Jak obliczyć punkty do liceum
fot. Adobe Stock

Jak liczyć punkty do liceum? Tak przeliczysz oceny na punkty

Za nami egzamin ósmoklasisty, teraz przyszedł czas na liczenie punktów do liceum. Pomoże wam w tym kalkulator punktów do liceum 2021. Sprawdźcie, jak działa kalkulator i, jak samodzielnie obliczyć punkty.
Sylwia Arlak
Jak obliczyć punkty do liceum
fot. Adobe Stock
W maju tego roku uczniowie gimnazjum przystąpili do trzech egzaminów ósmoklasisty – z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. 2 lipca w końcu otrzymali wyniki egzaminów, ale nie każdy wie, jak prawidłowo je odczytywać. 

Przeliczanie punktów do liceum: jak nie popełnić błędu?

Do przeliczania ocen na punkty służy kalkulator punktów do liceum 2021. Sprawdź ze swoim dzieckiem, jak działa i obliczcie punkty samodzielnie. Tylko w ten sposób dowiedziecie się, czy twoje dziecko dostało się do wymarzonego liceum!

Punkty do liceum można uzyskać na różne sposoby. Liczy się:
 • egzamin ósmoklasisty, świadectwo z wyróżnieniem, 
 • udział i sukcesy w konkursach 
 • inne osiągnięcia sportowe oraz artystyczne.

Każdy uczeń, który chce dostać się do liceum, musi przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Nawet jeżeli nie uzyska żadnego punktu, nie będzie musiał powtarzać ostatniej klasy.

Przeliczanie punktów:

Łącznie w rekrutacji do liceum 2021 można zdobyć 200 punktów: 100 z egzaminu ósmoklasisty oraz 100 za świadectwo (pod uwagę bierze się przedmioty punktowane do liceum, czyli ocenę z j. polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych przedmiotów ustalonych przez dyrektora) i dodatkowe konkursy.

Wynik egzaminu zawsze jest przedstawiony w procentach. Mnożymy go przez 0,35 z języka polskiego i matematyki oraz przez 0,3 z języka obcego. Otrzymane liczby sumujemy – uzyskany wynik to liczba punktów do liceum, które uczeń zdobył na podstawie egzaminu. Do tej liczby należy dodać punkty uzyskane za oceny oraz dodatkowe osiągnięcia.

Oceny są przeliczane na punkty. Jest pięć możliwości:
 • celujący to 18 punktów,
 • bardzo dobry oznacza 17 punktów,
 • dobry to 14 punktów,
 • dostateczny to 8 punktów,
 • dopuszczający to 2 punkty.

Po zsumowaniu ocen z wybranych przedmiotów uczniowie mogą otrzymać maksymalnie 72 punkty

Punktacja za dodatkowe osiągnięcia

Ale to nie koniec obliczeń, bo w rekrutacji do liceum 2021 liczą się także dodatkowe osiągnięcia, Za ukończenie szkoły z wyróżnieniem uczniowie otrzymują dodatkowe siedem punktów. Można też uzyskać dodatkowe punkty w konkursie o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty:
 • tytuł finalisty konkursu przedmiotowego to 10 punktów,
 • tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego to 7 punktów,
 • tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego to 5 punktów.

Kolejne punkty otrzymuje się za wyniki w konkursach o zasięgu międzynarodowym, bądź turniejach ogólnopolskich:
 • tytuł finalisty konkursu z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych objętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej to 10 punktów,
 • tytuł laureata turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej to 4 punkty,
 • tytuł finalisty turnieju z przedmiotu lub przedmiotów artystycznych nieobjętych ramowym planem nauczania szkoły artystycznej to  3 punkty.
UWAGA: Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy