dziecko, maska ochronna, koronawirus, choroba Kawasaki
fot. Adobe Stock

Choroba Kawasaki atakuje dzieci! Eksperci: możliwy związek z koronawirusem!

Mało znana choroba Kawasaki coraz częściej jest wykrywana u dzieci. Choroba Kawasaki daje groźne powikłania, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, a jej występowanie może mieć związek z pandemią koronawirusa. Eksperci apelują o ostrożność podczas powrotu dzieci do szkół i przedszkoli!
Magdalena Drab
dziecko, maska ochronna, koronawirus, choroba Kawasaki
fot. Adobe Stock
Choroba Kawasaki do tej pory diagnozowana była głównie w Azji, ale coraz więcej przypadków tego rzadkiego stanu zapalnego notuje się także w Europie. Wg analiz WHO pandemia koronawirusa może mieć związek z częstszym występowaniem choroby Kawasaki jako powikłania po zakażeniu koronawirusem i chorobie Covid-19. Niestety na całym świecie rośnie liczba dzieci, które ciężko przechodzą chorobę Kawasaki, są też przypadki śmiertelne.

Choroba Kawasaki u dzieci a koronawirus

Choroba Kawasaki może być powikłaniem po chorobie Covid-19 – podejrzewają eksperci związani z WHO. Wszystko dlatego, że zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i we Francji, Włoszech i USA w ostatnich tygodniach do szpitali trafiło niepokojąco dużo dzieci z objawami rzadko występującej dotychczas choroby Kawasaki. Około połowa tych pacjentów była także zakażona koronawirusem. Z kolei w samym Nowym Jorku odnotowano łącznie 52 przypadki wieloukładowego stanu zapalnego u dzieci, którego objawy przypominały chorobę Kawasaki, a troje dzieci zmarło. Wszystkie miały pozytywny wynik testu na Covid-19 − poinformował we wtorek burmistrz Nowego Jorku. „Obserwujemy coś bardzo niepokojącego" − powiedział.

„Coraz więcej przypadków dzieci z objawami choroby Kawasaki w Anglii, Hiszpanii i Włoszech. Niektóre z tych dzieci miały potwierdzoną chorobę Covid-19, inne nie. Być może [objawy Kawasaki] nie miały związku z Covid-19. A może u dzieci nie uzyskano wiarygodnego wyniku testu [na koronawirusa]. Zalecana ostrożność podczas powrotu do szkół" − napisał na Twitterze dr Adam Finn, profesor pediatrii na Uniwersytecie w Bristolu i doradca WHO.
 
WHO prowadzi badania, które mają potwierdzić bądź wykluczyć związek koronawirusa z chorobą Kawasaki u dzieci.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Co to jest choroba Kawasaki?

Choroba Kawasaki, nazywana także zespołem Kawasaki, to ostra choroba o nieznanej przyczynie, która dotyka przede wszystkim dzieci w wieku poniżej 5 lat i wywołuje m.in. zapalenie naczyń krwionośnych. Chorobę Kawasaki po raz pierwszy opisał japoński lekarz pediatra Tomisaku Kawasaki w 1967 r., a pierwsze przypadki zespołu Kawasaki poza Japonią odnotowano na Hawajach w 1976 r. Do tej pory choroba Kawasaki atakowała jednak najczęściej dzieci w krajach azjatyckich.

Jakie objawy ma choroba Kawasaki?

Do objawów klinicznych choroby Kawasaki należą:
Choroba Kawasaki rzutuje na serce i inne narządy wewnętrzne, ale może też powodować dolegliwości żołądkowe: ból brzucha i zaburzenia trawienne. U dzieci, które w ostatnich tygodniach leczono m.in. w Wielkiej Brytanii i USA, stwierdzono też zapalenie mięśnia sercowego (to także jedno z powikłań grypy).

Czy dzieci są bardziej narażone na chorobę Kawasaki?

Tak, chorobę Kawasaki diagnozowano dotychczas głównie u dzieci poniżej 5. roku życia, chociaż ostatnio zaobserwowane w Europie przypadki schorzenia przypominającego objawami chorobę Kawasaki dotyczyły także dzieci w wieku 8-15 lat. Potwierdzono też, że zespół Kawasaki częściej pojawia się u chłopców i zwykle silniej atakuje w sezonie zimowo-wiosennym.

W ostatnich latach chorobę Kawasaki diagnozowano rzadko (ok. 9-19 przypadków na 100 tys. dzieci poniżej 5 lat). 

Źródło: cdc.gov, who.int, theguardian.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy