pielęgnacja noworodka
fot. Adobe Stock

Smarowanie ciała noworodka: po kąpieli, buzia, pielęgnacja głowy

Pielęgnowanie noworodka wydaje się początkującej mamie nie lada wyzwaniem. Smarować ciało kremem czy oliwką? Wybrać gąbkę, czy myć dziecko gołą ręką? Odpowiadamy!
Alicja Rotfeld
pielęgnacja noworodka
fot. Adobe Stock
Smarowanie noworodka oliwką lub balsamami, nie jest konieczne po każdej kąpieli. Możesz to robić co drugą kąpiel albo nawet raz w tygodniu. Jeśli dziecka skóra jest zdrowa, możesz zupełnie zrezygnować ze smarowania ciała, a do wanienki możesz dodać łagodny płyn do kąpieli, dopuszczony do użytku od 1 dnia życia. Kąpiel noworodka rodzi wiele pytań, dlatego zebraliśmy je dla ciebie, żeby rozwiać wątpliwości:
1. Czym smarować noworodka?
2. Czym smarować buzię?
3. Jak często kąpać noworodka?
4. Jak często myć głowę noworodka?
5. Czy używać gąbki?
6. Na jakie miejsca uważać podczas kąpieli?
7. Czy noworodka trzeba czesać?
8. Czy można używać suszarki?

Czym smarować noworodka po kąpieli?

Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się, pęka, powinnaś ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia możesz smarować dziecko oliwką dla niemowląt lub mleczkiem nawilżającym. Sprawdź, czy mają oznaczenie "od 1 dnia życia". Mleczka i balsamy sprawdzają się lepiej. Również bardzo dobrze chronią skórę przed utratą wilgoci, a łatwiej je rozsmarować. Wchłaniają się szybciej niż oliwka, która może też zatykać pory, za to świetnie sprawdza się do masażu. Pamiętaj, że z kosmetykami dla noworodka mniej znaczy lepiej.

Czym smarować buzię noworodka?

Pielęgnacja buzi noworodka powinna być minimalistyczna. Jeśli buzia jest zdrowa i dobrze nawilżona – w domu nie trzeba jej niczym smarować. Jedynie policzki dzieci skłonnych do alergii trzeba wyjątkowo pielęgnować i nawet kilka razy dziennie wklepywać w nie specjalny krem do skóry atopowej. Zawsze warto posmarować buzię noworodka przed wyjściem na spacer:
  • latem i późną wiosną - kremy z filtrami mineralnymi lub fizycznymi, faktor 50. W pierwszym półroczu życia nie stosuj kosmetyków z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Informacje o rodzaju filtru znajdziesz na opakowaniu kosmetyku. Nie pochłaniają promieni słonecznych, tylko odbijają je niczym ekran. By jednak działały, trzeba posmarować buźkę grubą warstwą preparatu (musi być widoczna na skórze!), 30 minut przed wyjściem z domu. Pamiętaj, że nawet z taką ochroną nie można maluszka wystawiać na słońce. Zawsze powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem.
  • zimą, jesienią, wczesną wiosną - kremem chroniącym przed wiatrem i mrozem. Pamiętaj, że dla noworodka musi być odpowiedni dla dzieci w pierwszym miesiącu życia.

Jak często kąpać noworodka?

To, jak często należy kąpać dziecko, zależy od jego wieku. Noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Woda wysusza skórę i zmywa z niej płaszcz ochronny. W dniu, kiedy nie kąpiesz dziecka, przemyj tylko jego ciało czystą myjką, żeby zmyć pozostałości mleka i potu.

Jak często myć głowę noworodka?

Myj głowę dziecka podczas każdej kąpieli, a w dni, kiedy nie kąpiesz dziecka, przemyj główkę myjką. Noworodek większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona i zabrudzona mlekiem, dlatego najlepiej przy każdej kąpieli ją umyć. Można do tego używać tych samych środków co do mycia całego ciała lub szamponu dla niemowląt, dopuszczonego do użytku od 1 dnia życia dziecka. Najlepiej wybierać kosmetyki bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.

Czy można używać gąbki lub myjki?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Jeśli po kąpieli źle je wypłuczesz i nie dosuszysz, łatwo namnożą się w nich bakterie i grzyby, które mogą powodować choroby skóry. Dlatego myjki i gąbki trzeba starannie płukać, suszyć i bardzo często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej od czasu do czasu wygotowywać po kąpieli. Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Jeśli pojawią się na nich ciemne plamy – wyrzuć je (to pleśń).

Na jakie miejsca uważać podczas kąpieli?

Kąpiąc noworodka, szczególną uwagę poświęć fałdkom skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. W tych miejscach zbiera się pot, złuszczony naskórek, ulane mleko. Na dodatek nie dociera do nich powietrze i jeśli nie zadba się o nie starannie, wtedy łatwo o odparzenie. Dlatego podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki, dokładnie je umyć, osuszyć. Możesz też natłuścić je kremem. Nie musisz się za to martwić, jeśli zamoczysz uszy lub pępek. Po prostu starannie osusz je po kąpieli.

Czy noworodka trzeba czesać?

Czesanie nawet nieowłosionej głowy noworodka to dobry pomysł. Szczotkowanie wzmacnia cebulki włosów i poprawia stan ukrwienia skóry. Dzięki temu włosy będą lepiej rosły później. Najlepiej używać szczotki wykonanej z miękkiego, delikatnego, naturalnego włosia.
Więcej o pielęgnacji włosów niemowlaka.

Czy można suszyć włosy noworodka suszarką?

Nie ma takiej potrzeby. Jeśli są starannie wytarte, schną bardzo szybko. Silny strumień ciepłego powietrza niepotrzebnie wysusza włoski i może przegrzewać główkę.
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 25 głosy

Zobacz także

Popularne tematy