Jaka herbatka dla niemowlaka?
fot. AdobeStock

Te herbatki mogą pić niemowlęta!

Dietetycy są zgodni: słodka herbata z cytryną to nie jest napój dla maluszka. Sprawdź, jaką herbatkę i kiedy można podać niemowlakowi.
Jaka herbatka dla niemowlaka?
fot. AdobeStock
Nie ma wątpliwości – klasyczna, czarna herbata to nie jest napój dla niemowlaka. Nawet z cytryną. Nie podaje się jej małym dzieciom, bo zawiera teinę, która działa pobudzająco. Dotyczy to też herbaty zielonej i białej. Niemowlęta nie powinny pić herbaty, tylko herbatki. Pod tą potoczną nazwą kryją napary z ziół i owoców. Możesz od czasu do czasu podawać je dziecku, pamiętając, że najlepszym napojem do gaszenia pragnienia jest woda. Herbatki mogą pomóc przy różnych dolegliwościach.

Jakie herbatki wybierać?

Niemowlętom najlepiej podawać napary z owoców i ziół. Najmłodsze dzieci najczęściej piją herbatkę rumiankową, koperkową, malinową czy lipową. Napoje te pomagają na różne kłopoty zdrowotne, np. koperkowa zapobiega kolce, a lipowa i malinowa zwalczają niewysoką gorączkę. W sklepach możesz znaleźć też herbatki dla dzieci, które są mieszanką różnych ziół lub ziół i owoców, czasem z dodatkiem witamin. Wybierając odpowiednią dla swojego niemowlęcia, sprawdź, od jakiego wieku jest polecana i na co możesz ją stosować.

Od pierwszych dni życia (dla noworodka)

Opisane niżej herbatki mogą pić dzieci w pierwszych tygodniach życia. Jednak zgodnie z najnowszymi zaleceniami w tym okresie nie trzeba dzieci dopajać. Dotyczy to zarówno niemowląt karmionych piersią, jak i butelką. Jeśli dziecko wymaga nawodnienia, wybierz wodę. W szczególnych sytuacjach możesz podać dwa napar z rumianku lub koperku.
  • Herbatka rumiankowa działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzuszka, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Ponieważ rumianek może uczulać, należy uważać z jego podawaniem.
  • Herbatka koperkowa – (czyli napar z kopru włoskiego), pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia, ale pita w nadmiarze lub przyrządzana z granulatu, który wystarczy zalać ciepłą wodą, zamiast pomagać, może szkodzić.

Po 4 miesiącu życia:

  • Herbatka z melisy – działa uspokajająco, pomoże dziecku zasnąć, złagodzi kolkę.
  • Herbatka z passiflory – działa podobnie jak herbatka z melisy.

Po 6. miesiąca życia:

  • Herbatka malinowa, lipowa, z czarnego bzu – takie herbatki warto podawać, jeśli pojawi się niewysoka gorączka u dziecka (do 38°C). Pomagają również przy przeziębieniach, działają uspokajająco, regulują trawienie.
  • Herbatka miętowa – pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka. Herbatka miętowa działa również przeciwzapalnie.
  • Herbatka kminkowa – łagodzi bóle brzuszka, kolkę niemowlęcą, poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Po szóstym miesiącu (w niewielkich ilościach).
  • Herbatka z dzikiej róży – bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco.
  • Herbatka z jeżówki purpurowej – mobilizuje układ odpornościowy, działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie i przeciwalergicznie.
Choć herbatki ziołowe lub owocowe mogą pomóc niemowlętom przy różnych dolegliwościach, małego dziecka nie lecz na własną rękę. Jeśli boli je brzuszek, kaszle, ma gorączkę lub pojawiła się biegunka, najpierw idź z nim do pediatry.
Redakcja poleca: Herbatki ziołowe dla dzieci: kiedy można je wprowadzać i które są najbezpieczniejsze?
Rodzice często wybierają herbatki ziołowe dla dzieci w nadziei, że pomogą na problemy z brzuszkiem lub z zasypianiem. Niestety wiele z nich nie jest wskazanych dla maluszków, a niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny ich pić.

Kiedy potrzebne jest dopajanie dziecka?

Dopajanie niemowlaka nie jest konieczne. I dotyczy to zarówno dziecko, które pije tylko mleko z piersi, jak i tego, które dostaje wyłącznie mleko modyfikowane. Takie są najnowsze zalecenia. Jeśli jest gorąco (latem na dworze albo zimą w mieszkaniu), można oprócz mleka podawać maluchowi wodę. To ona jest najlepszym napojem. Podaje się ją również, gdy dziecko ma gorączkę. Jeśli niemowlę nadal pije tylko mleko, herbatkę można podawać sporadycznie, gdy chcemy maluchowi pomóc przy jakimś kłopocie zdrowotnym.

Jeśli rozszerzasz już dziecku dietę, herbatka (ziołowa lub owocowa) może być dodatkowym piciem. Nawodni dziecko i pomoże przy zaparciach spowodowanych wprowadzaniem nowych produktów. Oczywiście, nadal najlepszym napojem jest woda.

Jak herbatki podawać?

Herbatki owocowe i ziołowe dla niemowląt możesz przygotować z torebek. Zalej je wrzątkiem i parz przez 5–10 minut. Słaby napar dziecko może pić po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury. Dla niemowląt produkuje się też herbatki granulowane. Te wystarczy zalać chłodną lub letnią wodą.

Z cukrem czy bez?

Herbatek dla niemowląt (dla starszych dzieci też) nie powinno się słodzić. Po pierwsze – dlatego, że cukier szkodzi, po drugie – ze względu na ryzyko próchnicy butelkowej, a po trzecie – ze względu na to, że dziecko, które przyzwyczai się do słodkiego smaku, nie będzie chciało pić napojów niesłodzonych.

Czy herbatki granulowane są dobre?

Gotowe herbatki granulowane zwykle zawierają dodatek cukru (czasem jest to glukoza lub fruktoza). Jego nadmiar może powodować wzmożoną fermentację jelitową i częstsze kolki.

Eksperci przestrzegają przed podawaniem granulowanych herbatek z kopru włoskiego. Koper zawiera składniki, które mają działanie estrogenne (u dziewczynek nadmiar estrogenów może powodować wcześniejsze dojrzewanie, a chłopcy w ogóle nie powinni ich dostawać). Jeśli masz tradycyjną herbatkę koperkową w saszetce do zaparzania, wrzątek sprawi, że część tych składników się ulotni pod wpływem wysokiej temperatury. Inaczej jest z granulowaną herbatką koperkową. Zalanie ją letnią wodą sprawia, że niepożądane składniki zostają w napoju.

W butelce czy w kubeczku?

Gdy dziecko już siedzi, możesz podawać mu herbatkę w kubku niekapku. Im wcześniej nauczy się z niego pić, tym lepiej.
 

Czy herbatkę można odgrzewać?

Herbatka, podobnie jak mleko, nie może być ponownie podgrzewana. Nie podawaj dziecku jednej porcji przez cały dzień, bo w butelce mogą się rozwinąć bakterie. Rób częściej małą ilość – jeśli niemowlę jej nie wypije w ciągu pół godziny, wylej. Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia na opakowaniu. Zwykle jest krótki – do dwóch miesięcy po otwarciu.
 

Gdy kupujesz herbatkę dla niemowlaka, sprawdź, od jakiego wieku dziecko może ją pić i czy nie zawiera cukru i innych chemicznych dodatków.


  [content:0_21574,0_7067,2_1042,0_1845:CMNews]

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy