mama, tata, ciąża

10 rad, jak przygotować się do ciąży

Aby przygotować się do ciąży, musimy zadbać o własne ciało i.. umysł. Nie wystarczy jedynie sięgać po czasopisma dla przyszłych mam czy czytać książki na ten temat, choć będzie to przydatne.
mama, tata, ciąża

Planowanie ciąży może pomóc przygotować nam się na ten bardzo ważny etap, zdrowiej przejść przez niego, szybciej i łatwiej odzyskać formę po porodzie. Świadome planowanie to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka. Jak się przygotować do ciąży?

Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

Eksperci, naukowcy, lekarze polecają zacząć przygotowania już rok wcześniej. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy na przyjęcie nowego lokatora. 12 miesięcy plus okres ciąży to także spory czas, aby finansowo przygotować się do posiadania nowego członka rodziny. Zabezpieczenie finansowe zapewni ci spory komfort fizyczny w ostatnich miesiącach ciąży i po porodzie.

Przeczytaj też: 8 sygnałów, że jesteś gotowa na dziecko
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak przygotować się do zdrowej ciąży?

1. Dbaj o aktywność fizyczną

Ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu, mięśni, kości, stawów, tkanek. Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (te, które sprawiają, że przyspiesza ci bicie serce) i te, które poprawiają elastyczność mięśni. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking – możliwości jest bardzo wiele.


Sprawdź, dlaczego nie zachodzisz w ciążę

2. Dbaj o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze

Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. W twojej diecie niech znajdą się produkty bogate w kwas foliowy, jak np. pomarańcze, banany, żółtka jaj, ryż, jęczmień, pszenica, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki). Pamiętaj także o innych ważnych w ciąży minerałach jak wapń, witamina E, jod, magnez, kwasy omega-3. Jeżeli masz wątpliwości, czy dostarczasz organizmowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, spisuj codziennie przez tydzień czy dwa to, co zjadłaś i z taką listą odwiedź dietetyka. Nie zażywaj suplementów diety na własną rękę! 


3. Unikaj alkoholu, słodzików, ogranicz kofeinę

Zrezygnuj z napojów energetycznych, coli itd. Badanie opublikowane w maju tego roku  w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9 tys kobiet udowodniło, że picie dziennie więcej, niż czterech filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o jedną czwartą. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie. 


Czy dieta może zwiększyć płodność? Sprawdź, jak!

4. Zrezygnuj z hormonalnych metod antykoncepcji

"Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku." - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly.  - "Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się albo cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne . Następstwem przyjmowania tabletek są również nieregularne cykle, krwawienia śródcykliczne czy skrócona faza lutealna." Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawczasu zrezygnować z takiej formy antykoncepcji i dać organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania. 


5. Obserwuj swój cykl miesiączkowy

Znajomość funkcjonowania swojego organizmu jest bardzo ważna, nie tylko aby móc odpowiadać lekarzowi na pytania związane z cyklem, ale także dla samej siebie. W śledzeniu cyklu i wyznaczaniu owulacji pomagają tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. Od ciebie zależy, czy będziesz stosowała swój komputer cyklu do antykoncepcji (skuteczność 99,3%), czy wykorzystasz informację podaną przez komputer cyklu o owulacji do poczęcia upragnionego dziecka. 


6. Odwiedź dentystę

Jeżeli do tej pory unikałaś kontroli dentystycznych – to czas aby zmierzyć się z własnym lękiem i odwiedzić stomatologa. 


7. Rzuć palenie

To oczywiste. Im szybciej rzucisz palenie, tym lepiej. Papieros zawiera 4 tysiące szkodliwych substancji, z czego przynajmniej 40 jest rakotwórczych. Palenie papierosów obniża także szansę na poczęcie dziecka, nie mówiąc już o tym, jak destrukcyjnie wpływa na twoje zdrowie.


Sprawdź też: Kiedy test ciążowy jest skuteczny?

8. Unikaj zażywania niepotrzebnych lekarstw i suplementów

Nie lecz się na własną rękę, medykamenty zażywaj tylko na polecenie lekarza. Im wcześniej wyrobisz sobie nawyk rezygnowania z różnych preparatów, tym lepiej – w ciąży i podczas karmienia piersią nie można stosować popularnych lekarstw jak np. aspiryna. Wypróbuj naturalne sposoby na  pozbycie się bólu głowy, a przede wszystkim prowadź zdrowy tryb życia – zadbany organizm nie wymusza zwracania na siebie uwagi bólem czy przeziębieniem.


9. Poznaj techniki relaksacyjne

Nie zawsze można uniknąć stresu i nerwów, dlatego koniecznie poznaj techniki relaksacyjne i oddechowe. Naucz się odprężać po dniu pracy, rozładowywać negatywne emocje. Będzie to inwestycja w twoje zdrowie nie tylko na czas ciąży, ale na całe życie. Zadbaj także o prawidłową ilość snu – to najlepsza regeneracja całego organizmu. 


10. Porozmawiaj z lekarzem

Podczas regularnej kontroli u swojego ginekologa, powiedz o swoich planach. Przedyskutujcie ewentualne dodatkowe badania, nie krępuj się zadawania pytań, które rozwieją twoje wątpliwości.  O planowanej ciąży porozmawiaj także z lekarzem rodzinnym zwłaszcza jeżeli jesteś diabetykiem, masz nadciśnienie, anemię czy problemy z tarczycą.

"Ciąża to ogromne wyzwanie dla organizmu" - mówi Aleksandra Demiańczyk - "Warto zatem przygotować organizm do tego działania, musi być wystarczająco silny, by stworzyć nowe życie." Zadbaj zatem o swoją formę na długo przed poczęciem. Zdrowy, wytrzymały organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu.Konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy