Jaka herbatka dla niemowlaka?
fot. AdobeStock

Herbatki dla niemowląt – to nie jest dobry pomysł [NOWE ZALECENIA]

Eksperci zajmujący się żywieniem dzieci są zgodni: herbatki nie są najlepszym napojem dla niemowląt. W najnowszych zaleceniach żywieniowych wprowadzono rewolucyjne zmiany dotyczące podawania napojów najmłodszym. Sprawdź, co powinno pić małe dziecko oraz jaką herbatkę i kiedy możesz mu podać.
Jaka herbatka dla niemowlaka?
fot. AdobeStock
Do niedawna uważano, że niemowlęta nie mogą pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją się napary z ziół i owoców. Opublikowane w lutym 2021 nowe zalecenia żywieniowe dla niemowląt, opracowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wprowadzają w temacie picia dla dzieci ważną zmianę. Zgodnie z nią herbatki nie są polecane dla niemowląt. Dla dzieci w pierwszym roku życia najlepszym napojem jest woda. Herbatki najlepiej podawać dopiero po pierwszych urodzinach. Wyjaśniamy, z czego wynikają te ograniczenia i jakie herbatki mogą pić starsze dzieci. 

Herbatki dla niemowląt – dlaczego nie są polecane?

Eksperci zajmujący się żywieniem niemowląt zwracają uwagę na konieczność ograniczenia cukru w diecie niemowląt. Ma to zapobiec ryzyku rozwinięcia się w przyszłości u dziecka nadwagi lub otyłości. Aby nie przyzwyczajać maluchów do słodkiego smaku, aż do 12 miesiąca niemowlęta powinny pić mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę. Herbatki najlepiej podawać dziecku dopiero po pierwszych urodzinach, podobnie jak soki owocowe i inne napoje. 

Niewielu rodziców o tym wie, choć mówi się o tym głośno od kilku lat, że woda do picia w diecie niemowląt powinna pojawić się od około 6 miesiąca. Wcześniejsze dopajanie niemowlaka nie jest konieczne. W wyjątkowych sytuacjach, gdy na dworze panuje upał lub dziecko ma gorączkę, można podać do picia wodę.  

Niemowlętom lepiej nie podawać również naparów z ziół. Mimo tego, że herbatki ziołowe parzone z torebki nie zawierają cukrów, nie są potrzebnym składnikiem diety dziecka poniżej 12 miesiąca. Wiele ziół nie zostało dokładnie przebadanych, w związku z tym nie jest dobrze znany ich wpływ na organizm malutkiego dziecka. Wiadomo, że niektóre mogą uczulać, np. bardzo popularny wśród rodziców niemowlaków rumianek. Z tego powodu herbatki ziołowe najlepiej wprowadzać do diety dziecka ostrożnie, zaczynając od małych ilości i obserwując reakcję po ich wypiciu. Wcześniejsze podawanie herbatek ziołowych warto skonsultować z pediatrą.

Jakie herbatki dla rocznego dziecka?

Dzieciom po pierwszych urodzinach można podawać napary z owoców i ziół. Najlepszym napojem nadal jest woda. Herbatka ziołowa lub owocowa może być dodatkowym piciem dla dziecka lub pomóc przy jakimś kłopocie zdrowotnym. Najmłodsze dzieci często piją herbatkę rumiankową, malinową, lipową. Napoje te pomagają na różne kłopoty zdrowotne: lipowa i malinowa zwalczają niewysoką gorączkę, rumiankowa – łagodzi dolegliwości trawienne. W sklepach możesz znaleźć też herbatki dla dzieci, które są mieszanką różnych ziół lub ziół i owoców, czasem z dodatkiem witamin. 

Opisane niżej herbatki ugaszą pragnienie i pomogą przy różnych dolegliwościach:
  • Herbatka rumiankowa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzucha, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Ponieważ rumianek może uczulać, należy ostrożnie wprowadzać go do diety dziecka.
  • Herbatka z melisy – działa uspokajająco, pomaga w zasypianiu, może łagodzić ból brzuszka.
  • Herbatka z passiflory – działa podobnie jak herbatka z melisy.
  • Herbatka malinowa, lipowa, z czarnego bzu – takie herbatki warto podawać, jeśli pojawi się niewysoka gorączka u dziecka (do 38°C). Pomogą również przy przeziębieniach, działają uspokajająco i regulują trawienie.
  • Herbatka miętowa – pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka, działa również przeciwzapalnie.
  • Herbatka kminkowa – łagodzi bóle brzuszka, poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. 
  • Herbatka z dzikiej róży – bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco.
  • Herbatka z jeżówki purpurowej – mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie.
 
Choć herbatki ziołowe lub owocowe mogą pomóc najmłodszym przy różnych dolegliwościach, małego dziecka nie lecz na własną rękę. Jeśli boli je brzuszek, kaszle, ma gorączkę lub pojawiła się biegunka, najpierw idź z nim do pediatry.

Herbatka koperkowa dla dziecka 

Bardzo popularna herbatka koperkowa (czyli napar z kopru włoskiego), którą piło wiele niemowląt, a nawet noworodków podczas ataku kolki, nie jest obecnie polecana, aż do 5 roku życia. Herbatka koperkowa pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, ale badania prowadzone w ostatnich latach wykazały, że napar z kopru włoskiego ma silne działanie estrogenne. Picie dużych ilości herbatki koperkowej przez małe dzieci może skutkować wcześniejszym dojrzewaniem dziewczynek i wzrostem poziomu estrogenów (żeńskich hormonów) u chłopców (czytaj więcej o herbatce koperkowej dla dzieci)

Herbatki dla dziecka z cukrem czy bez?

Herbatek dla dzieci nie należy słodzić. Po pierwsze – dlatego, że cukier szkodzi, po drugie – ze względu na ryzyko próchnicy butelkowej, po trzecie – ze względu na to, że dziecko, które przyzwyczajone do słodkiego smaku, nie będzie chciało pić napojów niesłodzonych.
Herbatki owocowe i ziołowe dla dzieci możesz przygotować z torebek. Zalej je wrzątkiem i parz przez 5–10 minut. Słaby napar dziecko może pić po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury. Dla dzieci produkuje się też herbatki granulowane. Te wystarczy zalać chłodną lub letnią wodą. Gotowe herbatki granulowane zwykle zawierają dodatek cukru (czasem jest to glukoza lub fruktoza). Jego nadmiar może powodować wzmożoną fermentację jelitową. 
Redakcja poleca: Najczęstsze błędy w diecie dzieci - tego unikaj!
Tycie i złe nawyki żywieniowe - to często efekty rodzicielskich błędów w karmieniu dzieci. Czego lepiej nie robić, układając dietę małego dziecka - doradza dietetyk z Centrum Diagnostyki i Terapii Dzieci MediPark.

W czym podawać herbatkę dziecku?

Dziecko powyżej roku nie powinno pić niczego z butelki, ani mleka, ani wody, ani żadnych dodatkowych napojów. Herbatkę najlepiej podawać dziecku w kubku niekapku. Naukę picia z kubeczka powinny rozpocząć niemowlęta w drugiej połowie pierwszego roku życia (czytaj więcej, jak nauczyć dziecko pić z kubeczka).
 

Ustnik niekapka nie powoduje wad zgryzu, natomiast długotrwałe karmienie z butelki nie jest zdrowe dla ząbków dziecka.

Czy herbatkę można odgrzewać?

Herbatka, podobnie jak mleko, nie powinna być ponownie podgrzewana. Nie podawaj dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w kubeczku mogą się rozwinąć bakterie. Przyrządzaj częściej małą ilość – jeśli dziecko nie wypije całej porcji w ciągu pół godziny, resztę wylej. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.
 

Nie ma wątpliwości – klasyczna, czarna herbata to nie jest napój dla małych dzieci. Nawet z cytryną. Nie podaje się jej w pierwszych latach życia, ponieważ zawiera teinę, która działa pobudzająco. Dotyczy to też herbaty zielonej i białej.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy