Poród po terminie: ciąża wysokiego ryzyka, wywoływanie porodu
fot. Panthermedia

Gdy dziecko rodzi się po terminie

Co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy?
Poród po terminie: ciąża wysokiego ryzyka, wywoływanie porodu
fot. Panthermedia

Ustalanie terminu porodu jest zawsze orientacyjne. Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie, czyli co 28–30 dni.

Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny.

Ciąża przenoszona, ale poród w terminie

Wyznaczony termin porodu  jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. Najzupełniej prawidłowy poród może się rozpocząć o 8–10 dni wcześniej lub 8–10 dni po planowanym terminie.

Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wyślą drogą hormonalną sygnał, który poinformuje przysadkę mózgową mamy, że czas zacząć wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy.
 
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Ciąża przenoszona a ciąża wysokiego ryzyka

Ginekolodzy stwierdzają, że po 40. tygodniu ciąża jest już ciążą wysokiego ryzyka. Po tym terminie przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala i być w stałym kontakcie z lekarzem. Ryzyko wiąże się z możliwością niewydolności łożyska, które w 40. tygodniu osiąga swoją dojrzałość, oraz ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego. [content:0_16578,,8_1117,,,0_20759,0_20737:CMNews]
Oba te czynniki mogą spowodować niedotlenienie dziecka. Dlatego konieczna jest specjalistyczna ocena stanu dziecka, wydolności łożyska i wielu innych parametrów – od wyników będzie uzależnione dalsze postępowanie.

 Zobacz też: 4 bezpieczne sposoby, które mogą przyspieszyć poród

Lekarz określi czas porodu

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym ginekolog jest w stanie dokładnie ocenić, w jakim stanie znajduje się dziecko. Podstawowe badania to: KTG (kardiotokografia), czyli ocena czynności serca płodu – gdy jest dobra, w 41. tygodniu mama nie musi zostawać w szpitalu, tylko co dwa dni zgłasza się na KTG , oraz USG (ultrasonografia), które umożliwia:
  • ocenę wieku i wagi dziecka – pozwala na to biometria płodu, czyli dokładny pomiar obwodu głowy i brzucha dziecka, długości kości udowej...
  • wyznaczenie terminu porodu – podstawą jest określenie wielkości i dojrzałości dziecka, stan łożyska
  • kontrolę ilości płynu owodniowego – prawidłowa wynosi 1,5–2 litry (w ciąży przeterminowanej zaczyna się zmniejszać)
  • potwierdzenie tzw. dobrostanu płodu – można sprawdzić czynność serca płodu, napięcie mięśniowe, ruchy oddechowe, ogólną ruchliwość. To badanie najlepiej informuje specjalistę, czy kontynuowanie ciąży niesie za sobą zagrożenie dla dziecka, czy też spokojnie można czekać na naturalny poród
  • ocenę jakości przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, aorcie i tętnicy mózgowej dziecka – to badanie dopplerowskie.
Jeżeli wszystkie wyniki wypadną pomyślnie i nie ma dodatkowych objawów zagrażających mamie i dziecku (np. zatrucia ciążowego), to przyszła mama może zazwyczaj cały 41. tydzień ciąży spędzić w domu. Powinna jedynie zgłaszać się w terminie na KTG i samodzielnie dwa–trzy razy w ciągu dnia liczyć ruchy płodu.

 Zobacz też: co pomaga ocenić stan zdrowia nienarodzonego dziecka

Kiedy jechać do szpitala, gdy minął termin porodu

Badania w systemie ambulatoryjnym wykonuje się do końca 41. tygodnia ciąży. Po tym czasie przyszła mama musi się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży, gdzie poddaje się ją obserwacji i kolejnym badaniom. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy).

Ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów. Lekarz ocenia dojrzałość szyjki macicy.

Zobacz też:

 

Wywołanie porodu przy ciąży przenoszonej

Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród).

Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny. Lekarz na bieżąco ocenia stan dziecka i mamy. Na świat przychodzi zdrowy maluszek.

 Zobacz też: rewolucja na porodówce – nowe prawa mamy i dziecka

Kiedy rodzić przez cesarskie cięcie

W przypadku ciąży przeterminowanej decyzji o porodzie operacyjnym lekarz nie podejmuje w ostatniej chwili. Postanawia przeprowadzić cięcie, gdy dziecko jest w dobrym stanie, ale pojawiają się czynniki, które nakazują już ciążę zakończyć (jak np. niewydolność łożyska). Jeśli więc dziecku nie spieszy się na świat, ale Ty jesteś w stałym kontakcie z ginekologiem, lub nawet trafisz na patologię, staraj się być spokojna.

Zamiast słuchać opowieści sąsiadek o zielonych wodach płodowych, ostatnie godziny i noce przed porodem wykorzystaj lepiej na... sen. Już za chwilę będziesz wstawać w nocy, by karmić dziecko.


Konsultacja: Włodzimierz Sawicki, ginekolog-położnik, Akademia Medyczna w Warszawie

Zobacz też: co warto wiedzieć o cesarskim cięciu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy