ciąża, brzuszek

Czy to normalne, że na brzuchu pojawia się ciemna kreska?

Co oznacza brunatna kreska na brzuchu przyszłej mamy biegnąca od pępka w dół, zwana linea nigra? I dlaczego się pojawia? Odpowiada ginekolog położnik dr n. med. Bożena Kowalska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
ciąża, brzuszek

U niektórych kobiet ciemna kreska na brzuchu pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Dzieje się tak z powodu zmian zachodzących w organizmie kobiety w ciąży.

Dlaczego w ciąży pojawia się ciemna kreska na brzuchu?

Nie ma powodu do obaw, bo wszystko jest w najlepszym porządku. Brunatna kreska biegnąca od pępka w dół do wzgórka łonowego to efekt zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Wzrost poziomu progesteronu powoduje stężenie w niektórych miejscach na skórze pigmentu (czyli ciemnego barwnika). Stąd właśnie ciemna kreska na brzuchu, zwana także linea negra.
  [content:0_7121,8_1143,0_1132,0_23486:CMNews]
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Czy wszystkie kobiety mają ciemną kreskę na brzuchu?

Nie wszystkie. Zmiany barwnikowe są zwykle mocniejsze u kobiet o ciemnej karnacji. Hormony ciążowe, które powodują pojawienie się ciemnej kreski na brzuchu, mogą również spowodować ciemnienie brodawek sutkowych czy czasami zmianę koloru warg sromowych na ciemnobrunatne. Jednak niezależnie od tego, jak bardzo są one widoczne podczas ciąży,  po porodzie samoistnie znikną, a twoja skóra odzyska dawny kolor.

Dyskutuj na forum:
Wystający pępek i ciemna kreska w ciąży »
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy