KTG skurcze
fot. Adobe Stock

KTG – skurcze porodowe, interpretacja wyników

Skurcze porodowe widoczne są w zapisie badania KTG, podobnie jak skurcze przepowiadające. Z KTG można odczytać częstotliwość i siłę skurczów.
Ewa Janczak-Cwil
KTG skurcze
fot. Adobe Stock
KTG pozwala sprawdzić skurcze macicy i puls dziecka. Zestawienie tych dwóch parametrów pozwala ocenić, jak dziecko znosi skurcze macicy i w jakiej jest kondycji. To ważne informacje pozwalające ocenić stan dziecka i przebieg porodu.

KTG skurcze:

KTG a ocena skurczów macicy

Badanie KTG wykonuje się, mocując do brzucha ciężarnej dwa czujniki. Do rejestracji skurczów służy czujnik umieszczany na wysokości dna macicy i pozwala na wykonanie tokografii, czy zapisu aktywności skurczowej macicy. Zapis ten widoczny jest na dolnym wykresie wydruku całego badania KTG.

Standardowe badanie KTG z zapisem skurczów i pracy serca dziecka trwa ok. 30 minut, ale może zostać wydłużone. Wykonuje się je najczęściej:
Poza dwoma czujnikami mocowanymi na brzuchu ciężarnej, przyszłej mamie czasami daje się do ręki pilot z przyciskiem, którego ma użyć w momencie, gdy poczuje ruchy płodu.

KTG skurcze pilot
fot. Adobe Stock

Przed porodem główną uwagę zwraca się na pracę serca dziecka, a nie na czynność skurczową macicy. Jeśli jednak tętno dziecka podczas badania standardowego nie przyspieszyło albo przyspieszyło na zbyt krótko, można wykonać test stresowy.

Tętno dziecka można monitorować także w warunkach domowych. Do tego celu służą detektory tętna płodu:

 
Redakcja poleca: Wprowadzanie glutenu do diety niemowlaka – dlaczego teraz robi się to inaczej? [WIDEO]
Zasady wprowadzania glutenu co jakiś czas zmieniają się w związku z nowymi wytycznymi ekspertów ds. żywienia dzieci. Pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, dlaczego obecnie zaleca się podawanie glutenu niemowlakom między 4. a 12. miesiącem życia.

KTG – skurcze i test stresowy OCT (oksytocynowy)

Podczas tego badania przez pierwsze 20 minut wykonuje się standardowe badanie KTG. Po tym czasie ciężarnej podaje się kroplówkę z oksytocyną, która stymuluje aktywność skurczową macicy. Po kilku pierwszych skurczach widocznych na zapisie KTG kroplówkę odłącza się i kontynuuje badanie przez 20-30 minut. Celem badania jest imitacja porodowej akcji skurczowej macicy i sprawdzenie, jak dziecko to znosi.

Wynik testu stresowego

Lekarz, oglądając wydruk KTG – skurcze i tętno dziecka pokazane w postaci wykresów – interpretuje wynik testu, a może on być:
  • negatywny – czyli prawidłowy, co oznacza, że serce dziecka odpowiada na skurcze prawidłowo,
  • pozytywny – przy ponad połowie skurczów macicy serce dziecka spowalnia,
  • wątpliwy – tętno dziecko spowalnia podczas mniej niż 50 proc. skurczów. Konieczne jest powtórzenie badania. Od kolejnego wyniku zależy to, czy ciąża zostanie zakończona, czy stale monitorowana zapisem KTG.
  • hiperstymulacja – wynik ten oznacza, że macica w wyniku podania oksytocyny kurczy się częściej niż co 2 minuty lub że trwają one dłużej niż 90 sekund.
  • nieudany – na KTG nie zaobserwowano skurczów macicy lub zapis badania jest niemożliwy do zinterpretowania.

KTG – skurcze i ich interpretacja

Skurcze macicy dzieli się na tzw. przepowiadające i porodowe, które są jednym z objawów porodu. Czasami kobiety, zwłaszcza nierodzące wcześniej, mają problem z ich rozróżnieniem. Lekarz, oglądając skurcze na KTG, potrafi je odróżnić.

Skurcze przepowiadające na KTG

Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne – na wydruku występują rzadko i w różnych odstępach. Najczęściej też są niebolesne. Ich występowanie przepowiada zbliżający się poród.

Skurcze porodowe na KTG

Występują w regularnych odstępach czasu, a czas między ich pojawianiem systematycznie się skraca – „górki’’ na dolnym wykresie są regularne i występują w podobnych odstępach. Skurcze porodowe wywołują początkowo niewielki, a z czasem narastający ból porodowy w dole brzucha. Częstotliwość występowania: 4-5 na 10 minut. Czas trwania: 70-90 sekund.

Więcej o porodzie:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy