Noworodek – czysty i pachnący

Na początku nawet zwykła kąpiel noworodka może wywoływać u rodziców wiele pytań i wątpliwości. Rozwiejemy wszystkie.
kąpiel noworodka
fot. Fotolia
Na początku nawet zwykła kąpiel noworodka może wywoływać u rodziców wiele pytań „Jak kąpać noworodka?" i wątpliwości. Rozwiejemy wszystkie!

Pielęgnowanie kruchej istotki wydaje się początkującej mamie nie lada wyzwaniem. Wybrać gąbkę, czy myć dziecko gołą ręką. Używać maści czy zasypki. Smarować ciałko kremem czy oliwką. Spróbujemy odpowiedzieć na najczęstsze pytania młodych rodziców.

Kiedy można pierwszy raz wykąpać noworodka w wanience
Jeśli jest zdrowe, to nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępuszka. Jeśli zalał się wodą, bardzo dokładnie go osusz, odchylając kikut, i zdezynfekuj.

Jak często trzeba kąpać noworodka
Codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale bardzo często bywa zgrzane i spocone. Dlatego też kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona jednak trwać dłużej niż kilka minut, ponieważ woda wysusza skórę i zmywa z niej ochronną warstewkę tłuszczu.

Lepiej najpierw namydlić noworodka na przewijaku czy od razu włożyć go do wanienki
Obydwie techniki kąpieli są dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Łatwiej jest najpierw namydlić dziecko na przewijaku, a potem włożyć je do wanienki z wodą. Pamiętaj jednak, że w pomieszczeniu musi być naprawdę ciepło – zmoczony maluch bardzo szybko marznie!

Jak często myć noworodkowi głowę
Codziennie! Niemowlę, a już szczególnie noworodek, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona, dlatego najlepiej przy każdej kąpieli ją umyć. Można do tego używać tych samych środków co do mycia całego ciała, czyli np. dobrego mydełka w kostce lub żelu, a gdy maluszek skończy miesiąc – także szamponu dla niemowląt. Najlepiej wybierać bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.
To nieprawda, że częste mycie włosków osłabia je i wysusza. Dobre mydło czy szampon dla niemowląt w żaden sposób im nie zaszkodzą!
 
Płyn do kąpieli na dobranoc zawiera kompleks relaksujących aromatów, które pielęgnują skórę maluszka.
Sprawdź


Czy są jakieś miejsca na ciele noworodka szczególnie narażone na podrażnienia
Tak. Są to fałdki skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. W tych miejscach zbiera się pot, złuszczony naskórek, ulane mleczko. Na dodatek nie dociera do nich powietrze i jeśli nie zadba się o nie starannie, wtedy łatwo o odparzenie. Dlatego podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki, dokładnie je umyć, osuszyć i natłuścić kremem.

Czy do namydlania noworodka można używać gąbki lub myjki
Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Jeśli po kąpieli źle je wypłuczesz i nie dosuszysz, łatwo namnożą się w nich bakterie i grzyby, które mogą powodować choroby skóry. Dlatego myjki i gąbki trzeba starannie płukać, suszyć i bardzo często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej od czasu do czasu wygotowywać po kąpieli. Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Jeśli pojawią się na nich ciemne plamy – wyrzuć je (to pleśń).

Czy po kąpieli smarować noworodka oliwką
Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się, pęka, trzeba ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia można do tego używać oliwki dla niemowląt. Później lepiej sprawdzają się mleczka nawilżające lub balsamy. Również bardzo dobrze chronią skórę przed utratą wilgoci, a łatwiej je rozsmarować i szybciej się wchłaniają niż oliwka.

Czy buzię noworodka powinno się smarować jakimś specjalnym kremem
Jeśli jest zdrowa i dobrze nawilżona – w domu nie trzeba jej smarować. Jedynie policzki dzieci skłonnych do alergii trzeba wyjątkowo pielęgnować i nawet kilka razy dziennie wklepywać w nie specjalny krem do skóry atopowej. Zawsze warto posmarować buźkę przed wyjściem na spacer. W pierwszym półroczu życia nie stosuj kosmetyków z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Dozwolone są tylko tzw. filtry mineralne albo fizyczne (informacje o rodzaju filtru znajdziesz na opakowaniu kosmetyku). Nie pochłaniają promieni słonecznych, tylko odbijają je niczym ekran. By jednak działały, trzeba posmarować buźkę grubą warstwą preparatu (musi być widoczna na skórze!). Pamiętaj, że nawet z taką ochroną nie można maluszka wystawiać na słońce. Zawsze powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem