GRY
 
 

Lato bez miesiączki

Jak wiele kobiet chciałabyś zapomnieć o niej w czasie wakacji. Jest taka możliwość! Da się przesunąć termin miesiączki aż do jesieni.

dziewczyny, lato
fot. Panthermedia

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, możesz sama decydować, kiedy chcesz mieć miesiączkę. Dokładne instrukcje, jak przesunąć termin krwawienia, znajdują się w ulotkach dołączonych do pigułek antykoncepcyjnych.

Sterowanie terminem miesiączki

To bardzo proste: wolisz w tym miesiącu nie miesiączkować, zażywasz więc pigułki bez przerwy. A jeśli zależy ci tylko na przesunięciu terminu menstruacji, np. o dwa tygodnie, następnego dnia po skończeniu jednego opakowania zaczynasz nowe, ale łykasz pigułki tylko przez 14 dni. Potem robisz zwykłą siedmiodniową przerwę, w jej trakcie wystąpi krwawienie.
Redakcja poleca: Czy podczas okresu mogę zajść w ciążę? Film
Czy miesiączka chroni przed zajściem w ciążę? Jak szybko po miesiączce można zajść w ciążę? Sprawdź!

Poznaj prawdy i mity o zaburzeniach miesiączki

Warto jednak wiedzieć, że na sterowanie terminem miesiączki mogą sobie pozwolić jedynie kobiety, stosujące pigułkę jednofazową (czyli taką, która dostarcza stałej dawki hormonów bez względu na fazę cyklu) lub dostępne od niedawna w Polsce antykoncepcyjne plasterki Evra . W przypadku stosowania pigułki trójfazowej możliwości manipulowania miesiączką są ograniczone i można z nich skorzystać jedynie po konsultacji z ginekologiem.

Uwaga! Bez zgody lekarza nie powinny wydłużać cyklu także kobiety przyjmujące
pigułki Diane 35, przepisywane często młodym dziewczynom, mającym kłopoty z nadmiernym owłosieniem i uporczywym trądzikiem. Substancja czynna, wchodząca w skład tego środka antykoncepcyjnego (octan cyproteronu), może w niewielkich ilościach odkładać się w tkance tłuszczowej. Przerwa w stosowaniu pigułek służy więc usunięciu nadmiaru tej substancji z organizmu. Termin krwawienia można zatem przesunąć tylko naprawdę w wyjątkowej sytuacji, np. z okazji ślubu lub wyjazdu do krajów tropikalnych.

Zdrowotne korzyści z wydłużenia cyklu

• Wydłużenie cyklu za pomocą pigułek antykoncepcyjnych wspomaga leczenie niektórych schorzeń. Jest tak w przypadku: endometriozy, mięśniaków macicy, czynnościowych torbieli jajnika.

• Kobiety, które z reguły mają bardzo obfite krwawienia, stosując pigułki, chronią organizm przed utratą żelaza, a więc także przed anemią.

• Inne kobiety w ten sposób unikają bolesnych miesiączek lub dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Poznaj 5 sposobów na PMS.Doładuj
Przeładuj