Co to jest RDW SD w wynikach morfologii?

RDW SD to wskaźnik, który w badaniu morfologii krwi określa rozpiętość rozkładu objętości czerwonych krwinek (erytrocytów). Dowiedz się, co oznacza wynik RDW SD w badaniu krwi.
co to jest rdw sd
fot. Fotolia
RDW SD (z ang. red blood cell distribution width, standard deviation) to wskaźnik w badaniu morfologii krwi, który obrazuje rozkład objętości czerwonych krwinek (erytrocytów).

RDW-SD – norma

Erytrocyty mają różną objętość – ich średnią objętość określa wskaźnik morfologiczny MCV. Wskaźnik RDW-SD w wynikach badań morfologii krwi określa odchylenie od średniej objętości (MCV) i pomaga postawić trafną diagnozę. Wynik RDW-SD interpretowany jest razem z MCV, co pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niedokrwistości. Norma RDW-SD to 11,5-14,5 proc. Wynik mieszczący się w tych granicach świadczy o stosunkowo jednolitej objętości czerwonych krwinek.
Redakcja poleca: Wizyty kontrolne w ciąży – kiedy do ginekologa? [WIDEO]
Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa? A kolejne? Jak nie zaniedbać badań w ciąży, ale też nie przesadzić z ich liczbą? Zobacz nasz filmowy poradnik.

Co oznacza podwyższone RDW-SD?

Wysokie RDW-SD oznacza dużą różnorodność w zakresie objętości komórek (tzw. anizocytozę), czyli krwinki czerwone są różnej wielkości. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku anemii megaloblastycznej (wynikającej np. z niedoboru witaminy B12 czy kwasu foliowego) lub u chorych z niedokrwistością z niedoboru żelaza. Wysokie RDW obserwowane bywa również u pacjentów z przewlekłymi stanami zapalnymi.

Co oznacza niskie RDW-SD?

Obniżone RDW SD zazwyczaj nie ma znaczenia diagnostycznego. Jednak jeśli jest zbyt niskie (poniżej 10,2%) i towarzyszą my jakieś inne odchylenia (np. obniżenie wartości hemoglobiny)  jest typowy dla anemii makrocytarnej (organizm produkuje mało erytrocytów, a te, które wytwarza, są duże). Wynik RDW SD poniżej normy może również oznaczać anemię mikrocytarną, w której erytrocyty są bardzo małe.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę