kiedy do lekarza z gorączką u dziecka
fot. Fotolia

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka?

Gorączka nie zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Są jednak sytuacje, kiedy dziecko, które ma gorączkę trzeba koniecznie pokazać lekarzowi. Jakie?
Karolina Stępniewska
kiedy do lekarza z gorączką u dziecka
fot. Fotolia
Gorączka u dziecka może być sygnałem, że jego organizm walczy z chorobą, ale może ją wywołać także silne przeżycie czy zmęczenie. Kiedy okazuje się, że dziecko ma gorączkę, nie trzeba od razu biec do lekarza. Sama gorączka to często za mało, żeby stwierdzić, co się dzieje i postawić prawidłową diagnozę. Lekarze zalecają wizytę, kiedy gorączka bezobjawowa nie mija po 3 dniach lub nie daje się zbić, pomimo stosowania leków przeciwgorączkowych. Kiedy do gorączki dochodzą dodatkowe objawy lub utrzymuje się już przez dłuższy czas (powyżej wspomnianych 3 dni), należy pokazać dziecko lekarzowi). Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku noworodków i niemowląt. Jest kilka sytuacji, które wskazują na to, że trzeba pokazać dziecko, które ma gorączkę, lekarzowi.

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka?

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:
  • gorączka trwa dłużej niż 3 dni
  • leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury
  • twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i gorączkę powyżej 38,5 stopni
  • niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem
  • gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka)
  • dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki spowodowane gorączką, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu i wezwij pogotowie.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy