GRY
 
 

Tokofobia jest wskazaniem do cesarki – o co chodzi?!

Nowy sposób by wymusić planowaną cesarkę, budzi sporo wątpliwości! Na czym polega?

tokofobia
fot. Fotolia
Coraz więcej kobiet ze strachu przed porodem szuka sposobu, by mieć cesarskie cięcie. Lekarz zazwyczaj decyduje o takim rozwiązaniu z przyczyn medycznych, bacząc na zdrowie matki i dziecka. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań, by kobieta rodziła naturalnie, nie ma zezwolenia na "cesarkę na życzenie". Chyba że kobieta ma zaświadczenie, że cierpi na tokofobię.

Co to jest tokofobia?

O tokofobii mówimy wtedy, gdy kobieta odczuwa silny lęk przed porodem. Może to być strach przed pierwszym porodem, wtedy mówimy o tokofobii pierwotnej, albo przed kolejnym rozwiązaniem, rozumianym jako trauma i nazywane tokofobią wtórną. 

Trudno ocenić, kiedy kobieta rzeczywiście odczuwa silny lęk i musi mieć planowaną cesarkę, a kiedy dla własnego bezpieczeństwa i wygody oszukuje lekarza, by nie narażać się na ból w czasie porodu naturalnego. 

Ponieważ tokofobia jest zaburzeniem lękowym, to psychiatra decyduje o tym, czy kobieta rzeczywiście ma taką fobię. Chyba że jest to lekarz prywatny, który niestety za specjalną opłatą, jest w stanie postawić diagnozę według wskazań pacjentki. 

Kobieta borykająca się rzeczywiście z tak silnym lękiem, odsuwa od siebie myśli o  ciąży i macierzyństwie. Dla niej jedynie widmo zabiegu operacyjnego i uniknięcia stresu związanego z porodem, przyczynia się do zajścia w ciążę. Lęk przed porodem odczuwa 80% kobiet, a skrajne przypadki lękowe to ok 6-10%. 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Trzeba edukować kobiety

Na tokofobię cierpią kobiety, które nie wierzą, że są w stanie samodzielnie urodzić dziecko. Boją się bólu, powikłań po porodzie, a nawet śmierci. Częściej dotyka to kobiet młodych, które nie mają jeszcze doświadczenia. By pomóc takiej ciężarnej, należy z nią prowadzić terapię, oraz zapewnić możliwość operacyjnego rozwiązania ciąży. Warto też edukować i rozmawiać o porodzie, oswajać z tematem, uczyć radzenia sobie z bólem i relaksowania się.

Choroba, która dotyka niektóre kobiety i jest naprawdę trudnym zjawiskiem, została wykorzystana przez inne ciężarne, by rodzić poprzez cesarskie cięcie. Trudno ocenić, dlaczego kobiety wolą rodzić poprzez cc, a nie naturalnie. Ból i gojenie się rany po operacji, jest tak samo bolesne, jak gojenie się nacięcia, czy pęknięcia krocza. Warto też pamiętać, że wiele pań po cc, nie jest w stanie samodzielnie zająć się swoim noworodkiem, mają problem z podnoszeniem się i karmieniem. "Cesarka na życzenie" jest więc zjawiskiem trudnym do zrozumienia. 

Kobiety na forach internetowych wymieniają się radami, jak oszukać lekarza, by dostać zaświadczenie. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne. Wystarczy popłakać się i powiedzieć, jak silny odczuwa się lęk przed porodem. 

Coraz więcej lekarzy zauważa "modę na tokofobię" i podważa decyzje psychiatry. - Na tokofobię nastała swoista moda - mówi dr n med. Jerzy Zabul, ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. - Coraz częściej zdarzają się pacjentki z takimi zaświadczeniami i to zarówno wydanymi przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i ginekologów i psychiatrów. Zdajemy sobie sprawę, że część kobiet wymusza na specjalistach takie zaświadczenie. Ostateczną decyzje co do tego, czy poród zakończy się cesarskim cięciem, podejmuje lekarz.

Trudna decyzja

Jest to niewątpliwie duży problem dla lekarzy, którzy muszą podjąć decyzję odnośnie porodu. Jak się okazuje, 50% pacjentek z zaświadczeniem o tokofobii, zmienia zdanie w ostatniej chwili. Pozostałe muszą podpisać dokument, że wbrew zaleceniom lekarza, zdecydowały się na cesarskie cięcie, obarczone poważniejszymi konsekwencjami, takimi jak krwawienie, zakażenie rany itp. 

Szkoda, że choroba, na którą niewątpliwie cierpią kobiety, została wykorzystana w taki sposób. Miejmy nadzieję, że poruszenie tego tematu da innym – zastanawiającym się nad takim rozwiązaniem, dużo do myślenia!

Czy Ty chciałabyś mieć "cesarkę na życzenie"?

Rodzaj porodu wpływa na odporność dziecka!

źródło: wyborcza.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami