Mata edukacyjna
fot. AdobeStock

Mata edukacyjna: od kiedy używać i jak wybrać?

Mata edukacyjna to wspaniały prezent dla dziecka, który nie tylko bawi, ale i uczy! Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając matę.
Dominika Bielas
Mata edukacyjna
fot. AdobeStock

Maluszek każdego dnia rozwija się i warto mu zapewnić przestrzeń do zabawy. Idealnie sprawdzi się do tego mata edukacyjna. Mata edukacyjna może służyć dzieciom już od pierwszych dni życia, ale zainteresowanie z pewnością wzrośnie około trzeciego miesiąca życia, wtedy to kolorowe elementy będą przykuwały jego uwagę. Już kilkumiesięczne dziecko może z powodzeniem z niej korzystać. W sklepach wybór mat jest ogromny, ale co wybrać?

Mata edukacujna: na co należy zwrócić uwagę

Przed dokonaniem zakupu zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • tkanina - pamiętaj, że mata będzie leżała na podłodze, więc materiał nie może być zbyt cienki. Ciekawym rozwiązaniem są także maty piankowe, które sprawdzą się szczególnie w przypadku starszych dzieci;

Maty piankowe są na tyle twarde i sztywne, że dziecko swobodnie może się po nich przemieszczać jak po podłodze, ale na tyle miękkie, że upadek przy nauce raczkowania nie będzie bolesny.

  • ​pałąki - warto by mata miała pałąki, które ograniczą pole zabawy maluszka, by nie sturlał się na podłogę. To na nich zawiesisz ciekawe zabawki;
  • zabawki – wybierz taką matę, gdzie w zestawie są malutkie pluszaki, grzechotki, gryzaczki, niby-lusterko. Warto zwrócić uwagę czy zabawki da się odpiąć i przypiąć w innym miejscu na pałąku;
  • atesty -  na wybranej macie (jak i każdej innej zabawce) powinien być:
- symbol CE – znak zgodności z wymogami Unii Europejskiej (nie jest to certyfikat bezpieczeństwa ani świadectwo jakości!);
- nazwa i adres producenta (przedstawiciela, importera);
- informacja o wieku dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona…
- …i o przyczynach ograniczeń wiekowych (np. zawiera małe elementy czy konieczny nadzór osoby dorosłej).
rozmiar - mata powinna być na tyle duża, by niemowlę mogło się swobodnie obracać i przekręcać z brzuszka na plecki i z powrotem. Dla młodszych mniejszych dzieci idealna jest mata z krawędziami, które nie pozwolą, by maluszek uderzył się główką o podłogę;

Czy warto kupić matę edukacyjną?

Po pierwsze ważne, by niemowlę miało swoją bezpieczną przestrzeń do zabawy. Mata jest miękka, a wszystkie elementy są bezpieczne dla dziecka, dlatego maluszek nie zrobi sobie krzywdy. Co więcej, maty edukacyjne zawierają wiele ciekawych elementów, które zachęca dziecko do poruszania się, wyginania i gimnastykowania oraz ćwiczenia małych rączek. Mata taka wspiera również rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także małej motoryki. A szeleszczące, piszczące, grzechoczące i bajecznie kolorowe zabawki pobudzają zmysł wzroku, dotyku i słuchu. Niektóre maty mają muzyczne elementy, które wygrywają melodie. Ci więcej taką matę łatwo złożyć i wszędzie zabrać ze sobą.

Podczas leżenia zarówno na pleckach, jak i brzuszku dziecko ćwiczy ruchy precyzyjne i rozwija kontrolę nad ruchami swych dłoni. Co więcej, ta mała "sal gimnastyczna dla bobasa" rośnie razem z dzieckiem i wspiera rozwój poznawczy malucha. Pozwala zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe, a wraz z rozwojem dziecka pomaga rozwijać się i uczyć za pomocą bardziej zaawansowanych funkcji maty. Brzmi bardzo poważnie? Nie martw się dla maluszka to świetna zabawa!

6 powodów, by kupić dziecku matę edukacyjną

  • Bezpieczne miejsca do zabawy dla niemowlęcia. Maluch może bawić się na macie, a Ty nie musisz się martwić, że się o coś uderzy lub zrobi sobie krzywdę – mata jest bowiem miękka, a wszystkie elementy, które się na niej znajdują – są bezpieczne dla dziecka.
  • Wspiera rozwój motoryki. Chwytanie zabawek wiszących na pałąku czy wydających różne dźwięki elementów przyczepionych bezpośrednio do maty zachęca dziecko do poruszania się, wyginania i gimnastykowania oraz ćwiczenia małych rączek.
  • Wspiera rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Chwycenie upatrzonej zabawki zwisającej nad głową lub przyczepionej na sznureczku początkowo nie jest takie proste, jednak ćwiczenie czyni mistrza. Wkrótce przekonasz się, że dla Twojego dziecka to żadna trudność.
  • Stymuluje zmysły. Szeleszczące, piszczące, grzechoczące i bajecznie kolorowe zabawki pobudzają zmysł wzroku, dotyku i słuchu.
  • Sprawdzi się poza domem. Jedziecie w odwiedziny do dziadków albo znajomych? Zabierzcie ze sobą matę edukacyjną! W ten sposób będziecie mogli szybko stworzyć znajomy i przytulny kącik do zabawy dla dziecka.
  • Daje dziecku mnóstwo radości. Mata kryje wiele tajemnic, a odkrywanie ich to sama radość. Ukryte lustereczka, wesołe zwierzątka czy skoczne melodyjki to tylko część elementów, które zachwycą twoją pociechę.
 
Redakcja poleca: Zabawki dla dzieci: rozwijanie zdolności manualnych - film
Jakie zabawki pomogą dziecku w rozwijaniu sprawności manualnej? Sprawdź, co warto wybrać na prezent dla malucha.
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy