GRY
 
 

Zaskakujące odgłosy wydawane przez niemowlęta

Odgłosy, jakie wydaje niemowlę, potrafią zaskoczyć. Niektóre (np. mlaskanie) są zupełnie niewinne, inne (np. szczekający kaszel) powinny postawić nas na równe nogi.

niemowlę, dziecko, butelka, karmienie butelką, sen dziecka
fot. Fotolia

Niełatwo opisać dźwięki wydawane przez niemowlę.  „Tak jakby rżenie”, „Coś, co brzmi jak stłumiony chichot”, „Takie khy, khy, khy”– czasem pediatra musi mocno się nagłowić, zanim odgadnie, jaki odgłos zaniepokoił rodziców.

Nie można liczyć na to, że dziecko zaprezentuje go na zawołanie, lepiej także nie zdawać się na własne zdolności aktorskie. Co zatem robić? Najlepiej  nagrać malucha na magnetofon albo dyktafon. Dla lekarza to ogromne ułatwienie.

Co możesz usłyszeć?

Kwilenie, pomrukiwanie, chrząkanie, parskanie

W pierwszych tygodniach życia maluszek ćwiczy swój aparat mowy bawiąc się nim na różne sposoby. Może mruczeć jak kotek, kwilić jak ptak, chrząkać jak prosiaczek, parskać jak konik.
Odgłosy które przy tym wydaje fachowcy nazywają wczesnymi wokalizacjami. Malec po prostu uczy się mówić.  Wkrótce  usłyszysz pierwsze "aaaa", "eee" itd., a potem pierwsze sylaby, zbitki sylab itd. 
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Mlaskanie

Twoje dziecko ciamka, mlaszcze, cmoka nie tylko w czasie posiłków? Spokojnie, to normalne.
Odruch ssania jest u niemowląt bardzo silny. Może pojawić się nawet podczas snu. Prawdopodobnie maluszek wtedy śni o jedzeniu.

Sapanie

Może towarzyszyć katarowi.  Niemowlę oddycha przez nos, bo inaczej nie mogłoby ssać. 
Gdy jego nosek jest zatkany, musi przestawić się na oddychanie przez usta, a jeszcze nie do końca potrafi to robić. Stąd charakterystyczna  "sapka".
Dbaj o to, by nos twojego malucha był zawsze drożny. Podczas kataru przepłukuj go sprayem z wodą morską albo kroplą soli fizologicznej i  oczyszczaj przy pomocy gruszki. 

Chrypka

Może świadczyć o infekcji wirusowej lub bakteryjnej, ale także o pleśniawkach.  
Na ogół pleśniawki  pojawiają się na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, mogą jednak schodzić także do niższych dróg oddechowych.
Skontaktuj się z lekarzem, żeby zakażenie grzybicze nie objęło oskrzeli i płuc. Pamiętaj, że każda przedłużająca się chrypka powinna być skonsultowana przez laryngologa. 
Doładuj
Przeładuj