Padaczka u dziecka
fot. Fotolia

Co to jest dieta ketogenna? Które dzieci powinny ją stosować?

To odkrycie zostało dokonane przypadkiem: dieta z dużą ilością tłuszczów jest polecana dzieciom z padaczką, której nie da się wyleczyć lekami. Dieta ketogenna jest też polecana w innych chorobach.
Katarzyna Pinkosz
Padaczka u dziecka
fot. Fotolia
U 70 proc. dzieci z padaczką pomagają leki. W tych przypadkach, gdy leki nie są skuteczni, specjaliści czasem stosują dietę ketogenną, z dużą ilością tłuszczów, a małą – węglowodanów. O diecie ketogennej i jej stosowaniu nie tylko u dzieci z padaczką lekooporną opowiada dr Marek Bachański, neurolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Na czym polega dieta ketogenna i którym dzieciom może pomóc?

Dieta ketogenna to bardzo ciekawy sposób leczenia. Około stu lat temu nie było tak wielu leków przeciwpadaczkowych, jakie mamy dziś. Zauważono jednak, że głodzenie pomaga pacjentom z padaczką - powoduje, że liczba napadów padaczkowych zmniejsza się. Gdybyśmy tę głodówkę przedłużyli, to liczba napadów padaczkowych jeszcze bardziej by spadła. Trudno jednak głodzić pacjentów, a już tym bardziej dzieci, Lekarze zastanawiali się więc, jak wykorzystać tę obserwację w leczeniu padaczki. Okazało się, że podobne wyniki można osiągnąć, podając osobom chorym na padaczkę produkty bogate w tłuszcze. W organizmie człowieka, który robi sobie głodówkę, zaczynają tworzyć się ciała ketonowe. To samo dzieje się, gdy podajemy dużo produktów bogatych w tłuszcze
W diecie ketogennnej 60-70 proc. energii powinno pochodzić z tłuszczów – podczas gdy w diecie zdrowej osoby to ok. 25 proc. Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale pod wpływem diety ketogennej u części dzieci z padaczkę objawy się zmniejszają, a u niektórych nawet całkowicie ustępują. 

Czyli dziecko je dużo mięsa, tłuszczów, olejów?

Tak, przede wszystkim je dużo zdrowych tłuszczów, pochodzących z ryb, olejów roślinnych. Ważne są zwłaszcza tłuszcze omega-3.
Taka dieta jest ustalana wspólnie przez lekarza i dietetyka. Dieta ketogenna jest leczeniem stosowanym na całym świecie. 

W Polsce dieta ketogenna też została uznana za sposób leczenia?

Tak. Właściwie w każdej klinice neurologii dziecięcej stosuje się ją, gdy zachodzi taka konieczność. Nie można jej jednak stosować na własną rękę.

Czy to prawda, że dieta ketogenna może pomagać nie tylko dzieciom z padaczką? To prawda, że jest stosowana w leczeniu niektórych guzów mózgu?

Tak. O takim leczeniu mówiło się podczas konferencji w USA - choć nie jest to jeszcze potwierdzony sposób leczenia. W przypadku leczenia dietą ketogenną organizm przestraja się na pobieranie energii z tłuszczów.
Mózg jest zasilany glukozą – to z niej czerpie energię. Osoby na diecie ketogennej czerpią energię z tłuszczów. Istnieje teoria, że w przypadku niektórych guzów mózgu taki nowotwór rozwija się dzięki energii z glukozy. Gdy jej nie dostaje, przestaje się rozwijać. Byłby więc to być może sposób na możliwość zahamowania rozwoju guza mózgu.
Zobacz także: Nie tylko drgawki - jakie są objawy padaczki u dzieci?
Redakcja poleca: Jakich składników odżywczych potrzebujemy w codziennej diecie?
Posłuchaj, jakie badania trzeba wykonać, by dowiedzieć się jakich składników odżywczych potrzebuje nasz organizm.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy