dziecko, maska ochronna, koronawirus, choroba Kawasaki
fot. Adobe Stock

Choroba Kawasaki atakuje dzieci! Eksperci: możliwy związek z koronawirusem!

Mało znana choroba Kawasaki coraz częściej jest wykrywana u dzieci. Choroba Kawasaki daje groźne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, a jej występowanie może mieć związek z pandemią koronawirusa. Eksperci apelują o ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli!
Magdalena Drab
dziecko, maska ochronna, koronawirus, choroba Kawasaki
fot. Adobe Stock
Choroba Kawasaki do tej pory diagnozowana była głównie w Azji, ale coraz więcej przypadków tego rzadkiego stanu zapalnego notuje się także w Europie. Wg analiz WHO pandemia koronawirusa może mieć związek z częstszym występowaniem choroby Kawasaki jako powikłania po zakażeniu koronawirusem i chorobie Covid-19. Niestety na całym świecie rośnie liczba dzieci, które ciężko przechodzą chorobę Kawasaki, są też przypadki śmiertelne.

Choroba Kawasaki u dzieci a koronawirus

Choroba Kawasaki może być powikłaniem po chorobie Covid-19 – podejrzewają eksperci związani z WHO. Wszystko dlatego, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Francji, Włoszech i USA w ostatnich tygodniach do szpitali trafiło niepokojąco dużo dzieci z objawami rzadko występującej dotychczas choroby Kawasaki. Około połowa tych pacjentów była także zakażona koronawirusem. Z kolei w samym Nowym Jorku odnotowano łącznie 52 przypadki wieloukładowego stanu zapalnego u dzieci, którego objawy przypominały chorobę Kawasaki, a troje dzieci zmarło. Wszystkie miały pozytywny wynik testu na Covid-19 − poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku. „Obserwujemy coś bardzo niepokojącego" − powiedział.

„Coraz więcej przypadków dzieci z objawami choroby Kawasaki w Anglii, Hiszpanii i Włoszech. Niektóre z tych dzieci miały potwierdzoną chorobę Covid-19, inne nie. Być może [objawy Kawasaki] nie miały związku z Covid-19. A może u dzieci nie uzyskano wiarygodnego wyniku testu [na koronawirusa]. Zalecana ostrożność podczas powrotu do szkół" − napisał na Twitterze dr Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu i doradca WHO.
 
WHO prowadzi badania, które mają potwierdzić bądź wykluczyć związek koronawirusa z chorobą Kawasaki u dzieci.
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Co to jest choroba Kawasaki?

Choroba Kawasaki, nazywana także zespołem Kawasaki, to ostra choroba o nieznanej przyczynie, która dotyka przede wszystkim dzieci w wieku poniżej 5 lat i wywołuje m.in. zapalenie naczyń krwionośnych. Chorobę Kawasaki po raz pierwszy opisał japoński lekarz pediatra Tomisaku Kawasaki w 1967 r., a pierwsze przypadki zespołu Kawasaki poza Japonią odnotowano na Hawajach w 1976 r. Do tej pory choroba Kawasaki atakowała jednak najczęściej dzieci w krajach azjatyckich.

Jakie objawy ma choroba Kawasaki?

Do objawów klinicznych choroby Kawasaki należą:
Choroba Kawasaki rzutuje na serce i inne narządy wewnętrzne, ale może też powodować dolegliwości żołądkowe: ból brzucha i zaburzenia trawienne. U dzieci, które w ostatnich tygodniach leczono m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, stwierdzono też zapalenie mięśnia sercowego (to także jedno z powikłań grypy).

Czy dzieci są bardziej narażone na chorobę Kawasaki?

Tak, chorobę Kawasaki diagnozowano dotychczas głównie u dzieci poniżej 5. roku życia, chociaż ostatnio zaobserwowane w Europie przypadki schorzenia przypominającego objawami chorobę Kawasaki dotyczyły także dzieci w wieku 8-15 lat. Potwierdzono też, że zespół Kawasaki częściej pojawia się u chłopców i zwykle silniej atakuje w sezonie zimowo-wiosennym.

W ostatnich latach chorobę Kawasaki diagnozowano rzadko (ok. 9-19 przypadków na 100 tys. dzieci poniżej 5 lat). 

Źródło: cdc.gov, who.int, theguardian.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy