Choć ciąża to proces ciągły i płynny, lekarze dzielą go na trzy trymestry. Pierwszy trymestr to okres powstawania wszystkich najważniejszych narządów i układów dziecka. W drugim trymestrze dziecko jest już ukształtowane, ale intensywnie rośnie i przybiera na wadze. Trzeci trymestr to dojrzewanie dziecka i oczekiwanie na poród. Sprawdź, jaka jest charakterystyka każdego trymestru ciąży, kiedy się zaczyna i kiedy kończy.

Reklama

Spis treści:

Podział na trymestry ciąży

Cała ciąża trwa 40 tygodni. Gdyby podzielić ją równo na trzy części, każdy trymestr ciąży trwałby 13,3 tygodnia. Tak jednak nie jest.

Ile trwa każdy trymestr ciąży?

  • 1. trymestr ciąży – trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży, czyli 13 tygodni
  • 2. trymestr ciąży – trwa od 14. tygodnia ciąży do 26. tygodnia włącznie, czyli 13 tygodni,
  • 3. trymestr ciąży – zaczyna się od 27 tygodnia ciąży i trwa ok. 14 tygodni – aż do porodu.

Cała ciąża trwa 9 miesięcy, a każdy trymestr ciąży trwa w przybliżeniu 3 miesiące. Stąd nazwa – trymestr, co oznacza kwartał, a więc 3 miesiące właśnie.

Zobacz także

Poniżej spis tygodni i miesięcy ciąży oraz trymestr, do którego należą:

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży to najbardziej delikatny i ważny okres ciąży. Właśnie teraz powstają wszystkie narządy i układy dziecka. Większość wad wrodzonych i poronień występuje w pierwszym trymestrze ciąży.

Na tym etapie ciąży jeszcze nie widać, że kobieta zostanie matką, ale ona sama zauważa u siebie wiele zmian charakterystycznych dla ciąży. I nie jest to tylko brak okresu! Przyszła mam właśnie teraz może być bardzo senna, może mieć kłopoty trawienne, wahania nastroju, nudności i wymioty. Jej piersi powiększają się, zwiększa się tez obwód talii.

Już od pierwszego trymestru ciąży kobieta powinna być pod stałą opieką ginekologa i poddawać się regularnym badaniom przez niego zlecanym.

Fakty o 1. trymestrze ciąży:

  • trwa do końca 13. tygodnia ciąży,
  • na końcu pierwszego trymestru ciąży macica sięga do spojenia łonowego
  • płód ma długość ok. 7,5 cm i waży 22-29 gramów

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymetr ciąży to czas, gdy na ogół kobieta zaczyna czuć się lepiej. Jej dziecko jest już ukształtowane, ale zaczyna szybko zwiększać swoje wymiary i nabierać ciała. To sprawia, że ciąża w tym trymestrze u większości kobiet zaczyna być widoczna.

W drugim trymestrze ciężarna zaczyna odczuwać pierwsze ruchy płodu – następuje to ok. 20 tygodnia ciąży. Choć mdłości ustępują, mogą pojawić się zupełnie inne dolegliwości, wynikające z szybkiego powiększania się macicy: kłucia i bóle w dole brzucha wynikające z rozciągania się więzadeł, skóra na brzuchu może zacząć swędzieć, apetyt a wyraźnie wzrosnąć.

Fakty o 2. trymestrze ciąży:

  • trwa od 13. do 27. tygodnia ciąży,
  • na końcu drugiego trymestru ciąży macica sięga 1-2 palce powyżej pępka,
  • płód ma długość ok. 38 cm i waży ponad 1000 g.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży to przede wszystkim czas szykowania się i oczekiwania na poród. Najbardziej charakterystycznym objawem na tym etapie ciąży są tzw. skurcze przepowiadające – niebolesne napinanie się brzucha. To przygotowania macicy do akcji porodowej.

Ze względu na nadal powiększający się brzuch przyszła mam może cierpieć na zgagi i bóle pleców, a jej nogi mogą puchnąć. Częściej odczuwa też parcie na pęcherz, a nie rzadko też skurcze nóg.

W trzecim trymestrze dziecko dojrzewa, a po 38 tygodniu ciąży jest już w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy.

Fakty o 3. trymestrze ciąży:

  • trwa od 27. tygodnia ciąży do porodu,
  • w trzecim trymestrze ciąży macica sięga do łuków żebrowych, ale przed porodem obniża się o 1-2 palce,
  • płód ma długość ok. 55 cm i waży ok. 3500 g a nawet więcej.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama