Koszt prywatnej położnej do porodu w Warszawie jest naprawdę wysoki
fot. AdobeStock

Ile zapłacisz za prywatną położną do porodu? W stolicy nawet 3 tysiące! To cena bezpieczeństwa

Przyszłe mamy często decydują się na podpisanie umowy z położną. To dość droga usługa, ale strach przed porodem skutecznie przekonuje je do tego rozwiązania. Ile przeciętnie trzeba zapłacić?
Milena Oszczepalińska
Koszt prywatnej położnej do porodu w Warszawie jest naprawdę wysoki
fot. AdobeStock
Polskie przepisy gwarantują każdej kobiecie prawo do darmowego porodu w dowolnie wybranym szpitalu. Dotyczy to absolutnie wszystkich rodzących, nawet tych, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach opieki okołoporodowej mogą otrzymywać niezbędne leki, środki uśmierzające ból, mają prawo do darmowego znieczulenia zewnątrzoponowego oraz do bezpłatnych porad laktacyjnych w szpitalu po porodzie. Mimo to wiele kobiet decyduje się na wykupienie usługi prywatnej położnej. Dlaczego? Powodów jest wiele. Przede wszystkim chodzi o poczucie bezpieczeństwa.

Dlaczego ciężarne chcą rodzić z prywatną położną?

Pierwszym argumentem za tym, by podpisać umowę z konkretną położną, jest chęć zapewnienia sobie komfortu psychicznego. Poród, zwłaszcza ten pierwszy, bywa dla kobiet ogromnym stresem. Nie wiedzą, czego się spodziewać, a dodatkowo strach potęguje w nich słuchanie historii o trudnych, skomplikowanych porodach. Chcą czuć się bezpiecznie. Nawet jeśli rodzą w towarzystwie męża lub innej bliskiej osoby, potrzebują mieć w pobliżu również fachowca, który je dobrze poprowadzi w tym ważnym momencie.

Poza tym podpisanie umowy z konkretną położną jest jednocześnie niepisaną umową, że będzie mogło się rodzić w wybranym szpitalu. Nie dotyczy to małych miejscowości, gdzie właściwie nie ma możliwości wyboru placówki do porodu, bo jest jeden szpital. Natomiast w dużych miastach niektóre szpitale są dużo chętniej wybierane przez rodzące. Zdarza się, że w tych placówkach nie ma wolnych sal, a wówczas trzeba jechać do porodu gdzieś indziej. Posiadanie umowy z położną z danego szpitala jest gwarancją dla przyszłej mamy, że miejsce będzie na nią czekało.

Prezes fundacji Rodzić po Ludzku, Joanna Pietrusiewicz, przyznaje: „Kobiety płacąc za położną, kupują poczucie bezpieczeństwa. Nie chodzi o fizjologiczny ból, tylko o obawę, na kogo się trafi i jak się zostanie potraktowaną. Dla kobiet ważna jest też ciągłość opieki, dlatego wybierają położną, rozmawiają z nią i później chcą u niej rodzić”.
Redakcja poleca: Aktywność fizyczna w ciąży sprawia, że będziesz miała łatwiejszy poród. Zobacz porady ginekologa
Czy w ciąży powinnaś leżeć na kanapie i spełniać swoje żywieniowe zachcianki, czy jednak być aktywną fizycznie? Zobacz, co radzi ginekolog.

Ile trzeba zapłacić za poród w towarzystwie prywatnej położnej?

To zależy od miasta. W małych miejscowościach wynajęcie położnej do porodu kosztuje od 200 do 700 zł. W dużych miastach ceny są o wiele wyższe, zależą też od konkretnych placówek. Np. w Warszawie w niektórych szpitalach trzeba zapłacić 1200-1300 zł, jak np. w szpitalu na Solcu lub w Instytucie Matki i Dziecka na Woli. Średnio jest to 1500 zł. Dokładnie tyle kosztuje poród np. w szpitalu im. Świętej Rodziny na Madalińskiego. Najdrożej jest w szpitalu na Żelaznej. Tam za poród z prywatną położną płaci się 2000 zł, a najsłynniejsza polska położna, Jeannette Kalyta, bierze aż 3000 zł. Podobno rodzą u niej nawet celebrytki.

Płaciłyście za poród z położną, czy nie korzystałyście z tej usługi? Co byście zrobiły przy następnym porodzie? A może wszystko dopiero przed wami? Podzielcie się opiniami na temat tego, czy warto wykupić usługę położnej i czy według was te ceny są adekwatne do otrzymanej opieki.Źródło: wyborcza.pl [content:8_1748,0_26251,0_26191,8_1692:ECVideo]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy