnieszka Galica, pedagog

Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy