GRY
 
 

Czy można przekarmić dziecko karmione piersią? [WIDEO]

Martwisz się, bo karmisz piersią, a dziecko za dużo przybiera na wadze? Pediatra zaleca odchudzanie niemowlęcia? Posłuchaj, co radzi dietetyk.

Zobacz inne z serii: Karmienie piersią - dieta, antykoncepcja, itd (13)

Jedna z mam napisała do naszej redakcji zaniepokojona tym, co usłyszała w gabinecie lekarskim.
– Pediatra powiedziała, że mój niespełna 5-miesięczny synek za szybko przybiera na wadze i mam go odchudzać – opowiada jedna z mam, nasza czytelniczka. – Synek rzeczywiście jest duży, bo zakładam mu ubranka na 6-9 miesięcy, ale nie jest gruby, tylko po prostu większy od rówieśników i karmię go wyłącznie piersią, to jak mogę go przekarmiać?!

Odchudzić niemowlaka karmionego piersią na żądanie?!

Zaniepokojona mama udała się do innego pediatry, który uspokoił ją, że rzeczywiście dziecko rozwija się prawidłowo i je tyle, ile potrzebuje i nie ma potrzeby odchudzać niemowlęcia.
– Dopiero po tej wizycie poczułam się uspokojona, ponieważ karmię dziecko na żądanie i nie wyobrażam sobie jak odchudzać niemowlę karmione wyłącznie piersią? – mówi młoda mama. – Nie dać mu piersi jak płacze?
Dlatego napisała do nas by, przestrzec inne mamy, aby nie panikowały w podobnej sytuacji.

Czy można przekarmić niemowlę karmione wyłącznie piersią?

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy dietetyka, który uspokaja mamy, które znalazły się w podobnej sytuacji.
– Nie można przekarmić dziecka karmionego piersią – mówi dr inż. Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki w Warszawie. – To dziecko reguluje ilość pobieranego pokarmu i je wtedy, kiedy jest głodne i tyle, by zaspokoić swoją potrzebę.
Dietetyk przypomina, by nie próbować na siłę regulować karmienia piersią i zaleca rozsądne podejście.
– Chociaż, żeby uspokoić mamę, można jej podpowiedzieć, by przed karmieniem i po,  ważyła dziecko podpowiada dietetyk. – Wtedy będzie mniej więcej wiedziała, ile dziecko zjadło. Jednak nie popadajmy w przesadę.
Zdaniem dietetyka mamy często mają obawy, że ich pokarm jest nieodpowiedniej jakości i ilości.
– Zupełnie niepotrzebnie, bo mleko mamy ma unikalny skład – zapewnia dietetyk. - Jeżeli mama karmi często i dziecko je dużo, to mleka produkuje się coraz więcej. Widocznie rozwijające się niemowlę tyle potrzebuje.

Chcesz zobaczyć więcej filmów o karmieniu piersią? Zajrzyj do działu wideo na stronie Babyonline.pl lub wejdź na Youtube i Subskrybuj nasz kanał.

Polecamy:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!