koszt ciąży i m porodu
fot. Adobe Stock

Ile kosztuje bycie w ciąży? Zobacz najświeższe wyliczenia

Jeszcze zanim urodzisz dziecko, sporo za to zapłacisz. Zobacz ile i nie dziw się - to kosztowna inwestycja.
Agnieszka Majchrzak
koszt ciąży i m porodu
fot. Adobe Stock
Dziecko kosztuje i to nawet wtedy, kiedy jest jeszcze w twoim brzuchu. Najnowsze zestawienia pokazują, że w zależności od zasobności portfela może to cię kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Chociaż to i tak niewiele, jak się porówna z wydatkami, jakie będziesz musiała ponieść, kiedy dzidziuś już będzie na świecie.

Ponad 2 tys. zł od rodziny

Okres ciąży to dla statystycznej polskiej rodziny koszt 2 tys. 100 złotych – wynika z raportu „Ile kosztuje dziecko w Polsce?” przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków za media MAM, przygotowanego na podstawie badań SW Research. Jednak 25 proc. badanych przyznało, że wydatki poniesione w tym czasie były zdecydowanie wyższe i sięgały nawet 5 tys. zł.

Były to pieniądze wydane głównie na:
 
  • badania lekarskie,
  • zakup suplementów diety,
  • witamin,
  • specjalnej żywności, 
  • ubrań ciążowych.

Jak przyznawali pytani, kosztów tych było tak dużo, że dla 21 proc. rodziców niemożliwe było określenie dokładnej kwoty wydatków.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Poród za 1 tys. zł

Polskie prawo zakłada, że każda kobieta w ciąży, podczas porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Ale to tylko teoria, bo jeżeli chcesz skorzystać z tzw. usług dodatkowych, które ułatwiają ten trudny i stresujący moment w życiu i zapewniają większy komfort, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Chodzi o takie udogodnienia jak:
 
  • jednoosobowa sala porodowa,
  • opieka wybranej położnej,
  • prowadzenia ciąży przez wybranego lekarza,
  • podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, 
  • jednoosobowa sala, w której kobieta przebywa po narodzinach dziecka.
 

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!

Poród w szpitalu państwowym, jeżeli skorzystasz z dodatkowo płatnych udogodnień to wydatek 1 tys. zł. Jeżeli chcesz urodzić w szpitalu prywatnym, koszty te mogą być nawet pięciokrotnie wyższe. Jak wynika z raportu, już ponad połowa młodych polskich rodziców decyduje się na wybrane, dodatkowo płatne opcje oferowane przez szpitale państwowe. 
 

Ceny usług dodatkowych zależą oczywiście od miasta oraz szpitala, w którym odbywa się poród. Na przykład w renomowanym szpitalu św. Zofii w Warszawie już sam koszt indywidualnej opieki okołoporodowej położnej to 2 tys. zł. Placówka oferuje nawet tę samą obsługę prowadzoną w języku obcym. Jeśli więc rodząca kobieta nie mówi po polsku, za pomoc położnej musi zapłacić 2,5 tys. zł. Za znieczulenie zewnątrzoponowe w zależności od placówki i lokalizacji trzeba zapłacić około 500-700 zł, a za pobyt w jednoosobowej sali około 300-600 zł.

Ile kosztowała wasza ciąża i poród? Podzielcie się tymi informacjami w komentarzach.


Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: gp24.pl

Zobacz też:

Ocena (5 ocen)

2.8
Doładuj
Przeładuj