dziecko i tablet
fot. Fotolia

Cyfrowa kokaina: tablety działają na dzieci jak narkotyki!

Już 6-miesięczne dzieci bawią się tabletami i smartfonami- takie czasy. Jednak urządzenia mobilne mogą działać na mózg dziecka jak kokaina - przeczytaj, dlaczego powinnaś ograniczać kontakt dziecka z tabletami i smartfonami.
Karolina Stępniewska
dziecko i tablet
fot. Fotolia
Tablety i telefony mogą być narzędziami przyjaznymi rodzicom i dzieciom. Pomogą przetrwać podróż i oczekiwanie w przychodni, nauczą piosenek i literek. To jednak nie wszystko. Współczesna technologia w rękach dziecka może prowadzić do poważnego uzależnienia - ze wszystkimi negatywnymi następstwami nałogu.

Małe dziecko i tablet 

Każde dziecko ma kontakt z technologią, nie żyjemy przecież w próżni. Obserwując dzieci w miejscach publicznych, nawet te 3- i 4-letnie, często widzimy je z telefonami czy tabletami w dłoniach. To znak czasów – myślimy. Trzeba je uczyć korzystania z nowoczesnej technologii, będzie im to potrzebne w życiu. "Wszyscy jego koledzy mają już telefony, czemu mój syn ma czuć się inny?"– zastanawiamy się, kupując dziecku elektroniczny gadżet. 

To prawda, że współczesne dzieci mają pierwszy kontakt z technologią bardzo wcześnie w życiu i spędzają wiele godzin przed ekranami smartfonów i tabletów. Jak wynika z raportu Fundacji Dzieci Niczyje, 64 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych, 25 proc. robi to codziennie. ¼ dzieci, które nie ukończyły jeszcze 7 lat, ma własny tablet lub smartfon, a połowa rodziców daje dzieciom swoje urządzenia mobilne jako nagrodę dla dziecka. Małe dzieci używają tych urządzeń najczęściej do grania lub oglądania filmów. Tymczasem naukowcy są zdania, że dziecko nie powinno mieć własnego tabletu do 10 urodzin (niektórzy mówią nawet o 12!). Przesada?
Redakcja poleca: Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Rodzice kontra technologia

Są też rodzice, którzy boją się współczesnej technologii i wydzielają dzieciom czas przed ekranami urządzeń multimedialnych. Co najciekawsze, należą do nich osoby zajmujące się technologią zawodowo! Steve Jobs, założyciel firmy Apple, producenta m.in. iPadów i iPhone'ów, ściśle kontrolował czas, który jego dzieci mogły spędzać przed ekranami urządzeń mobilnych. Rodzinna kolacja była w domu Jobsów czasem bez elektroniki – telefony przy stole były zakazane! Wielu potentatów z Doliny Krzemowej, kolebki współczesnej technologii, posyła dzieci do szkół waldorfskich i Montessori, gdzie nacisk kładzie się na kontakcie z naturą i "analogowym" światem.

Po co wydzielać dziecku czas przed ekranem telefonu? Wystarczy zaobserwować napady złości u małych dzieci po zabraniu im smartfona, problemy z koncentracją u dzieci, które często grają na tabletach. Widzimy dzieci, które tracą zainteresowanie zajęciami innymi niż spędzanie czasu ze swoim elektronicznym przyjacielem. Ale to nie wszystko -  niekontrolowane używanie gadżetów technologicznych przez dzieci może prowadzić do dużo poważniejszych następstw.

Tablety działają na dzieci jak narkotyk

Nowoczesna technologia działa na dzieci jak narkotyk, co udowodniono w badaniach naukowych. Podczas tomografii mózgu naukowcy zauważyli, że używanie smartfonów, tabletów i konsoli gier oddziałuje na korę mózgową (odpowiedzialną m.in. za kontrolę emocji) tak samo jak kokaina. Technologia działa pobudzająco, zwiększając wydzielanie dopaminy – hormonu szczęścia. Nic więc dziwnego, że zabierając dziecku tablet, ono wyraża niezadowolenie, często w stopniu wykraczającym poza racjonalne zachowanie: ma ataki złości, płaczu, wybuchy agresji. 

To właśnie przez to uzależniające działanie technologii, współczesne gadżety elektroniczne nazywane są przez naukowców cyfrową lub elektroniczną kokainą. Co więcej, wiele innych badań wykazało, że zbyt długie przebywanie przed ekranem urządzeń elektronicznych, może powodować depresję, nerwice, stany lękowe, agresję, a nawet stany psychotyczne, podczas których uzależniony od gier człowiek traci kontakt z rzeczywistością. Co więc robić, aby ustrzec swoje dziecko przed uzależnieniem od "cyfrowej kokainy"? Zapobiegać. Kiedy dziecko przekroczy cienka linię dzielącą je od uzależnienia od współczesnej technologii, walka z nałogiem będzie bardzo trudna, a zdaniem niektórych terapeutów trudniejsza nawet niż wyciąganie z nałogu narkomanów.

Jak kontrolować kontakt dziecka z technologią

Jak mądrze nadzorować kontakt w dziecka z urządzeniami elektronicznymi i nie pozwolić, żeby kilkuletnie dziecko uzależniło się od tabletu czy smartfona? Oto kilka wytycznych:
  • ściśle nadzoruj czas, który dziecko spędza przed ekranem
  • dawaj kilkulatkowi klocki zamiast aplikacji w telefonie
  • częściej czytaj książki zamiast puszczać bajki na tablecie 
  • zachęcaj do aktywności fizycznej
  • nie używajcie telefonów i tabletów podczas wspólnych posiłków
  • tłumacz dziecku, dlaczego wydzielasz mu czas przed ekranem urządzeń mobilnych i do czego może prowadzić uzależnienie od technologii
Dziecko najlepiej uczy się poprzez interakcje z innymi ludźmi – w prawdziwym świecie, nie tym wirtualnym. Naukowcy przestrzegają, że tablety i smartfony mogą mieć negatywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny małych dzieci i sugerują, że podsuwanie dzieciom przed 3 urodzinami takich sprzętów, żeby je uspokoić,  może zaburzać u dziecka umiejętność kontrolowania negatywnych emocji. Tymczasem, jak wykazują badania, rodzice coraz częściej dają dzieciom tablety zamiast smoczka – warto to przemyśleć.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy