mata edukacyjna od kiedy
fot. AdobeStock

Mata edukacyjna: od kiedy używać i jak wybrać?

Mata edukacyjna – od kiedy można jej używać? Mata to wspaniały prezent dla dziecka, który nie tylko bawi, ale i uczy, a w dodatku może być stosowany już od pierwszych dni życia malucha. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze maty edukacyjnej dla dziecka.
Dominika Bielas
mata edukacyjna od kiedy
fot. AdobeStock

Mata edukacyjna – od jakiego wieku będzie odpowiednia dla dziecka? Tak naprawdę możesz zacząć jej używać, jak tylko maluszek pojawi się na świecie, jednak najbardziej posłuży mu w okolicach 4.- 6. miesiąca życia. Dziecko rozwija się każdego dnia i warto mu zapewnić przestrzeń do zabawy. Idealnie sprawdzi się do tego mata edukacyjna. Sprawdź, od kiedy kłaść dziecko na macie edukacyjnej oraz jaką matę najlepiej wybrać. 

Spis treści: 

 1. Mata edukacyjna – od jakiego wieku?
 2. Mata edukacyjna – do kiedy?
 3. Jaka mata dla niemowlaka (mata edukacyjna: ranking)
 4. Zalety maty edukacyjnej
 5. 6 powodów, by kupić dziecku matę edukacyjną

Mata edukacyjna – od jakiego wieku?

Mata dla niemowlaka – od kiedy można jej używać? Mata edukacyjna może służyć dzieciom już od pierwszych dni życia, ale zainteresowanie nią z pewnością wzrośnie około 3-4 miesiąca. Wtedy to kolorowe elementy będą przykuwały uwagę dziecka. Już kilkumiesięczny maluch może z powodzeniem z niej korzystać, jednak najbardziej przyda się, gdy dziecko będzie uczyć się przewracać z plecków na brzuch. 

Mata edukacyjna – do kiedy? 

Mata edukacyjna pełni różne funkcje i zależą one przede wszystkim od wieku dziecka. Dla mniejszych maluchów mata będzie bezpiecznym miejscem do leżenia – dzieci będą jedynie obserwować zabawki. Starsze dzieci natomiast będą się już nimi bawić. To, kiedy maluchowi znudzi się mata, jest kwestią bardzo indywidualną. Mata edukacyjna, która jest dobrze dobrana, może służyć maluchowi nawet do 2. roku życia. 

Jaka mata dla niemowlaka (mata edukacyjna: ranking)

Przed dokonaniem zakupu zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • tkanina  pamiętaj, że mata będzie leżała na podłodze, więc materiał nie może być zbyt cienki. Ciekawym rozwiązaniem są także maty piankowe, które sprawdzą się szczególnie w przypadku starszych dzieci;

Maty piankowe są na tyle twarde i sztywne, że dziecko swobodnie może się po nich przemieszczać jak po podłodze, ale na tyle miękkie, że upadek przy nauce raczkowania nie będzie bolesny.

 • kolorystyka aby mata spełniła swoją edukacyjną rolę, powinna być kontrastowa. Odpadają więc pastelowe kolory;

Nie bój się czarnych, białych i czerwonych kolorów. Są idealne dla maluszka.

 • ​pałąki – warto by mata miała pałąki, które ograniczą pole zabawy maluszka, by nie sturlał się na podłogę. To na nich zawiesisz ciekawe zabawki;
 • zabawki – wybierz taką matę, gdzie w zestawie są malutkie pluszaki, grzechotki, gryzaczki, niby-lusterko. Warto zwrócić uwagę czy zabawki da się odpiąć i przypiąć w innym miejscu na pałąku;
 • atesty – na wybranej macie (jak i każdej innej zabawce) powinien być:
 1. symbol CE – znak zgodności z wymogami Unii Europejskiej (nie jest to certyfikat bezpieczeństwa ani świadectwo jakości!);
 2. nazwa i adres producenta (przedstawiciela, importera);
 3. informacja o wieku dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona;
 4. informacja o przyczynach ograniczeń wiekowych (np. zawiera małe elementy czy konieczny nadzór osoby dorosłej).
 • rozmiar  mata powinna być na tyle duża, by niemowlę mogło się swobodnie obracać i przekręcać z brzuszka na plecki i z powrotem. Dla młodszych mniejszych dzieci idealna jest mata z krawędziami, które nie pozwolą, by maluszek uderzył się główką o podłogę;


Jeśli zastanawiasz się jaką matę dla dziecka wybrać, koniecznie sprawdź nasz ranking mat edukacyjnych

Zalety maty edukacyjnej

Po pierwsze ważne, by niemowlę miało swoją bezpieczną przestrzeń do zabawy. Mata jest miękka, a wszystkie elementy są bezpieczne dla dziecka, dlatego maluszek nie zrobi sobie krzywdy. Co więcej, maty edukacyjne zawierają wiele ciekawych elementów, które zachęcą dziecko do poruszania się, wyginania i gimnastykowania oraz ćwiczenia małych rączek. Mata taka wspiera również rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także małej motoryki. A szeleszczące, piszczące, grzechoczące i bajecznie kolorowe zabawki pobudzają zmysł wzroku, dotyku i słuchu. Niektóre maty mają muzyczne elementy, które wygrywają melodie. Matę łatwo złożyć i wszędzie zabrać ze sobą.

Podczas leżenia zarówno na pleckach, jak i brzuszku dziecko ćwiczy ruchy precyzyjne i rozwija kontrolę nad ruchami dłoni. Ta mała „sala gimnastyczna dla bobasa” rośnie razem z dzieckiem i wspiera rozwój poznawczy malucha. Pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe, a wraz z rozwojem dziecka pomaga rozwijać się i uczyć za pomocą bardziej zaawansowanych funkcji maty. Brzmi bardzo poważnie? Nie martw się, dla maluszka to świetna zabawa!

6 powodów, by kupić dziecku matę edukacyjną

 • Bezpieczne miejsca do zabawy dla niemowlęcia. Maluch może bawić się na macie, a ty nie musisz się martwić, że się o coś uderzy lub zrobi sobie krzywdę – mata jest bowiem miękka, a wszystkie elementy, które się na niej znajdują, są bezpieczne dla dziecka.
 • Wspiera rozwój motoryki. Chwytanie zabawek wiszących na pałąku czy wydających różne dźwięki elementów przyczepionych bezpośrednio do maty zachęca dziecko do poruszania się, wyginania i gimnastykowania oraz ćwiczenia małych rączek.
 • Wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Chwycenie upatrzonej zabawki zwisającej nad głową lub przyczepionej na sznureczku początkowo nie jest takie proste, jednak ćwiczenie czyni mistrza. Wkrótce przekonasz się, że dla twojego dziecka to żadna trudność.
 • Stymuluje zmysły. Szeleszczące, piszczące, grzechoczące i bajecznie kolorowe zabawki pobudzają zmysł wzroku, dotyku i słuchu.
 • Sprawdzi się poza domem. Jedziecie w odwiedziny do dziadków albo znajomych? Zabierzcie ze sobą matę edukacyjną! W ten sposób będziecie mogli szybko stworzyć znajomy i przytulny kącik do zabawy dla dziecka.
 • Daje dziecku mnóstwo radości. Mata kryje wiele tajemnic, a odkrywanie ich to sama radość. Ukryte lustereczka, wesołe zwierzątka czy skoczne melodyjki to tylko część elementów, które zachwycą twoją pociechę.
 
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Zabawki dla dzieci: rozwijanie zdolności manualnych - film
Jakie zabawki pomogą dziecku w rozwijaniu sprawności manualnej? Sprawdź, co warto wybrać na prezent dla malucha.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy