Judo dla dzieci – sport, który kształtuje ciało i umysł

Judo dla dzieci to przede wszystkim szkoła charakteru i harmonijny rozwój ciała. Zajęcia nie są nudne i wszechstronnie rozwijają sprawność fizyczną. Mogą też być świetnym sposobem na profilaktykę wad postawy.
Judo to doskonały sport dla dziecka w każdym wieku. Treningi wzmacniają jego mięśnie, poprawiają koordynację ruchową i gibkość, a przede wszystkim zapewniają dziecku ruch, którego w dzisiejszych czasach maluchom często brakuje. Judo dla dzieci to też okazja do spotkań z przyjaciółmi i nawiązywania przyjaźni na długie lata.

Spis treści:

Zalety judo dla dzieci

Judo to doskonała dyscyplina sportu dla dzieci ruchliwych, pełnych energii, bo mata daje im możliwość wyszaleć się i zmęczyć. Treningi wzmacniają wiele mięśni (przede wszystkim nóg, brzucha, klatki piersiowej i grzbietu), wpływają pozytywnie na ogólny rozwój, uczą utrzymania równowagi, koordynacji, poprawiają gibkość. Są więc świetnym rodzajem gimnastyki, ale przede wszystkim kapitalną zabawą ruchową. Ale to nie wszystko. Judo uczy dzieci konsekwencji w działaniu, wytrwałości i szacunku dla innych ludzi.

Kiedy zapisać dziecko na judo

Na judo możesz zapisać już kilkulatka. Dziecko nie musi wykazywać jakichś szczególnych zdolności w kierunku judo, po prostu wystarczy zaprowadzić dziecko na pierwsze zajęcia i przekonać się, czy podoba mu się taka forma aktywności.
Jeśli myślisz o profesjonalnym szkoleniu judo dla swojego dziecka, musisz pamiętać, że jest ono długotrwałe (rozpoczyna się od ćwiczeń ogólnorozwojowych) i dopiero w jego trakcie okazuje się, czy dziecko ma predyspozycje w kierunku tego sportu. 

Stopnie judo i kolory pasów

Stopień zaawansowania w judo oznacza się kolorem pasa. Są dwa rodzaje stopni: kyū i dan. Zdobycie kolejnego stopnia związane jest egzaminem, który weryfikuje opanowanie technik wymaganych na dany stopień. Przy nadawaniu stopni powyżej 3  kyū pod uwagę bierze się tez wyniki sportowe, z kolei stopnie 7 dan i wyższe – są stopniami honorowymi przyznawanymi przez federacje kontynentalne (7 i 8 dan) oraz Międzynarodową Federację Judo (9 i 10 dan).
  • 6 kyū, rokkyū – biały pas,
  • 5 kyū, gokyū– żółty pas,
  • 4 kyū, yonkyū – pomarańczowy pas,
  • 3 kyū, sankyū – zielony pas,
  • 2 kyū, nikyū – niebieski pas,
  • 1 kyū, ikkyū – brązowy pas,

Stopniom dan odpowiada czarny pas. Jednak od 6 dan można nosić pas biało-czerwony, a od 9 czerwony:
1 dan, shodan – pas czarny,
2 dan, nidan – pas czarny,
3 dan, sandan – pas czarny,
4 dan, yondan – pas czarny,
5 dan, godan – pas czarny,
6 dan, rokudan – biało-czerwony,
7 dan, shichidan – biało-czerwony,
8 dan, hachidan – biało-czerwony,
9 dan, kyūdan – czerwony,
10 dan, jūdan – czerwony.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy