Zwolnienie lekarskie na dziecko
fot. Fotolia

Zwolnienie lekarskie na dziecko 2020: dla kogo, ile wynosi zasiłek?

Zwolnienie lekarskie na chore dziecko, czyli tzw. L4 może wykorzystać pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Liczba dni do wykorzystania w ciągu roku zależy od wieku dziecka.
Milena Oszczepalińska
Zwolnienie lekarskie na dziecko
fot. Fotolia
Pracownik, który dodatkowo jest rodzicem, ma prawo do korzystania ze zwolnienia lekarskiego ze względu na chorobę dziecka. Nie przysługuje ono jednak wszystkim rodzicom, a jedynie tym, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe (forma zatrudnienia nie ma znaczenia). Jakie jeszcze zasady obowiązują w przypadku L4 na dziecko? Wyjaśniamy!

Spis treści:

Zwolnienie lekarskie na dziecko: dla kogo i ile dni?

Zwolnienie na chore dziecko przysługuje pracownikowi, który jest rodzicem i pracuje na umowę o pracę, umowę zlecenie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, ale jest objęty ubezpieczeniem chorobowym. Ważne jest również to, ile lat ma dziecko, na które bierze się zwolnienie. Od tego zależy liczba możliwych dni do wykorzystania w roku.

Świadczenie to przysługuje w roku w liczbie:
  • 60 dni dla rodziców dzieci do 14 roku życia;
  • 14 dni dla rodziców dzieci od 14 do 18 lat;
  • 30 dni dla rodziców dzieci niepełnosprawnych w wieku od 14 do 18 lat.
Redakcja poleca: Gdy rodzi się chore dziecko...
Czasem ciąża przebiega bez niepokojących objawów, a mimo to na świat przychodzi chore dziecko. Jak dowiadują się o tym rodzice? Czy mogą liczyć na wsparcie?

L4 na dziecko: co z wynagrodzeniem?

Tak, za okres zwolnienia rodzica z pracy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem przyznawany jest zasiłek opiekuńczy. Zasiłek ten liczony jest od podstawy wynagrodzenia zasadniczego pracownika. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia, czyli dokładnie tyle samo, ile w przypadku zwolnienia lekarskiego branego z powodu własnej choroby.

Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad dzieckiem

Pracownik sam musi postarać się o to, by otrzymać zasiłek za czas sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. W tym celu musi przedstawić pracodawcy zwolnienie wystawione przez lekarza (wydruk zwolnienia elektronicznego e-ZLA, czyli zwolnienia dla rodzica ze względu na chorobę dziecka). Wraz ze zwolnieniem lekarskim należy dostarczyć pracodawcy druk ZUS Z-15A. Druk ten jest wnioskiem o przyznanie zasiłku opiekuńczego.
Na podstawie tych dwóch dokumentów pracodawca wylicza kwotę 80 proc. wynagrodzenia za okres zwolnienia i wraz z kolejną wypłatą przekazuje ją pracownikowi. Za okres L4 na chore dziecko pracownik nie pobiera wynagrodzenia zasadniczego, a jedynie zasiłek, więc wypłata jest proporcjonalnie mniejsza.
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy