Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pizza w ciąży
Violetstar/Adobe Stok
Dieta w ciąży

Pizza w ciąży – czy można ją jeść, jakich dodatków do pizzy unikać?

Jedzenie pizzy w ciąży jest dozwolone pod kilkoma warunkami, które zmniejszą ryzyko zakażenia bakterią groźną dla ciężarnych – listerią. Kluczowe jest unikanie niektórych dodatków i jedzenie pizzy na gorąco. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby pizza jedzona w ciąży nie stanowiła zagrożenia.

Jedzenie pizzy w czasie ciąży może stanowić zagrożenie, ale po spełnieniu kilku warunków, potrawę tę można zjadać bez ryzyka. Problemu nie stanowi samo ciasto, z którego zrobiona jest pizza. Kluczowe są dodatki, jakie na tej pizzy się znajdują. Jeśli zostaną poddane wysokiej temperaturze w piecu do pieczenia, stają się bezpieczne. Jednak niektóre produkty trafiają na pizzę dopiero po jej upieczeniu, więc wysoka temperatura nie ma szans rozprawić się z bakteriami, które mogą się w nich znajdować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zamawiając pizzę, szykując pizzę domową lub kupując gotową pizzę mrożoną.

Czy w ciąży można jeść majonez i sernik na zimno?

Pizza w ciąży – na co uważać?

Największe kontrowersje budzą sery oraz dodatki mięsne, które znajdują się na pizzy. Choć tak na prawdę zagrożeniem dla ciężarnej w niektórych sytuacjach mogą być nawet warzywa . Nie wszystkich jednak trzeba się obawiać. Poniżej lista produktów używanych do przygotowania różnych rodzajów pizzy, które budzą lub powinny budzić wątpliwości ciężarnych.

Sery a pizza w ciąży

Jeśli ser został zrobiony z pasteryzowanego mleka, jest bezpieczny dla ciężarnych. Najpopularniejsza ser, który bardzo często znajduje się na pizzy, mozzarella, nie powinnien raczej stanowić zagrożenia. Właściwie wszystkie mozzarelle dostepne w sklepach są produkowane z mleka pasteryzowanego (zobacz też mozzarella w ciąży). Podobnie jest z twardymi serami żółtymi. 

Sery używane do pizzy, mogące stanowić zagrożenie to:

  • ricotta
  • miękkie sery typu brie
  • sery pleśniowe, np. gorgonzola
  • miękkie sery kozie, typ chevre.


Jeśli wyżej wymienione sery zostaną dodane do pizzy po jej upieczeniu lub będą tylko podgrzane po posypaniu nimi pizzy pod koniec pieczenia, mogą zawierać groźne bakterie. Jeśli jednak trafią na pizzę przed pieczeniem, a danie będzie naprawdę gorące, ryzyko zakażenia spada właściwie do zera.

Mięso a pizza w ciąży

Na pizzę trafia najczęściej szynka, pepperoni, salami, prosciutto, chorizo lub kawałki wieprzowiny lub wołowiny. W ich przypadku zawsze warto dopilnować, aby tak jak sery, mięso zostało poddane działaniu wysokiej temperatury, czyli piekło się wraz z całą pizzą.

Niektóre dodatki mięsne, takie jak prosciutto, są czasami dodawane do potrawy dopiero po pieczeniu. Taka pizza może stanowić zagrożenie dla ciężarnej, podobnie jak każde mięso i jego przetwory, które nie zostały ugotowane, upieczone lub usmażone. Wędzenie, zwłaszcza w niskiej temperaturze, nie gwarantuje pozbycia się bakterii.

Owoce i warzywa

Jeśli warzywa przed użyciem na pizzy zostały dokładnie umyte, albo trafiły na pizzę przed pieczeniem, są całkowicie bezpieczne. Dotyczy to nawet ananasa, którego niegdyś uważano za owoc kontrowersyjny w ciąży. Na szczęście w ilościach, w jakich zwykle się go jada, okazał się zupełnie niegroźny dla płodu i przyszłej mamy.

Grzyby

Poza tym, że grzyby w ciąży są ciężkostrawne, a więc niekoniecznie wskazane, można je bezpiecznie jadać wraz z pizzą. Grzyby zawsze pieką się wraz z całą potrawą. Nie stanowią więc zagrożenia bakteriologicznego.

Jajka

Zdarzają się pizze zawierające jako dodatek jajko. Najczęściej białko jest ścięte, ale żółtko już niekoniecznie. Niestety, ciężarne nie powinny jadać ani białka, ani żółtka jaja na surowo. Dlatego z takiej pizzy należy zrezygnować lub poprosić o to, aby i żółtko było ścięte.

Podsumowanie: jeśli zamawiasz pizzę w restauracji wystarczy poprosić, aby wszystkie jej składniki (nawet warzywa, zwłaszcza liściaste) upieczono wraz z ciastem. Taki zabieg spowoduje pozbycie się bakterii, które mogłyby znajdować się w serze, mięsie lub niedomytych warzywach. Skwiercząca z wierzchu pizza to gwarancja bezpieczeństwa!

Pizza w ciąży – na co jeszcze uważać?

Niestety kwestia dodatków nie wyczerpuje tematu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jadania pizzy w ciąży. Przyszłe mamy nie tylko pytają o pizzę z salami czy pizzę z mozzarellą, ale też mają wątpliwości związane z pizzą mrożoną, odgrzewaną czy przypaloną. Poniżej rozwiewamy wątpliwości, jakie jeszcze mogą pojawić się podczas jedzenia pizzy w ciąży.

Pizza mrożona w ciąży

Jeśli była przechowywana prawidłowo, ma ważny termin przydatności do spożycia, a potem poddasz ją wysokiej temperaturze w piekarniku (potrawa musi osiągnąć nie mniej niż 75 stopni Celsjusza), nie ma powodów do obaw. Jedyną wątpliwość można mieć w związku z przechowywaniem – czy na pewno w międzyczasie pizza nie uległa rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu? Tego nie wiadomo. Dlatego zdecydowanie lepiej podczas ciąży jadać pizzę w restauracji, gdzie szykowana jest ze świeżego ciasta i świeżych dodatków. Można też przygotować ją i upiec samodzielnie w domu.

Pizza odgrzewana w ciąży

Ciężarna może zjeść odgrzewaną pizzę, jeśli była odpowiednio przechowywana po ostygnięciu. Przed spożyciem trzeba doprowadzić ją do temperatury minimum 75 stopni Celsjusza – wtedy ginie większość bakterii. Natomiast zimnej pizzy lepiej nie jeść, zwłaszcza, jeśli nie wiadomo, ile czasu minęło od jej upieczenia.

Pizza przypalona w ciąży

Lekko przypalona na brzegach pizza nie jest groźna dla ciężarnych. Jest wręcz dowodem na to, że temperatura w piecu była wysoka, a więc pizza jest dobrze wypieczona i bezpieczna (o ile po wypieku nie posypano jej mięsnymi czy serowymi dodatkami).

Natomiast pizza przypalona nie tylko na brzegach, ale też na wierzchu, nie jest już zdrowa. Ciężarne raczej nie powinny jej jeść, gdyż może zawierać szkodliwe związki chemiczne (akrylamidy), które sprzyjają rozwojowi nowotworów.

Pizza niedopieczona w ciąży

Jeśli przeczytałaś wszystko, co napisaliśmy powyżej, znasz już odpowiedź pytanie o bezpieczeństwo jedzenia niedopieczonej pizzy w ciąży. Ponieważ potrawa nie osiągnęła wysokiej temperatury, nie jest wskazana dla ciężarnych. Taka pizza może bowiem zawierać groźne bakterie.

Pizza calzone w ciąży

Pizza calzone charakteryzuje się tym, że wszystkie dodatki do ciasta są w nim szczelnie zamknięte. Dlatego, gdy taka pizza trafi na twój talerz, nie wiesz, czy jej wnętrze jest skwierczące (bezpieczne), czy tylko parujące – podgrzane, ale prawdopodobnie niewystarczająco, aby mieć pewność, że udało się wyeliminować bakterie. Dlatego zamawiając calzone w restauracji, poproś, aby pizza była naprawdę mocno wypieczona.

Zobacz także:

dieta w ciąży jadłospis
Fotolia
Dieta w ciąży
Dieta w ciąży – jadłospis na 7 dni [DO DRUKU]
Przybierasz na wadze i cieszysz się – tak może być tylko w ciąży. Wykorzystaj te chwile, ale jedz zdrowo. Mamy dla ciebie specjalne menu dla ciężarnej na każdy dzień tygodnia ułożone przez dietetyka i autorkę książki o diecie przyszłych mam Edytę Gulińską.

O wagę w ciąży warto zadbać – to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia, twojego i dziecka. Musisz wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię wzrasta dopiero od 4. miesiąca ciąży. I nie tak bardzo, jak się powszechnie uważa. W tym czasie będziesz potrzebowała tylko 300 kcal więcej w ciągu dnia. Taką wartość mają 3 szklanki chudego mleka lub 3 plasterki sera żółtego albo 2 banany. Twoja waga w ciąży nie powinna urosnąć zbyt dużo ponad normę. Aby tak się stało, musisz zadbać o dietę w ciąży . Sprawdź więc, ile kalorii w ciąży powinnaś zjadać w każdym trymestrze. Poniżej jadłospis, który dostarczy ci energii i zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych. Ułożono go dla kobiety o umiarkowanej aktywności, która przed ciążą ważyła ok. 55 kg. Jeśli ważysz więcej lub jesteś bardzo aktywna, wprowadź 2 lub więcej porcji zbożowych, np. kromkę chleba oraz 100 g warzyw, np. średniej wielkości marchew lub porcję owoców.    Nie zapominaj również o tym, że w ciąży powinnaś dużo pić, a najlepszym napojem, który powinien ci stale towarzyszyć, jest woda (przeczytaj więcej na ten temat: Co pić w ciąży ). Picie jej pozwala przezwyciężyć różne ciążowe dolegliwości, np. nudności, zaparcia, a także uczucie zmęczenia, które często związane jest z odwodnieniem. Najlepiej pić wodę niskozmineralizowaną, którą mogą uzupełnić soki owocowe, warzywne, mleko, herbatki ziołowe i owocowe w odpowiedniej ilości. Spis treści: jadłospis na poniedziałek jadłospis na wtorek jadłospis na środę jadłospis na czwartek jadłospis na piątek jadłospis na sobotę jadłospis na niedzielę Dieta w ciąży – jadłospis na poniedziałek Kliknij w jadłospis dla kobiety w ciąży , ułożony przez dietetyka Edytę Gulińską, autorkę książki „Jem dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz