GRY
 
 

Skąd się bierze chrypka u niemowląt?

Chrypka u dziecka najczęściej wiąże się z problemami z układem oddechowym lub naruszeniem strun głosowych, np. przy długotrwałym płaczu. Zobacz, skąd bierze się chrypka u niemowlaka.

chrypka u niemowlaka
fot. Fotolia
Najczęściej chrypka u niemowląt pojawia się po długotrwałym płaczu dziecka. Kiedy dziecko przez dłuższy czas płacze, zostają naruszone jego struny głosowe, które stają się obrzęknięte (także za sprawą stresu). Przez to głos dziecka traci swą barwę, jest zachrypnięty z powodu nadwyrężenia strun głosowych. Po uspokojeniu chrypka powinna zniknąć, a głos maluszka wrócić do normy.
Jeśli jednak niemowlę płakało przez długi czas, na jego strunach głosowych mogły utworzyć się małe guzki. Niestety są one trudne do usunięcia, ponieważ przy leczeniu należy przede wszystkim usunąć źródło ich tworzenia - czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka.

Zdarza się, że chrypka spowodowana jest zbyt suchym i ciepłym powietrzem w domu, co najczęściej spotykane jest w zimowych miesiącach, czyli sezonie grzewczym. Oprócz mroźnego powietrza, które dziecko wdycha na zimowych spacerach (a które może być odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych), zbyt ciepłe i suche powietrze w domu sprawia, że wysusza się śluzówka i to również prowadzi do chrypki u dziecka. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie inwestycja - kupno nawilżacza do pokoju dziecka albo prosty trik: spróbuj na ciepłych kaloryferach w pokoju położyć mokre ręczniki (para wodna powinna choć trochę nawilżyć powietrze).

Jeśli twojego niemowlaka męczy chrypka, musisz też zwrócić uwagę na zanieczyszczenia powietrza, czy m.in. smog, który w ostatnim czasie jest na bardzo wysokim poziomie w całej Polsce. Pamiętaj, by w dni, kiedy ogłaszany jest alarm o zanieczyszczeniu powietrza, unikać wychodzenia z dzieckiem na dwór. W inne dni podczas spacerów unikajcie tras, które są wzdłuż ulic ze światłami, na których potrafią robić się korki. Dziecko, które siedzi w wózku jest na niższym poziomie niż rodzic - tym samym jego buzia jest bliżej poziomu, na którym są rury wydechowe samochodów. Takie codzienne spacery mogą spowodować nie tylko chrypkę u dziecka, ale poziom zanieczyszczeń może doprowadzić wręcz do zatruć.

Chrypka u niemowlaka może też być powiązana z katarem (nie tylko związanym z infekcją, ale też np. katarem alergicznym). Wydzielina w nosku u takiego malucha może niestety zalegać, a zatkany nos i katar zwiększają ryzyko chrypki, ponieważ zalegająca wydzielina spływa do gardła i podrażnia struny głosowe, które mogą być lekko obrzęknięte. Pamiętaj więc, jeśli tylko zauważysz katar u niemowlaka, żeby odciągać śluz z noska. 
Przy każdej dolegliwości u niemowlaka skonsultuj się również z lekarzem - nawet zwykła chrypka może prowadzić do duszności czy groźnego zapalenia krtani.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!