10 rad, jak przygotować się do ciąży

Aby przygotować się do ciąży, musimy zadbać o własne ciało i.. umysł. Nie wystarczy jedynie sięgać po czasopisma dla przyszłych mam czy czytać książki na ten temat, choć będzie to przydatne.
mama, tata, ciąża

Planowanie ciąży może pomóc przygotować nam się na ten bardzo ważny etap, zdrowiej przejść przez niego, szybciej i łatwiej odzyskać formę po porodzie. Świadome planowanie to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka. Jak się przygotować do ciąży?

Kiedy zacząć przygotowania do ciąży?

Eksperci, naukowcy, lekarze polecają zacząć przygotowania już rok wcześniej. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle istotne z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, dlatego ważne jest, aby organizm już od samego początku był gotowy na przyjęcie nowego lokatora. 12 miesięcy plus okres ciąży to także spory czas, aby finansowo przygotować się do posiadania nowego członka rodziny. Zabezpieczenie finansowe zapewni ci spory komfort fizyczny w ostatnich miesiącach ciąży i po porodzie.

Przeczytaj też: 8 sygnałów, że jesteś gotowa na dziecko
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Jak przygotować się do zdrowej ciąży?

1. Dbaj o aktywność fizyczną

Ciąża i poród to nie lada wysiłek dla twojego organizmu, mięśni, kości, stawów, tkanek. Zadbaj o własną kondycję fizyczną, o wytrzymałość. Wykonuj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (te, które sprawiają, że przyspiesza ci bicie serce) i te, które poprawiają elastyczność mięśni. Pływanie, pilates, aerobik, jazda na rowerze, nordic walking – możliwości jest bardzo wiele.


Sprawdź, dlaczego nie zachodzisz w ciążę

2. Dbaj o zdrową dietę bogatą w składniki odżywcze

Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. W twojej diecie niech znajdą się produkty bogate w kwas foliowy, jak np. pomarańcze, banany, żółtka jaj, ryż, jęczmień, pszenica, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki). Pamiętaj także o innych ważnych w ciąży minerałach jak wapń, witamina E, jod, magnez, kwasy omega-3. Jeżeli masz wątpliwości, czy dostarczasz organizmowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach, spisuj codziennie przez tydzień czy dwa to, co zjadłaś i z taką listą odwiedź dietetyka. Nie zażywaj suplementów diety na własną rękę! 


3. Unikaj alkoholu, słodzików, ogranicz kofeinę

Zrezygnuj z napojów energetycznych, coli itd. Badanie opublikowane w maju tego roku  w British Journal of Pharmacology, przeprowadzone na 9 tys kobiet udowodniło, że picie dziennie więcej, niż czterech filiżanek kawy zmniejsza szanse na poczęcie dziecka o jedną czwartą. Spróbuj zatem ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek kawy dziennie. 


Czy dieta może zwiększyć płodność? Sprawdź, jak!

4. Zrezygnuj z hormonalnych metod antykoncepcji

"Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku." - mówi Aleksandra Demiańczyk, biolog, ekspert dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly.  - "Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się albo cykle bezowulacyjne, albo owulacje wielokrotne . Następstwem przyjmowania tabletek są również nieregularne cykle, krwawienia śródcykliczne czy skrócona faza lutealna." Dlatego niezmiernie ważne jest, aby zawczasu zrezygnować z takiej formy antykoncepcji i dać organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania. 


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co ty wiesz o niepłodności?

Życie seksualne