ciąża przenoszona
fot. Adobe Stock

Kiedy ciąża jest przenoszona? Przyczyny i możliwe powikłania

Ciąża przenoszona to taka, która zagraża zdrowiu matki i dziecka. Gdy mija termin porodu, lekarze regularnie monitorują stan dziecka i łożyska. Jeśli zachodzi taka potrzeba – następuje wywołanie porodu. Sprawdź, co robić, gdy wyliczony przez lekarza termin porodu właśnie minął, a dziecko nie ma zamiaru opuścić brzucha mamy.
Tatiana Audycka-Szatrawska
ciąża przenoszona
fot. Adobe Stock
Ciąża przenoszona to ciąża po skończonym 42. tygodniu. Może być ona spowodowana między innymi wiekiem matki, jej stanem zdrowia lub błędnym wyliczeniem terminu porodu.

Spis treści:
 1. Termin porodu a ciąża przenoszona
 2. Ciąża przenoszona – przyczyny
 3. Ciąża przenoszona – możliwe powikłania
 4. Ciąża przenoszona – kiedy zgłosić się do szpitala?
 5. Ciąża przenoszona – wywołanie porodu
 6. Badania w ciąży przenoszonej

Termin porodu a ciąża przenoszona

Ustalanie terminu porodu jest zawsze orientacyjne. Uznaje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni), licząc od daty ostatniej miesiączki, jeżeli okres pojawiał się regularnie (czyli co 28-30 dni). Jeśli jednak odstępy między miesiączkami były dłuższe lub krótsze, to w ten sposób wyliczany termin porodu może nie być precyzyjny. Wyznaczony termin porodu jest tylko orientacyjny i najczęściej nie pokrywa się z rzeczywistą – biologiczną datą. W związku z tym prawidłowy poród może się rozpocząć 8-10 dni wcześniej lub 8-10 dni później niż wyznaczony termin.

Z czego wynika ta rozbieżność? Po prostu jedne dzieci dojrzewają szybko i mogą urodzić się już w 38. tygodniu ciąży, inne są na to gotowe dopiero w 42. tygodniu. Wówczas wyślą drogą hormonalną sygnał, który poinformuje przysadkę mózgową mamy, że czas zacząć wydzielać oksytocynę – hormon wywołujący skurcze macicy.

Przez niektórych ciąża przenoszona mylona jest z ciążą przeterminowaną. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne. Ciąża przenoszona to ciąża, której spodziewany termin już minął, natomiast ciąża przeterminowana to ciąża patologiczna, gdy życie dziecka jest zagrożone.

Ciąża przenoszona – przyczyny

Przyczyn ciąży przenoszonej może być wiele. Jedną z nich jest błędne wyliczenie daty porodu. Zmiana klimatu, środowiska, stres, choroby – to wszystko może wpływać na przesunięcie się daty owulacji.

Termin porodu uzależniony jest też od:
 • wieku mamy,
 • trybu życia,
 • stanu zdrowia.

Niektóre kobiety zastanawiają się, czy pierwsza ciąża zawsze jest przenoszona. Owszem, kolejność ciąż ma znaczenie, jednak nie jest to regułą. Czasami dziecko nie jest jeszcze gotowe, by pojawić się na świecie, lub jego mama nie jest jeszcze psychicznie gotowa na poród (choć temat ten jest często zaniedbywany, bardzo wiele zależy od kondycji psychicznej przyszłej mamy!).

Ciąża przenoszona – możliwe powikłania

Ciąża przenoszona stwarza pewne zagrożenia dla dziecka. Może ono oddać smółkę, a to z kolei grozi zakażeniem płynu owodniowego. Niebezpieczeństwo dotyczy też łożyska, które może zacząć się starzeć, a w konsekwencji przestać dostarczać maluchowi potrzebne mu substancje odżywcze. Skutkiem tego może być niedożywienie i niedotlenienie. Dlatego konieczna jest specjalistyczna ocena stanu dziecka, wydolności łożyska i wielu innych parametrów – od wyników będzie uzależnione dalsze postępowanie.
Ginekolodzy stwierdzają, że po 40. tygodniu ciąża jest już ciążą wysokiego ryzyka. Po tym terminie przyszła mama powinna zgłosić się do szpitala i być w stałym kontakcie z lekarzem, by uniknąć ewentualnych powikłań.

Ciąża przenoszona – kiedy zgłosić się do szpitala?

Badania w systemie ambulatoryjnym wykonuje się do końca 41. tygodnia ciąży. Po tym czasie przyszła mama musi się znaleźć w szpitalu na oddziale patologii ciąży, gdzie poddaje się ją obserwacji i kolejnym badaniom. Przeprowadza się m.in. test dynamiczny wydolności łożyska (tzw. test oksytocynowy).

Ciężarna otrzymuje niewielką dawkę oksytocyny, która ma wywołać namiastkę czynności skurczowej. W tym czasie badane jest tętno płodu i gotowość macicy do skurczów. Lekarz ocenia dojrzałość szyjki macicy.

Ciąża przenoszona– wywołanie porodu

To, ile można przenosić ciążę, zależy od lekarza. Jeśli ocena zdolności skurczowej wypada pomyślnie (lub gdy minął już 42. tydzień), stan dziecka jest dobry, a szyjka gotowa do rozwierania, to lekarz zwykle decyduje o wywołaniu porodu. Ciężarna otrzymuje leki naskurczowe (najczęściej oksytocynę) i ma przebijany pęcherz płodowy (to często przyspiesza poród). Podaje się też leki przyspieszające dojrzałość szyjki macicy do rozwierania, a czasem szyjkę mechanicznie się udrożnia. Poród jest cały czas szczegółowo monitorowany przez personel medyczny. Lekarz na bieżąco ocenia stan dziecka i mamy. Na świat przychodzi zdrowy maluszek.

W przypadku ciąży przeterminowanej decyzji o porodzie operacyjnym lekarz nie podejmuje w ostatniej chwili. Postanawia przeprowadzić cesarskie cięcie, gdy dziecko jest w dobrym stanie, ale pojawiają się czynniki, które nakazują już ciążę zakończyć (jak np. niewydolność łożyska). Jeśli więc dziecku nie spieszy się na świat, ale ty jesteś w stałym kontakcie z ginekologiem, lub nawet trafisz na patologię, staraj się być spokojna.

Badania w ciąży przenoszonej

Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym ginekolog jest w stanie dokładnie ocenić, w jakim stanie znajduje się dziecko. Podstawowe badania to: KTG (kardiotokografia), czyli ocena czynności serca płodu – gdy jest dobra, w 41. tygodniu mama nie musi zostawać w szpitalu, tylko co dwa dni zgłasza się na KTG, oraz USG (ultrasonografia), które umożliwia:

 • Ocenę wieku i wagi dziecka – pozwala na to biometria płodu, czyli dokładny pomiar obwodu głowy i brzucha dziecka, długości kości udowej.

 • Wyznaczenie terminu porodu – podstawą jest określenie wielkości i dojrzałości dziecka, stanu łożyska.

 • Kontrolę ilości płynu owodniowego – prawidłowa wynosi 1,5–2 litry (w ciąży przeterminowanej zaczyna się zmniejszać).

 • Potwierdzenie tzw. dobrostanu płodu – można sprawdzić czynność serca płodu, napięcie mięśniowe, ruchy oddechowe, ogólną ruchliwość. To badanie najlepiej informuje specjalistę, czy kontynuowanie ciąży niesie za sobą zagrożenie dla dziecka, czy też spokojnie można czekać na naturalny poród.

 • Ocenę jakości przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, aorcie i tętnicy mózgowej dziecka – to badanie dopplerowskie.


Konsultacja: Włodzimierz Sawicki, ginekolog-położnik, Akademia Medyczna w Warszawie

Zobacz także:

Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy