L4 na dziecko
fot. AdobeStock

L4 na dziecko: ile wynosi chorobowe na dziecko i komu przysługuje?

L4 na dziecko, czyli zwolnienie lekarskie na chore dziecko, może wykorzystać pracownik zatrudniony na umowę o pracę albo dobrowolnie opłacający składkę chorobową do ZUS-u. Liczba dni do wykorzystania w ciągu roku zależy od wieku dziecka.
Milena Oszczepalińska
L4 na dziecko
fot. AdobeStock
Pracownik, który jest rodzicem, ma prawo do korzystania ze zwolnienia lekarskiego z powodu choroby dziecka. Nie przysługuje ono jednak wszystkim rodzicom, a jedynie tym, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe (forma zatrudnienia nie ma znaczenia). Wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują w przypadku L4 na dziecko i ile dni ma pracownik na dostarczenie zwolnienia do pracodawcy, aby otrzymać zasiłek chorobowy.

Spis treści:

L4 na dziecko: dla kogo i ile dni?

Zwolnienie na chore dziecko przysługuje pracownikowi, który jest rodzicem i pracuje na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, ale jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Ważne jest również to, ile lat ma dziecko, na które bierze się L4. Od tego zależy liczba możliwych dni do wykorzystania w roku.

Świadczenie chorobowe na dziecko przysługuje w roku w liczbie:
  • 60 dni dla rodziców dzieci do 14 roku życia;
  • 14 dni dla rodziców dzieci od 14 do 18 lat;
  • 30 dni dla rodziców dzieci niepełnosprawnych w wieku od 14 do 18 lat.
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?

L4 na dziecko: ile płatne?

Za okres zwolnienia rodzica z pracy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem przyznawany jest zasiłek opiekuńczy. Zasiłek ten liczony jest od podstawy wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia, czyli dokładnie tyle samo, ile w przypadku zwolnienia lekarskiego branego z powodu własnej choroby.

Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad dzieckiem

Pracownik sam musi postarać się o to, by otrzymać zasiłek za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. W tym celu musi przedstawić pracodawcy zwolnienie wystawione przez lekarza w ciągu 7 dni od jego otrzymania (wydruk zwolnienia elektronicznego e-ZLA, czyli zwolnienia dla rodzica ze względu na chorobę dziecka). Wraz ze zwolnieniem lekarskim należy dostarczyć pracodawcy druk ZUS Z-15A. Druk ten jest wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego, który wypłacany jest przez pracodawcę, jeśli płaci on składki chorobowe za więcej niż 20 pracowników. W przypadku gdy pracodawca zatrudnia mniej osób, pieniądze za czas zwolnienia na dziecko płaci ZUS. 

Zwolnienie lekarskie na dziecko: co z wynagrodzeniem?

Na podstawie złożonych przez pracownika dokumentów pracodawca wylicza kwotę 80 proc. wynagrodzenia za okres zwolnienia i wraz z kolejną wypłatą przekazuje ją pracownikowi. W trakcie gdy pracownik przebywa na L4 na dziecko, nie pobiera wynagrodzenia zasadniczego, a jedynie zasiłek, więc jego wypłata jest proporcjonalnie mniejsza.

Urlop wychowawczy a zwolnienie lekarskie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku gdy niezdolność do pracy pojawiła się w trakcie przebywania na bezpłatnym urlopie wychowawczym, wówczas za okres ten nie podlega się prawu do zasiłku chorobowego. Stanowi to art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy. Zasiłek chorobowy przysługuje dopiero od momentu powrotu do pracy – z urlopu wychowawczego można zrezygnować. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy