ciemiączko
fot. Fotolia

Kiedy zarasta ciemiączko? Sprawdź!

Ciemiączko wymaga uwagi, nic więc dziwnego, że rodzice czekają aż w końcu zarośnie. Kiedy to się stanie?
Karolina Stępniewska
ciemiączko
fot. Fotolia
Kiedy zarasta ciemiączko – niejeden rodzic chciałby poznać odpowiedź na to pytanie od razu po narodzinach dziecka. To miękkie, delikatne miejsce na głowie – a właściwie 2 miejsca, bo dziecko ma 2 ciemiączka – onieśmiela młodych rodziców. Ciemiączka nie zarastają od razu po porodzie, bo są potrzebne do rozrostu mózgu. Ciemiączka pozwalają też ocenić stan zdrowia dziecka i wykonać przez nie USG mózgu dziecka. W pierwszych tygodniach życia dziecka, ciemiączka zamiast zarastać – powiększają się. 

Kiedy zarasta ciemiączko?


Proces zarastania ciemiączek

To, kiedy w końcu zarosną ciemiączka, jest kwestią indywidualną dla każdego dziecka, chociaż można przyjąć, że przednie ciemiączko zarasta zwykle między 10-18 miesiącem życia dziecka, a tylne między 6 tygodniem a 4 miesiącem życia. Zbyt szybkie zarastanie ciemiączek u niemowlęcia mogłoby zaburzać prawidłowy wzrost mózgu, a zbyt wolne może świadczyć o krzywicy lub niedoczynności tarczycy. Często jednak tempo zarastania ciemiączka u dziecka jest po prostu... dziedziczne! 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Wszystko, co chcesz wiedzieć o ciemiączku i nie boisz się zapytać [WIDEO]
Ciemiączko jest miękkie, może pulsować i sygnalizować problemy zdrowotne. Oto odpowiedzi na 6 ważnych pytań na temat ciemiączka u noworodka.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy