GRY

Czarna, rooibos, a może czystek - jaką herbatę podawać dziecku?

Zastanawiasz się, jaką herbatę podawać dziecku? Dietetyczka Katarzyna Gurbacka podpowiada, jakie rodzaje herbat są najlepsze dla dzieci. Sprawdź!
jaka herbata dla dziecka
fot. Fotolia
Herbata dla dziecka powinna przede wszystkim być zdrowa, a nie wszystkie herbatki, o których myślimy jako o odpowiednich dla dzieci, rzeczywiście takie są. Z dzieciństwa pamiętamy czarną herbatę z plasterkiem cytryny lub odrobiną mleka (bawarkę). Kiedyś wszystkie dzieci taką pijały, ale teraz powszechnie wiadomo, że czarna herbata nie jest odpowiednia dla dzieci, ponieważ zawiera teinę i działa pobudzająco. Najlepszym napojem dla dziecka jest po prostu woda i to od niej należy zacząć urozmaicanie diety dziecka. Jeśli pierwszym napojem, oprócz mleka, będzie woda, dziecko nauczy się chętnie ją pić. 

Jeśli jednak chciałabyś podawać swojemu dziecku także herbatę, zwłaszcza jesienią czy zimą, kiedy pogoda zachęca do zaszycia się w domu z kubkiem gorącego płynu, powinnaś wiedzieć, która będzie dla niego najzdrowsza. Unikaj granulowanych słodkich herbatek dla dzieci, zamiast tego wybierz herbaty naturalne, owocowe i ziołowe. Przed podaniem ziół niemowlęciu, koniecznie skonsultuj to z pediatrą. Przeczytaj, jaką herbatę warto podawać dzieciom – o sugestie poprosiliśmy Katarzynę Gurbacką, dietetyczkę i ekspertkę od zdrowego żywienia.

Jaka herbata dla dziecka?

Herbata dla dziecka nie musi być tylko płynem gaszącym pragnienie, może mieć też korzystny wpływ na jego zdrowie. Zdaniem Katarzyny Gurbackiej, najlepsze herbaty dla dzieci to:
  •  rooibos - często polecana jako pierwsza herbatka. Jest bezkofeinowa, więc nie działa pobudzająco na dziecko. Rooibos ma właściwości przeciwzapalne i jest idealnym naturalnym lekarstwem na bóle brzucha i kolki niemowląt. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Nie ma gorzkiego posmaku, smakuje trochę miodowo i jest często chętnie wypijana przez dzieci. 
  • herbata owocowa (np. malinowa) - bardzo uniwersalna i neutralna herbata, którą można podawać już niemowlętom. Czytaj skrupulatnie skład herbat owocowych, ponieważ wiele z nich jest dosładzanych albo zawiera sztuczne aromaty i barwniki
  •  czystek - napar z czystka mogą pić dzieci już od 3 miesiąca życia. Wzmacnia odporność. Czystek jest szczególnie przydatny dla małych alergików, ponieważ zmniejsza poziom histaminy, przez co łagodzi i hamuje objawy alergiczne.
  • herbata z kopru włoskiego – znana od pokoleń, można ją podawać dzieciom już w pierwszych dniach życia. Herbatka z kopru włoskiego jest pomocna przy bólach brzuszka, kolce jelitowej, reguluje trawienie, usuwa gazy i likwiduje wzdęcia. Koper włoski zawiera też olejki eteryczne o właściwościach wykrztuśnych.
  • herbata miętowa - mogą ją pić dzieci od 4 miesiąca życia. Działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Mięta dobrze sprawdza się przy bólach brzucha, ponieważ pobudza do pracy przewód pokarmowy, ale także w czasie ząbkowania ze względu na właściwości uspokajające.
  • melisa - można go podawać dzieciom od 4 miesiąca życia. Melisa działa uspokajająco, ułatwia zasypianie. Ma również właściwości rozkurczowe i wspomagające trawienie.
  • napar z lipy - mogą go pić dzieci od 5 miesiąca życia. Wprowadź napar z lipy w okresie pierwszych przeziębień, bo działa przeciwgorączkowo, napotnie i zmniejsza kaszel.
  • rumianek - słabe napary z rumianku można podawać już od 1 miesiąca życia. Rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, redukujące ból (np. przy ząbkowaniu), rozkurczowe oraz uspokajające. Zdarza się, że napar z rumianku uczula, dlatego przez 48 godzin od wypicia obserwuj dziecko pod kątem reakcji alergicznej. W tym czasie nie wprowadzaj też żadnych nowych produktów do diety dziecka.
Redakcja poleca: 7 ziołowych herbatek zamiast czarnej herbaty dla dziecka [WIDEO]
Małe dzieci nie powinny pić czarnej herbaty, nawet bardzo słabej. Lepiej podawać im owocowe lub właśnie ziołowe napary. Nie dość, że są smaczne, to dzięki nim możesz też osiągnąć pewne cele, np. złagodzić kłopoty z brzuszkiem lub pomóc dziecku w zasypianiu. Czy wiesz, które ziołowe herbatki można spokojnie podawać dzieciom?

Herbata dla dziecka – co powinnaś wiedzieć?

Herbata powinna rozgrzewać i gasić pragnienie. Nie dosładzaj herbaty dziecka cukrem! Jeśli podasz dziecku herbatę bez cukru, nie będzie tęsknić za jego słodyczą. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i nawyków żywieniowych, które wyrobimy w swoich dzieciach. Warto, żeby te od samego początku były zdrowe. Jeśli koniecznie chcesz jednak dodać czegoś słodkiego, wybierz miód (nie podawaj jednak miodu niemowlętom aż do ukończenia pierwszego roku życia!) lub domowy (ekologiczny) sok malinowy, dzięki temu dziecko dostanie zdrowotny bonus do swojej herbatki. 

Kupując herbatę dla dziecka, sprawdzaj producenta, datę ważności i skład. Herbata herbacie nierówna - możesz się zdziwić, jak mało malin ukrywa się w tzw. herbacie malinowej! Niemowlętom karmionym piersią nie podajemy niczego oprócz mleka mamy, a wodę – i ewentualnie odpowiednią herbatę – wprowadzamy dopiero na etapie rozszerzania diety. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym mogą potrzebować dopajania, skonsultuj to z lekarzem swojego dziecka. Zawsze konsultuj też podawanie herbatek ziołowych małemu dziecku.
Konsultacja: Katarzyna Gurbacka, dietetyk, specjalista zdrowego odżywiania, prowadzi stronę dotyczącą zdrowego odżywiania się i diety Gurbacka.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Zdrowie malucha