gwiazdor
fot. Adobe Stock

Gwiazdor - jak wygląda, kiedy przychodzi i gdzie mieszka

Gwiazdor roznosi prezenty dzieciom z Wielkopolski i Kaszub, z dawnych terenów zaboru pruskiego. Nie przypomina z wyglądu Mikołaja, ale podobnie jak on nagradza prezentami grzeczne dzieci. Te niegrzeczne bije rózgą.
Joanna  Biegaj
gwiazdor
fot. Adobe Stock
Zgodnie z panującymi zwyczajami to Gwiazdor, a nie Święty Mikołaj, rozdaje dzieciom prezenty na terenie Wielkopolski (tej części, która była pod zaborem pruskim) i Kaszub. Tradycyjny Gwiazdor wywodzi się z dawnej grupy kolędniczej. Nazwa pochodzi od tego, że był on postacią, która niosła gwiazdę. Zgodnie z tradycją jest on ubrany w baranicę i futrzaną czapę.

Spis treści: 
  1. Gwiazdor – prezenty
  2. Jak wygląda Gwiazdor?
  3. Dzwonek Gwiazdora
  4. Kiedy przychodzi Gwiazdor?
  5. Gwiazdor – wielkopolska tradycja
  6. Jak napisać list do Gwiazdora?

Gwiazdor – prezenty

Gwiazdor przynosi prezenty w Wigilię, choć niekiedy dzieci mogą od niego też dostać rózgę. Dla niektórych może być to zaskakujące, ponieważ zazwyczaj mówi się o tym, że robi to Święty Mikołaj. To, kto przynosi prezenty zależy jednak zależy od regionu, w którym mieszkamy. Do niektórych dzieci, w innych częściach Polski, przychodzi np. Gwiazdka, Józef lub Dzieciątko.

Jak wygląda Gwiazdor?

Strój Gwiazdora tworzy baranica i futrzana czapa. Jego twarz powinna być ukryta pod maską lub zamazana sadzą. Nosi on ze sobą wór z prezentami, ale także... rózgę! Jego atrybutem jest także dzwonek, który sygnalizuje jego przyjście. Obecnie Gwiazdor jednak coraz bardziej upodobnia się do Świętego Mikołaja.

Dzwonek Gwiazdora

Skąd dzieci wiedzą, że Gwiazdor nadchodzi? Jego przyjście zapowiada głośny dźwięk ręcznego dzwonka. To jeden z głównych atrybutów Gwiazdora. Dźwięk dzwonka sygnalizuje, że Gwiazdor za chwile zjawi się w domu i obdaruje dzieci prezentami lub ukarze je rózgą.

Kiedy przychodzi Gwiazdor?

Gwiazdor to postać związana z Bożym Narodzeniem. Zgodnie z tradycją pojawia się on w wielkopolskich domach 24 grudnia, w Wigilię.

Gwiazdor – wielkopolska tradycja

Gdzie mieszka Gwiazdor? Postać ta występuje w Wielkopolsce, kojarzy się przede wszystkim z Poznaniem. Gwiazdora znają też dzieci na Kujawach, Kaszubach i Kociewiu. Gwiazdora nie należy jednak mylić ze Świętym Mikołajem – on również występuje w tych regionach, jednak przychodzi do dzieci tylko 6 grudnia w Mikołajki.

Jak napisać list do Gwiazdora?

Listo do Gwiazdora twoje dziecko może napisać w taki sam sposób, jak list do Świętego Mikołaja. W końcu chodzi o to samo – o prezenty. Pamiętaj, że dla dzieci jest to bardzo ważny element przygotowań do świąt. Listę upragnionych rzeczy możecie napisać na własnoręcznie przyozdobionej kartce lub skorzystać z naszych gotowych szablonów listów do Mikołaja.  

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy