chrypka u niemowlaka
fot. Fotolia

Skąd się bierze chrypka u niemowlaka i co oznacza?

Chrypka u niemowlaka najczęściej wiąże się z problemami z układem oddechowym lub naruszeniem strun głosowych, np. przy długotrwałym płaczu. Dla rodziców to stresujący objaw, zwłaszcza że dotyczy dziecka, które nie umie się jeszcze komunikować i nie może powiedzieć, że czuje drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.
Martyna Pstrąg
chrypka u niemowlaka
fot. Fotolia
Najczęściej chrypka u niemowlaka  pojawia się po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Głos dziecka traci swoją naturalną barwę i z powodu nadwyrężenia strun głosowych jest zachrypnięty.

Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Po uspokojeniu się dziecka zachrypnięcie powinno zniknąć, a głos wrócić do normy. Jeśli jednak niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ przy ich leczeniu należy przede wszystkim wyeliminować źródło ich tworzenia – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka.

Chrypka u niemowlaka a katar

Chrypka u niemowlaka może być związana z infekcją górnych dróg oddechowych (może pojawić się u przeziębionego malucha lub towarzyszyć zapaleniu gardła). Często jest powiązana z katarem (nie tylko związanym z infekcją, ale też np. katarem alergicznym). Katar i zatkany nos zwiększają ryzyko chrypki, ponieważ zalegająca wydzielina spływa do gardła i podrażnia struny głosowe, które mogą być lekko obrzęknięte.

Co robić: Jeśli tylko zauważysz katar u niemowlaka, należy odciągać śluz z noska. W pozbyciu się nadmiaru wydzieliny pomaga wpuszczenie do nosa soli fizjologicznej (rozrzedza śluz, który potem łatwiej wypływa). 
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Chrypka u dziecka a suche powietrze

Zdarza się, że chrypka spowodowana jest zbyt suchym i ciepłym powietrzem w domu, co najczęściej spotykane jest w zimowych miesiącach, czyli sezonie grzewczym (a w niektórych miejscach w Polsce – również podczas upalnego lata). Oprócz mroźnego powietrza, które dziecko wdycha na zimowych spacerach (a które może być odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych), zbyt ciepłe i suche powietrze sprawia, że wysusza się śluzówka i to również prowadzi do chrypki u dziecka.

Co robić: W pozbyciu się chrypki pomoże nawilżanie gardła (dziecko może pić ciepłą wodę, młodsze niemowlę można częściej przystawiać do piersi). Dobrym rozwiązaniem może być kupno nawilżacza do pokoju dziecka. Należy go używać, jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej 40 proc. (optymalna wartość to około 50 proc.). Zimą można też na ciepłych kaloryferach wieszać mokre (czyste) ręczniki (para wodna powinna choć trochę nawilżyć powietrze).

Chrypka u dziecka a smog

Jeśli twojego niemowlaka męczy chrypka, musisz też zwrócić uwagę na zanieczyszczenia powietrza, czy m.in. smog, który w ostatnim czasie jest na bardzo wysokim poziomie w całej Polsce (w niektórych miejscach również latem).

Co robić: Pamiętaj, by w dni, kiedy ogłaszany jest alarm o zanieczyszczeniu powietrza, unikać wychodzenia z dzieckiem na dwór. W inne dni podczas spacerów unikajcie tras, które są wzdłuż ulic ze światłami, na których potrafią robić się korki. Dziecko, które siedzi w wózku jest na niższym poziomie niż rodzic – tym samym jego buzia jest bliżej poziomu, na którym są rury wydechowe samochodów. Takie codzienne spacery mogą spowodować nie tylko chrypkę u dziecka, ale poziom zanieczyszczeń może doprowadzić wręcz do zatruć.

Chrypka u niemowlaka a zapalenie krtani

Zwykła chrypka i objawy lekkiego przeziębienia mogą przerodzić się w groźne zapalenia krtani, które wywołuje atak duszności u dziecka. Choroba jest bardzo groźna dla małych dzieci poniżej 3 roku życia. Pojawia się nagle, dziecko ma charakterystyczny szczekający kaszel, świszczący oddech. Towarzyszy mu nie tylko chrypka, ale też trudności w mówieniu. Symptomy te spowodowane są stanem zapalnym w obrębie krtani. Konieczna jest natychmiastowa pomoc (zimą wyjście z dzieckiem na balkon, latem otwarcie zamrażalnika i oddychanie chłodnym powietrzem). 

Jak leczyć chrypkę u niemowlaka?

To zależy od przyczyny chrypki. Jeśli niemowlę ma zachrypnięty głos, bo ostatnio dużo płakało, a poza tym czuje się dobrze, nie należy się martwić. Po kilku dniach chrypka powinna ustąpić. Gdy przyczyną chrypki jest infekcja, której towarzyszy katar lub kaszel, warto pokazać dziecko lekarzowi. W pierwszym roku życia przy każdej (nawet błahej) dolegliwości lepiej konsultować się z lekarzem.
Leczenie chrypki polega przed wszystkim na wykluczeniu przyczyny, która powoduje zachrypnięcie głosu.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy