Herbatka dla malucha - jaką wybrać

Słodka herbata z cytryną, zdaniem wielu babć, to idealny napój dla maluszka. Często ma nawet leczyć! A co na to dietetycy? Są zgodni, że to nieprawda. Kiedy i jaką herbatkę można podać niemowlakowi?
dziecko, butelka, pić
Nie ma wątpliwości, że dla niemowląt klasyczna herbata się nie nadaje. Ani czarna, ani zielona, ani biała. Zawiera teinę, która działa pobudzająco. Maluszkom można bez obawy podawać napary z ziół, owoców lub napoje granulowane (potocznie nazywane herbatkami).

Herbatki z owoców i ziół dla niemowląt

Owocowe i ziołowe herbatki mają mnóstwo zalet. Są naturalnym źródłem witamin: C, A, z grupy B. Prócz tego mają wiele dobrych właściwości. Pomagają przy niektórych dziecięcych dolegliwościach.
 • Herbatka rumiankowa. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, łagodzi bóle brzuszka, pomaga przy bolesnym ząbkowaniu. Od pierwszych dni życia.
 • Herbatka malinowa, z lipy, czarnego bzu. Takie herbatki warto podawać, jeśli dziecko ma niewysoką gorączkę (do 38°C). Pomagają również przy przeziębieniach, działają uspokajająco, regulują trawienie. Po szóstym miesiącu.
 • Herbatka miętowa. Pobudza trawienie, działa przeciwskurczowo, łagodzi bóle brzuszka. Herbatka miętowa działa również przeciwzapalnie. Po szóstym miesiącu.
 • Herbatka z kopru włoskiego. Pomaga przy bólach brzuszka, reguluje trawienie, likwiduje wzdęcia. Od pierwszych dni.
 • Herbatka z dzikiej róży. Bogata w witaminę C, dlatego warto ją podawać przy przeziębieniach (i po chorobie). Działa wzmacniająco. Po czwartym miesiącu.
 • Herbatka z melisy. Działa uspokajająco, pomoże dziecku zasnąć, złagodzi kolkę. Po czwartym miesiącu.
 • Herbatka kminkowa. Łagodzi bóle brzuszka, kolki, poprawia apetyt, pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Po szóstym miesiącu (w niewielkich ilościach).
Zobacz też: Ziołowe napary lepsze niż czarna herbata - wywiad z zielarką

Najlepiej podawać je niesłodzone, ewentualnie tylko z odrobiną glukozy (dziecku powyżej roku możesz posłodzić je miodem). Dobre są również granulowane herbatki przeznaczone dla niemowląt. Warto, żeby takie herbatki piło nie tylko niemowlę, ale również starsze dziecko.
Redakcja poleca: 7 ziołowych herbatek zamiast czarnej herbaty dla dziecka [WIDEO]
Małe dzieci nie powinny pić czarnej herbaty, nawet bardzo słabej. Lepiej podawać im owocowe lub właśnie ziołowe napary. Nie dość, że są smaczne, to dzięki nim możesz też osiągnąć pewne cele, np. złagodzić kłopoty z brzuszkiem lub pomóc dziecku w zasypianiu. Czy wiesz, które ziołowe herbatki można spokojnie podawać dzieciom?

Czarna czy zielona nie są dla małych dzieci

Prawdziwa herbata zawiera teinę, która ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza. Dziecko, które pije sporo herbaty, może więc mieć anemię. Jednak w drugim roku życia od czasu do czasu możesz zaproponować maluszkowi, np. białą czy zieloną herbatę. Pod warunkiem, że będzie to jej słaby napar, najlepiej rozcieńczony wodą. Ważny jest też rodzaj herbaty i sposób zaparzenia – od tego również zależy zawartość teiny.
 • Herbata czarna. Ta herbata zawiera najwięcej teiny. Lepiej nie podawać jej dzieciom do trzeciego roku życia. Starszym można, ale tylko od czasu do czasu. Najlepiej w dużym naczyniu zaparzyć herbatę liściastą (nie z torebki) i robić to dłużej niż trzy minuty. Po dłuższym czasie parzenia z herbaty wytrącają się bowiem garbniki, które neutralizują działanie teiny. Uwaga: nie podawaj malcowi herbaty pu-erh (ma gorzki smak) ani earl grey (jest aromatyzowana). Po trzecim roku życia.
 • Herbata zielona. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, jednak jej liście nie zostały poddane procesowi fermentacji. Dzięki temu zawiera ona mniej teiny, za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki. Zieloną herbatę również lepiej jest długo parzyć (powyżej trzech minut): wtedy będzie w niej więcej przeciwutleniaczy. A najlepiej jest podawać dziecku napój dopiero z drugiego lub trzeciego parzenia (wtedy herbata zawiera jeszcze więcej dobrych dla zdrowia składników). Po pierwszym roku życia.
 • Herbata biała. Pochodzi również z tej samej rośliny co herbaty zielona i czarna, jednak są to nie liście, tylko pączki pokryte białym nalotem (stąd nazwa „biała herbata”). Nie jest ona poddawana fermentacji. Zawartość przeciwutleniaczy jest jeszcze większa niż w zielonej herbacie, zaś teiny – mniejsza. Ma również bardzo delikatny smak, dlatego warto ją podawać dzieciom. Po to, by miała działanie uspokajające, najlepiej ją parzyć powyżej trzech minut lub podawać maluszkowi drugi, a nawet trzeci napar. Po pierwszym roku życia.
 • Herbata czerwona (rooibos). Otrzymuje się ją z innej rośliny niż herbaty czarne, zielone i białe – z afrykańskich czerwonokrzewów. Rooibos zawiera bardzo małe ilości teiny, jednak ją również najlepiej długo parzyć. Można wprowadzić jako pierwszą. Po pierwszym roku życia.
 

Zobacz też: Jaka woda jest najlepsza dla dziecka?
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem