pizza w ciąży
Violetstar/Adobe Stok
Dieta w ciąży

Pizza w ciąży – czy można ją jeść, jakich dodatków do pizzy unikać?

Jedzenie pizzy w ciąży jest dozwolone pod kilkoma warunkami, które zmniejszą ryzyko zakażenia bakterią groźną dla ciężarnych – listerią. Kluczowe jest unikanie niektórych dodatków i jedzenie pizzy na gorąco. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, aby pizza jedzona w ciąży nie stanowiła zagrożenia.

Jedzenie pizzy w czasie ciąży może stanowić zagrożenie, ale po spełnieniu kilku warunków, potrawę tę można zjadać bez ryzyka. Problemu nie stanowi samo ciasto, z którego zrobiona jest pizza. Kluczowe są dodatki, jakie na tej pizzy się znajdują. Jeśli zostaną poddane wysokiej temperaturze w piecu do pieczenia, stają się bezpieczne. Jednak niektóre produkty trafiają na pizzę dopiero po jej upieczeniu, więc wysoka temperatura nie ma szans rozprawić się z bakteriami, które mogą się w nich znajdować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, zamawiając pizzę, szykując pizzę domową lub kupując gotową pizzę mrożoną.

Pizza w ciąży – na co uważać?

Największe kontrowersje budzą sery oraz dodatki mięsne, które znajdują się na pizzy. Choć tak na prawdę zagrożeniem dla ciężarnej w niektórych sytuacjach mogą być nawet warzywa . Nie wszystkich jednak trzeba się obawiać. Poniżej lista produktów używanych do przygotowania różnych rodzajów pizzy, które budzą lub powinny budzić wątpliwości ciężarnych.

Sery a pizza w ciąży

Jeśli ser został zrobiony z pasteryzowanego mleka, jest bezpieczny dla ciężarnych. Najpopularniejsza ser, który bardzo często znajduje się na pizzy, mozzarella, nie powinnien raczej stanowić zagrożenia. Właściwie wszystkie mozzarelle dostepne w sklepach są produkowane z mleka pasteryzowanego (zobacz też mozzarella w ciąży). Podobnie jest z twardymi serami żółtymi. 

Sery używane do pizzy, mogące stanowić zagrożenie to:

  • ricotta
  • miękkie sery typu brie
  • sery pleśniowe, np. gorgonzola
  • miękkie sery kozie, typ chevre.


Jeśli wyżej wymienione sery zostaną dodane do pizzy po jej upieczeniu lub będą tylko podgrzane po posypaniu nimi pizzy pod koniec pieczenia, mogą zawierać groźne bakterie. Jeśli jednak trafią na pizzę przed pieczeniem, a danie będzie naprawdę gorące, ryzyko zakażenia spada właściwie do zera.

Mięso a pizza w ciąży

Na pizzę trafia najczęściej szynka, pepperoni, salami, prosciutto, chorizo lub kawałki wieprzowiny lub wołowiny. W ich przypadku zawsze warto dopilnować, aby tak jak sery, mięso zostało poddane działaniu wysokiej temperatury, czyli piekło się wraz z całą pizzą.

Niektóre dodatki mięsne, takie jak prosciutto, są czasami dodawane do potrawy dopiero po pieczeniu. Taka pizza może stanowić zagrożenie dla ciężarnej, podobnie jak każde mięso i jego przetwory, które nie zostały ugotowane, upieczone lub usmażone. Wędzenie, zwłaszcza w niskiej temperaturze, nie gwarantuje pozbycia się bakterii.

Owoce i warzywa

Jeśli warzywa przed użyciem na pizzy zostały dokładnie umyte, albo trafiły na pizzę przed pieczeniem, są całkowicie bezpieczne. Dotyczy to nawet ananasa, którego niegdyś uważano za owoc kontrowersyjny w ciąży. Na szczęście w ilościach, w jakich zwykle się go jada, okazał się zupełnie niegroźny dla płodu i przyszłej mamy.

Grzyby

Poza tym, że grzyby w ciąży są ciężkostrawne, a więc niekoniecznie wskazane, można je bezpiecznie jadać wraz z pizzą. Grzyby zawsze pieką się wraz z całą potrawą. Nie stanowią więc zagrożenia bakteriologicznego.

Jajka

Zdarzają się pizze zawierające jako dodatek jajko. Najczęściej białko jest ścięte, ale żółtko już niekoniecznie. Niestety, ciężarne nie powinny jadać ani białka, ani żółtka jaja na surowo. Dlatego z takiej pizzy należy zrezygnować lub poprosić o to, aby i żółtko było ścięte.

Podsumowanie: jeśli zamawiasz pizzę w restauracji wystarczy poprosić, aby wszystkie jej składniki (nawet warzywa, zwłaszcza liściaste) upieczono wraz z ciastem. Taki zabieg spowoduje pozbycie się bakterii, które mogłyby znajdować się w serze, mięsie lub niedomytych warzywach. Skwiercząca z wierzchu pizza to gwarancja bezpieczeństwa!

Pizza w ciąży – na co jeszcze uważać?

Niestety kwestia dodatków nie wyczerpuje tematu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jadania pizzy w ciąży. Przyszłe mamy nie tylko pytają o pizzę z salami czy pizzę z mozzarellą, ale też mają wątpliwości związane z pizzą mrożoną, odgrzewaną czy przypaloną. Poniżej rozwiewamy wątpliwości, jakie jeszcze mogą pojawić się podczas jedzenia pizzy w ciąży.

Pizza mrożona w ciąży

Jeśli była przechowywana prawidłowo, ma ważny termin przydatności do spożycia, a potem poddasz ją wysokiej temperaturze w piekarniku (potrawa musi osiągnąć nie mniej niż 75 stopni Celsjusza), nie ma powodów do obaw. Jedyną wątpliwość można mieć w związku z przechowywaniem – czy na pewno w międzyczasie pizza nie uległa rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu? Tego nie wiadomo. Dlatego zdecydowanie lepiej podczas ciąży jadać pizzę w restauracji, gdzie szykowana jest ze świeżego ciasta i świeżych dodatków. Można też przygotować ją i upiec samodzielnie w domu.

Pizza odgrzewana w ciąży

Ciężarna może zjeść odgrzewaną pizzę, jeśli była odpowiednio przechowywana po ostygnięciu. Przed spożyciem trzeba doprowadzić ją do temperatury minimum 75 stopni Celsjusza – wtedy ginie większość bakterii. Natomiast zimnej pizzy lepiej nie jeść, zwłaszcza, jeśli nie wiadomo, ile czasu minęło od jej upieczenia.

Pizza przypalona w ciąży

Lekko przypalona na brzegach pizza nie jest groźna dla ciężarnych. Jest wręcz dowodem na to, że temperatura w piecu była wysoka, a więc pizza jest dobrze wypieczona i bezpieczna (o ile po wypieku nie posypano jej mięsnymi czy serowymi dodatkami).

Natomiast pizza przypalona nie tylko na brzegach, ale też na wierzchu, nie jest już zdrowa. Ciężarne raczej nie powinny jej jeść, gdyż może zawierać szkodliwe związki chemiczne (akrylamidy), które sprzyjają rozwojowi nowotworów.

Pizza niedopieczona w ciąży

Jeśli przeczytałaś wszystko, co napisaliśmy powyżej, znasz już odpowiedź pytanie o bezpieczeństwo jedzenia niedopieczonej pizzy w ciąży. Ponieważ potrawa nie osiągnęła wysokiej temperatury, nie jest wskazana dla ciężarnych. Taka pizza może bowiem zawierać groźne bakterie.

Pizza calzone w ciąży

Pizza calzone charakteryzuje się tym, że wszystkie dodatki do ciasta są w nim szczelnie zamknięte. Dlatego, gdy taka pizza trafi na twój talerz, nie wiesz, czy jej wnętrze jest skwierczące (bezpieczne), czy tylko parujące – podgrzane, ale prawdopodobnie niewystarczająco, aby mieć pewność, że udało się wyeliminować bakterie. Dlatego zamawiając calzone w restauracji, poproś, aby pizza była naprawdę mocno wypieczona.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA