chrypka u niemowlaka
fot. Fotolia

Chrypka u niemowlaka – skąd się bierze i co oznacza?

Chrypka u niemowlaka najczęściej wiąże się z problemami z układem oddechowym lub naruszeniem strun głosowych, np. przy długotrwałym płaczu. Dla rodziców chrypka to stresujący objaw, zwłaszcza że dotyczy dziecka, które nie umie jeszcze powiedzieć, że czuje drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.
chrypka u niemowlaka
fot. Fotolia
Najczęściej chrypka u niemowlaka pojawia się po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Głos dziecka traci swoją naturalną barwę i z powodu nadwyrężenia strun głosowych jest zachrypnięty.

Spis treści:

Chrypka u niemowlaka – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u małego dziecka jest płacz. Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Gdy dziecko się uspokaja, zachrypnięcie zwykle znika, a głos wraca do normy.

Jeśli niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ w trakcie leczenia należy wyeliminować także przyczynę ich powstania – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka.

Pozostałe przyczyny chrypki u niemowlaka: 
  • katar,
  • refluks,
  • suche powietrze,
  • smog,
  • narażenie na dym tytoniowy,
  • zapalenie krtani.

Chrypka u niemowlaka a katar

Chrypka u niemowlaka może być związana z infekcją górnych dróg oddechowych (pojawia się u przeziębionego malucha lub towarzyszy zapaleniu gardła). Często jest powiązana z katarem (związanym z infekcją lub katarem alergicznym). Katar i zatkany nos zwiększają ryzyko chrypki, ponieważ zalegająca wydzielina spływa do gardła i podrażnia struny głosowe, które mogą być lekko obrzęknięte.

Co robić: Jeśli zauważysz katar u niemowlaka, odciągaj śluz z noska. W pozbyciu się nadmiaru wydzieliny pomaga wpuszczenie do nosa soli fizjologicznej (rozrzedza śluz, który potem łatwiej wypływa). 
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Chrypka a refluks

Fizjologiczny refluks u niemowlaka nie jest groźny i powinien ustąpić po 12. miesiącu życia. Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku może jednak powodować chrypkę.

Co robić: Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, nie ma uporczywego kaszlu czy nawracającego zapalenia krtani, nie ma się czym martwić. Spróbuj karmić dziecko częściej, ale podawać mu mniejsze porcje. Pamiętaj też o odbijaniu powietrza po jedzeniu. To dobre sposoby, by zapobiegać zarówno refluksowi, jak i chrypce.

Chrypka u dziecka a suche powietrze

Zdarza się, że chrypka spowodowana jest zbyt suchym i ciepłym powietrzem w domu. Najczęściej mamy z nim do czynienia w zimowych miesiącach, czyli w sezonie grzewczym (w niektórych miejscach w Polsce – również podczas upalnego lata).

Oprócz mroźnego powietrza, które dziecko wdycha na zimowych spacerach (a które może być odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych), na malucha oddziałuje też zbyt ciepłe i suche powietrze – wysusza ono śluzówkę i prowadzi do pojawienia się chrypki u dziecka.

Co robić: W pozbyciu się chrypki pomoże nawilżanie gardła (dziecko może pić ciepłą wodę, młodsze niemowlę można częściej przystawiać do piersi). Dobrym rozwiązaniem jest kupno nawilżacza do pokoju dziecka. Należy go używać, jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej 40 proc. (optymalna wartość to około 50 proc.). Zimą można też na ciepłych kaloryferach wieszać mokre (czyste) ręczniki (para wodna powinna trochę nawilżyć powietrze).

Chrypka u niemowlaka a smog

Jeśli twojego niemowlaka męczy chrypka, zwróć uwagę na zanieczyszczenie powietrza, m.in. na smog, który w ostatnim czasie jest na bardzo wysokim poziomie w całej Polsce (w niektórych miejscach również latem).

Co robić: Pamiętaj, by w dni, kiedy ogłaszany jest alarm o zanieczyszczeniu powietrza, unikać wychodzenia z dzieckiem na dwór. W pozostałe dni podczas spacerów unikaj tras prowadzących wzdłuż ulic z dużym ruchem, szczególnie – ze światłami, na których robią się korki. Dziecko, które siedzi w wózku, znajduje się na niższym poziomie niż rodzic – tym samym jego twarz jest bliżej poziomu rur wydechowych samochodów. Codzienne spacery w powietrzu zanieczyszczonym spalinami mogą spowodować nie tylko chrypkę u dziecka – poziom zanieczyszczeń może doprowadzić wręcz do zatrucia organizmu.

Chrypka na dym tytoniowy

Podrażnienie dróg oddechowych wywołane dymem z papierosów może wywołać u dziecka chrypkę. Ale nie tylko! Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji uszu i próchnicy. U dziecka możesz zauważyć świszczący oddech, kaszel, bóle głowy, ból gardła, podrażnienie oczu.

Co robić: Pod żadnym pozorem nie pal papierosów przy dziecku ani nie pozwalaj na to innym. Pamiętaj, że wyjście z papierosem do drugiego pokoju czy na balkon tylko pozornie chroni malucha przed dymem. Bierne palenie to dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne!

Chrypka u niemowlaka a zapalenie krtani

Zwykła chrypka i objawy lekkiego przeziębienia mogą przerodzić się w groźne zapalenie krtani, które wywołuje atak duszności u dziecka. Choroba jest bardzo groźna dla małych dzieci poniżej 3. roku życia. Pojawia się nagle, dziecko ma charakterystyczny szczekający kaszel, świszczący oddech. Niemowlę ma nie tylko chrypkę, ale również trudności w mówieniu. Symptomy te spowodowane są stanem zapalnym w obrębie krtani.

Co robić: Konieczna jest natychmiastowa pomoc (zimą wyjście z dzieckiem na balkon, latem otwarcie zamrażalnika i oddychanie chłodnym powietrzem). 

Objawy chrypki u niemowlaka

Zgodnie z definicją chrypka to nieprawidłowa fonacja, czyli zmieniony sposób wydawania dźwięków, któremu towarzyszy matowy lub słaby głos. W praktyce chrypka u niemowlęcia to przytłumiony lub wręcz bezdźwięczny albo obniżony i „chropowaty” głos dziecka.

Zmiany te wynikają z zaburzenia przepływu powietrza przez narząd mowy – powietrze, zamiast płynnie przechodzić przez okolice strun głosowych, ulega w ich okolicy zawirowaniom, co wywołuje objaw w postaci chrypki.

Chrypka u niemowlaka – leczenie

Leczenie uzależnione jest od przyczyny chrypki. Jeśli niemowlę ma zachrypnięty głos, bo ostatnio dużo płakało, a poza tym czuje się dobrze, nie należy się martwić. Po kilku dniach chrypka powinna ustąpić. W leczeniu chrypki może pomóc nawilżanie powietrza w pokoju, w którym przebywa i śpi dziecko, oraz częstsze przystawianie do piersi. Jeśli karmisz butelką, wskazane może być dodatkowe dopajanie wodą.

Domowe sposoby na lekką chrypkę u niemowlaka:
  • nawilżanie powietrza w pokoju,
  • częstsze przystawianie do piersi,
  • dopajanie wodą.

Gdy przyczyną chrypki jest infekcja, której towarzyszy katar lub kaszel, warto iść z dzieckiem do lekarza. W pierwszym półroczu życia przy każdej (nawet błahej) dolegliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.
Leczenie chrypki niewynikającej z długotrwałego płaczu polega przede wszystkim na wykluczeniu przyczyny, która powoduje zachrypnięcie głosu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy