Jedzenie, które źle wpływa na zachowanie dziecka: czego unikać? [WIDEO]

Dodatki do żywności i barwniki mogą powodować złe zachowanie u dzieci – alarmują naukowcy! Na jakie dodatki do żywności powinnaś zwrócić uwagę?
Dodatki do żywności są wszechobecne, niestety także w żywności przeznaczonej dla dzieci. Barwniki i konserwanty są nie tylko niezdrowe, ale wpływają nawet na samopoczucie i... zachowanie! Naukowcy odkryli, że już 3-letnie dzieci po spożyciu niektórych dodatków (głównie barwników i konserwantów w słodkich napojach) miały problemy z koncentracją i zasypianiem, łatwo traciły cierpliwość, wpadały w histerię, przerywały innym w rozmowie, nie mogły usiedzieć w miejscu. Podirytowanie i nadpobudliwość to główne negatywne skutki spożywania sztucznych dodatków do żywności. Jednak naukowcy są zdania, że chemia w jedzeniu może być odpowiedzialna nawet za opóźnienia w mowie, stany lękowe i depresję u dzieci! Oto lista składników, których warto wystrzegać się w jedzeniu.

Dodatki do żywności i wpływ na zachowanie

Jeśli twoje dziecko jest pobudzone, łatwo się denerwuje i ma problemy z koncentracją, zwróć uwagę, czy żywność, którą spożywa nie zawiera dodatków z poniższej listy. Uważnie czytaj skład na opakowaniach. Na czarnej liście znajdują się:
  • E102 – tetrazyna – barwnik, który znajdziesz w deserach w proszku i oranżadzie;
  • E110 - żółcień pomarańczowa  – barwnik m.in. w galaretkach, żelkach, gumach do żucia
  • E122  - azorubina – czerwony barwnik w składzie gotowych budyniów i deserów mlecznych; 
  • E133 - błękit brylantowy – barwnik zakazany w niektórych krajach (m.in. w Norwegii). Znajduje się w cukierkach, napojach dla sportowców oraz gazowanych. 
  • E211 - benzoesan sodu – konserwant m.in.  w kolorowych napojach gazowanych i galaretkach; 
  • E220 - E228 - siarczyny – konserwanty często dodawane do owoców kandyzowanych i suszonych;
  • E621 - glutaminian soduwzmacniacz smaku, znajduje się w wielu produktach, m.in. w kostkach rosołowych, zupkach w proszku, przyprawach do zup i innych mieszankach przypraw, a także w niektórych chipsach.
  • E200 – kwas sorbinowy i E202 -  sorbinian potasu – konserwant, który znajdziesz m.in. w serach, sernikach, mrożonych pizzach i owocowych nadzieniach ciast i wyrobów cukierniczych. 
  • E280 - propionian wapnia oraz E281 - propionian sodu – konserwant o działaniu przeciwpleśniowym, dodawany do pieczywa (zwłaszcza krojonego, paczkowanego). 
  • Słodziki, np. aspartam – znajdziesz je w gumach do żucia, napojach gazowanych (zwłaszcza typu diet czy light)
Pamiętaj, że to, czym zapełniasz talerz dziecka, ma znaczenie nie tylko dla jego zachowania, ale też dla zdrowia i samopoczucia! Unikaj konserwantów i barwników w diecie rodziny.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!