gogle narciarskie dla dzieci
fot. Adobe Stock

Gogle narciarskie dla dzieci – jakie wybrać

Gogle narciarskie – niezbędny element wyposażenia każdego narciarza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie gogli dla dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
gogle narciarskie dla dzieci
fot. Adobe Stock
Gogle narciarskie chronią oczy przed wiatrem, śniegiem, drobinkami lodu i słońcem. Dzieci jeżdżące na nartach powinny mieć je na oczach niezależnie od pogody. Ochronią oczy malucha przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz promieniowaniem UV, a także zapobiegną łzawieniu oczu od wiatru. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy zakupie gogli narciarskich dla dzieci – żeby malec był bezpieczny, a rodzice mieli święty spokój.

Spis treści:
Gogle narciarskie dla dzieci – charakterystyka
Gogle narciarskie dla dzieci – ważne elementy:

Gogle narciarskie dla dzieci – charakterystyka

Są mniejsze i lżejsze niż te dla dorosłych. Gogle narciarskie dla dzieci dla obu płci zbudowane są tak samo, a jedynie kolorystyka i nadruki sugerują, dla jakiej płci są przeznaczone – o tym, że to ważne przeczytasz dalej.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Gogle narciarskie dla dzieci – ważne elementy

Kupując gogle dla dzieci trzeba zwrócić na kilka spraw. Od nich zależy zarówno komfort dziecka, jak i jego bezpieczeństwo. Najważniejsze sprawy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupi:

Dopasowanie gogli do twarzy

Gogle dla dziecka można kupić w sklepie stacjonarnym lub przez internet. Po wzięciu ich do ręki trzeba je założyć dziecku i sprawdzić, czy ramka dokładnie przylega do twarzy. Każda szparka to miejsce, przez które pędzące powietrze będzie dostawało się do środka. Gogle nie mogą jednak uciskać buzi malucha, więc trzeba je mierzyć z kaskiem: gumowa taśma musi opasać kask, więc jeśli jest zbyt krótka, gogle będą wpijać się małą buzię.

Pokrowiec na gogle

Nie jest niezbędny, ale bardzo, bardzo przydatny! Dzięki niemu gogle nie uszkodzą się w transporcie i nie zaskoczy was to, że w momencie wyjścia na narty okaże się, że gogle dziecka się rozpadły albo porysowały tak, że malec odmawia ich noszenia.

Zobacz także: Nauka jazdy na nartach dla dzieci – uczyć samemu czy wysłać do szkółki?

Kolor szybek w goglach

Najlepsze są gogle narciarskie z wymiennymi szybkami. Jednak rzadko się tę opcję spotyka w goglach dla dzieci. Jeśli nie chcesz kupować kilku par, najlepiej wybrać te z szarą lub pomarańczową szybką. Możesz także wybrać dla dziecka gogle z kolorem szybek, które najlepiej sprawdzą się tam, dokąd jedziecie – w słonecznych regionach Alp można darować sobie szybki antymgielne, za to na bank przydadzą się przeciwsłoneczne.
 
Właściwości gogli w zależności od koloru szybki:
  • białe – nadają się do jazdy wyłącznie w nocy,
  • złote, bursztynowe – idealne w zachmurzone dni i o zmierzchu,
  • żółte, pomarańczowe – na dni lekko zachmurzone,
  • brązowe – na słoneczne dni,
  • niebieskie, szare, czarne – doskonałe, gdy intensywnie świeci słońce.

Tutaj znajdziesz atrakcyjne cenowo gogle dla dzieci z szybkami w różnych kolorach:

 

Filtr UV w goglach narciarskich

Jest niezbędny. Kropka! Na zaśnieżonym stoku w słoneczny dzień promieniowanie UV atakuje oczy nie tylko wprost ze słońca, ale i odbite od śniegu. Co prawda każde gogle mają filtr UV, ale nie każde mają go dobrej jakości. Dlatego naprawdę warto postawić na zakup markowego produktu.

Zobacz też: Terminy ferii zimowych w Polsce w 2020 roku
 
Rodzaje szybek a przepuszczalność światła w goglach
To, ile światła i promieniowania dociera do oczu, zależy od rodzaju filtra, który oznacza się symbolem S oraz cyfrą. I tak:
  • S0 – przepuszcza światło w 80 procentach, szybki białe,
  • S1 – 40-80 proc. światła dociera do oczu, szybki złote lub bursztynowe,
  • S2 – do oczu dociera 18-40 proc. światła, szybki żółte i pomarańczowe,
  • S3 – tylko 8-18 proc. Światła jest przepuszczanych przez szybki, przyjmują one kolor niebieski, szary lub brązowy,
  • S4 – przepuszcza 3-8 proc. światła, szybki czarne.
Aby oczy dziecka czy dorosłego były dobrze chronione przed promieniowaniem UV, warto kupić gogle oznaczone symbolem UV400. Do jazdy w regionach położonych wysoko, warto sprawić dziecku gogle z lustrzanymi szybkami, które chronią także przed promieniowaniem podczerwonym.

System ANTI-FOG w goglach narciarskich

Chodzi o to, by gogle nie parowały od środka, co bardzo przeszkadza w jeździe. Aby szybki nie parowały, nie są potrzebne ich dwie warstwy. Obecnie na pojedynczą szybę nanosi się od środka specjalną warstwę zapobiegającą osadzaniu się na niej pary wodnej. Dlatego nie wolno czyścić gogli z tym systemem od środka żadnymi środkami chemicznymi anu zbyt szorstkim materiałem!
 

Poniżej znajdziesz gogle dla dzieci wyposażone w system anti-fog i w dobrych cenach:

 

Wygląd gogli narciarskich dla dzieci

To, w jakich kolorach są gogle, jakie mają nadruki, może okazać się dla dziecka istotne. Jeśli sprawisz malcowi takie, które będą mu się podobały, chętnie będzie w nich jeździł. Jeśli mu się nie spodobają, czeka cię użeranie się z dzieckiem o to, by je założyło. Chcesz tego?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy