Jak zrobić piaskownicę?
fot. AdobeStock

Jak zrobić piaskownicę i ile piasku do niej wsypać?

Możesz zrobić piaskownicę samodzielnie, zamiast kupować drogi model ze sklepu. Potrzebujesz jedynie kilka desek, wkrętów i impregnat, by zbudować piaskownicę do zabawy dla dziecka.
Milena Oszczepalińska
Jak zrobić piaskownicę?
fot. AdobeStock
Zabawa w piaskownicy to dla wielu dzieci ulubione zajęcie na placu zabaw. Jeśli masz choćby nieduże własne podwórko, warto, by znalazła się na nim właśnie piaskownica. W sklepach do wyboru jest wiele różnych modeli piaskownic – drewnianych i plastikowych, ale możesz też zrobić piaskownicę samodzielnie. To wcale nie jest takie trudne. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać, zanim zdecydujesz się na ten krok.

Spis treści:

Jak zrobić piaskownicę?

Do budowy piaskownicy potrzebne są:
  • oszlifowane deski i listwy, najlepiej sosnowe;
  • impregnat do drewna;
  • wkręty;
  • mata lub geowłóknina na dno piaskownicy;
  • narzędzia: wiertarka i wkrętarka.

Aby zrobić piaskownicę, należy przygotować 8 desek i przyciąć je do odpowiednich wymiarów, np. 180 cm długości na 15 cm wysokości. Na każdy bok piaskownicy potrzebne są 2 deski. Boki łączy się za pomocą wkrętów i listew umieszczonych na rogach. Na dno piaskownicy należy wyłożyć matę przepuszczalną, która zapobiegnie zawilgoceniu piasku i przerastaniu chwastów. Matę może zastąpić geowłóknina albo czarna folia (w przypadku folii należy pamiętać o zrobieniu w niej dziurek, żeby nadmiar wody mógł wypływać z piaskownicy do gruntu).
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jakie wymiary powinna mieć piaskownica?

To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jaką powierzchnią ogrodu dysponujesz i jaką jego część chcesz przeznaczyć na piaskownicę. Ale nawet jeśli masz naprawdę dużą przestrzeń wokół domu, nie przesadzaj z wielkością piaskownicy. Optymalne wymiary to kwadrat o bokach długości 180 cm, może być też nieco mniejsza.

Jeżeli chodzi o głębokość piaskownicy, to również nie powinna być ona zbyt głęboka, z dwóch powodów. Po pierwsze młodszemu dziecku trudniej będzie samodzielnie do niej wchodzić, jeśli boki piaskownicy będą zbyt wysokie, a po drugie im głębsza piaskownica, tym więcej piasku trzeba w niej umieścić. To z kolei niepotrzebnie zwiększa koszty przedsięwzięcia. Piaskownica o głębokości 30 cm daje jednocześnie komfort użytkowania, bo nie jest zbyt wysoka, i ochronę reszty ogródka przed zapiaszczeniem, bo nie jest na tyle niska, żeby piasek ciągle się przesypywał poza nią w trakcie zabawy.

Ile kilogramów piasku potrzeba do wypełnienia piaskownicy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zależy to od wielkości piaskownicy. Jeżeli ma ona wymiary 180 cm x 180 cm i głębokość 30 cm, wówczas należy wsypać do niej ok. 350-400 kg piasku. Trzeba też pamiętać o tym, że nie można trzymać tego samego piasku w piaskownicy przez długi czas. Konieczne jest regularne wymienianie go, aby nie dopuścić do namnażania się groźnych pasożytów.
 

Jeśli wolisz kupić gotową piaskownicę, zajrzyj tutaj. W tych sklepach dostępne są drewniane piaskownice dla dzieci w różnych rozmiarach i atrakcyjnych cenach:


Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy