noworodek, karmienie piersią, noworodek przy piersi, karmienie dziecka piersią
fot. Fotolia

Karmienie noworodka piersią - twój plan na sukces

Powodzenie w karmieniu piersią często zależy od tego, co wydarzy się w pierwszych dniach życia noworodka. Sprawdź najważniejsze zasady karmienia dziecka piersią.
noworodek, karmienie piersią, noworodek przy piersi, karmienie dziecka piersią
fot. Fotolia
Jeśli dobrze przygotujesz się do karmienia piersią, na pewno długo będziecie mogli oboje cieszyć się bliskością, jaką daje naturalne karmienie.

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało, powinno być karmione zgodnie z obowiązującym na świecie standardem w żywieniu niemowląt, czyli:

Od narodzin dziecko powinno być właściwie przystawiane do piersi.

Dziecko powinno być karmione często – przynajmniej 8 razy na dobę, także w nocy, zgodnie z potrzebami (gdy jest głodne albo twoje piersi są przepełnione).

Dziecko musi być karmione odpowiednio długo, nim nie opróżni piersi (nawet 30-40 minut) i do syta – po opróżnieniu jednej piersi proponuj drugą.

Dziecko powinno być karmione wyłącznie naturalnie, bez dokarmiania, dopajania - przez pierwsze pół roku. Dopiero w drugim półroczu zacznij rozszerzać dietę niemowlaka o dodatkowe pokarmy, ale nie zastępuj nimi karmień piersią. Twój pokarm cały czas jest wartościowym posiłkiem i chroni przed infekcjami.

Podawanie smoczka może zaburzać mechanizm ssania w pierwszych tygodniach życia!

Jak przygotować się do karmienia noworodka?

Najwygodniej karmi się na fotelu z oparciem i podpórkami pod ręce. Usiądź wygodnie i sprawdź, czy:
  • główka dziecka jest na wprost piersi, buzia na wprost brodawki, ucho, ramię i biodro są ułożone w linii prostej,
  • właściwie ułożyłaś palce na piersi – podtrzymuj ją czterema palcami od spodu, kciuk połóż na niej. Możesz delikatnie naciskać nim pierś, by unieść brodawkę, ale nie dotykaj brodawki i otoczki. Niektóre mamy lubią tzw. chwyt nożycowy. Nie jest on polecany, bo zbyt silnie uciska pierś (grozi to zatkaniem przewodu mlecznego).
Zadbaj o to, abyś mogła karmić w spokoju, nie odrywając się, by np. odebrać telefon. Przygotuj wcześniej pieluszkę (mleko z drugiej piersi może wyciekać samoistnie), coś do picia, jedzenia, książeczkę, włącz muzykę.

Jak karmić piersią - radzi ekspert:

Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Jak dbać o piersi w czasie karmienia noworodka?

Nie hartuj brodawek, nacierając je czy szczotkując. Stwardniały i zgrubiały naskórek łatwo pęka, a brodawki powinny być miękkie i elastyczne. Nie stosuj kremów, aby natłuszczać sutki. Myj piersi wodą bez mydła (niekoniecznie przed każdym karmieniem, wystarczy 1-2 razy dziennie). Nie zmywaj też mleka, które zasycha na brodawkach. To dla nich doskonała warstwa ochronna.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy