GRY
 
 

Hot toddy: brytyjski sposób na przeziębienie! (wersja 1+ i 18+)

Drapie cię w gardle? Łupie w krzyżu? Ćmi w uchu? Zanim weźmiesz tabletkę, poratuj się starym sposobem Brytyjczyków – grogiem, czy jak to mówią na Wyspach: hot toddym. Wersja dla dorosłych plus wersja dla dzieci!

Hot toddy na przeziębienie
fot. Fotolia
Dwa dni temu dowlokłam się do domu, trzęsąc się z zimna, padłam w butach na sofę i oficjalnie zaczęłam sezon na gorączkę, kaszel i zły humor. I pewnie otwarcie sezonu świętowałabym dłużej niż jeden wieczór, gdyby nie mój mąż i ojciec moich córek. Zamiast pozwolić mi poużalać się nad sobą, co jak wiadomo jest skutecznym lekiem na wszelkie grypopodobne infekcje, to zakręcił się w kuchni i przyniósł mi parujący kubek. 

Wypiłam, weszłam pod kołdrą, zasnęłam, rano wstałam zdrowa. 

Hot Toddy (grog) – jak to działa?

Napój, który postawił mnie na nogi, jest stary jak świat: chyba nie ma Brytyjczyka, który by go nie znał i nie stosował. W Polsce też kiedyś był bardzo popularny – potem o nim zapomniano, teraz wraca i znowu zyskuje dobre imię. Grog albo inaczej hot toddy – rozgrzewający drink z przyprawami i miodem. Polecam! 

Wersja 18+

Składniki:
- 25 ml alkoholu (tradycyjny hot toddy zawiera rumu albo whiskey – chociaż są też wersje zawierające np. tequillę albo po prostu wódkę)
- 2-3 łyżeczki soku z cytryny albo limonki
- Łyżeczka miodu
- Szklanka wody
- Łyżeczka rozgrzewających przypraw: goździki, cynamon, starty imbir 

Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę z goździkami, cynamonem i startym imbirem. Pięć minut po zdjęciu z kuchenki dodaj do napoju sok z cytryny, miód i alkohol. Mocno wymieszaj i pij, póki gorące. 

Być może hot toddy nie jest cudownym lekiem i nie wybija wirusów, w co chcieliby wierzyć Anglicy, ale za to ma inne zalety. Po pierwsze świetnie rozgrzewa od środka – to efekt działania nie tylko alkoholu, ale też przypraw. Imbir, cynamon czy goździki mają bardzo podobne działanie rozgrzewające, dzięki któremu organizm może skuteczniej zwalczać wirusy. Z kolei zawarty w hot toddym miód bardzo skutecznie łagodzi kaszel i nawilża gardło. Wreszcie trzecia, wg mnie bardzo ważna sprawa: hot toddy wywiera także pozytywny efekt psychologiczny: rozluźnia i odpręża. Tysiąc razy mówimy o tym, że dziecku podczas choroby dobry humor pomaga wrócić do zdrowia – i czasem zapominamy, że z nami jest tak samo. 

Wersja 1+

Już roczne dziecko może pić bezalkoholowy grog – warto mu go podawać np. po długim spacerze albo na początku przeziębienia. To jeden z wielu syropów na przeziębienie, łatwych do przyrządzenia samemu.

Składniki:
- Szklanka gorącej wody
- 1-2 łyżeczki soku z cytryny
- 2-3 łyżeczki miodu
- Łyżeczka świeżo startego imbiru i cynamon

Sposób przygotowania:
Do gorącej wody dodaj sok z cytryny, miód i przyprawy. Podawaj dziecku do picia ciepłe, ale nie gorące. 

Czytaj także: Jak leczyć kaszel bez syropu i tabletek?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ocena (1 ocena)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj