domowa apteczka
Adobe Stock
Zdrowie

ABC apteczki maluszka. Co powinno się w niej znaleźć?

Rodzice wiedzą, że muszą być przygotowani na każdą okoliczność, w tym również na ewentualne choroby dziecka. Dlatego bez względu na to, czy są na urlopie, czy jest późny wieczór i wszystkie apteki są pozamykane, powinni posiadać dobrze wyposażoną domową apteczkę. Czego nie może w niej zabraknąć?

Rodzicielstwo to działania na wielu frontach. Miłość, czułość, karmienie, pielęgnacja, ale i unikanie przykrych niespodzianek. Jako zapobiegliwy rodzic, starasz się więc być przygotowany na wszystko – gorączkę i stany zapalne, kolkę i zaparcia, ząbkowanie, katar, zranienia i wiele innych… A wszystko dlatego, że nigdy nie wiesz, kiedy się pojawią, zwłaszcza u najmłodszych. Tym samym apteczka przyda się nie tylko do pierwszej pomocy, ale również wtedy, gdy dziecko złapie przeziębienie, grypę bądź doskucza mu inna dolegliwość. Oto 6 przypadłości, przy których pomocna jest dobrze wyposażona apteczka

Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]

Kiedy przyda się domowa apteczka?

  • gorączka 


W tej sytuacji rodzice zwykle mocno się stresują… Podczas gorączki temperatura ciała dziecka jest podwyższona. Aby ją zmierzyć, warto mieć w apteczce termometr. Gdy temperatura mieści się w zakresie 37,2-38 st. C, to jest to stan podgorączkowy, pomiędzy 38 a 38,5 st. C to gorączka umiarkowana, a >38,5 st. C to wysoka gorączka. Warto jednak pamiętać, że wynik pomiaru zależy od miejsca pomiaru, np. u dzieci powyżej 3-go roku życia za gorączkę uznaje się temperaturę powyżej 38 st mierzoną w jamie ustnej, a u dzieci poniżej 3-go roku życia do 3-go miesiąca życia mierzoną w odbycie.
W przypadku wystąpienia temperatury 40 st. C wymagana jest pilna konsultacja z lekarzem.

https://www.ceneo.pl/58996452#tab=click
Adobe Stock

Gdy z powodu gorączki dziecko źle się czuje, warto zastosować preparat na gorączkę. Tego typu preparatem przeciwgorączkowym jest Ibuprom dla dzieci FORTE, którego już niewielka ilość działa nawet do 8 godzin. Stosowanie z zachowaniem tak długiego odstępu czasowego  jest wygodne zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka. Po pierwszym zastosowaniu, warto pamiętać, by na boku kartonika zanotować datę pierwszego podania, gdyż większość tego typu zawiesin wskazanych w  gorączce i bólu można stosować przez 6 miesięcy od pierwszego użycia.
Ibuprom dla dzieci
materiały prasowe

  • kolka i zaparcia  
     

Świetną pomocą na kolki będą preparaty z simetikonem, które szybko pozwalają pozbyć się wzdęć i łagodzą uczucie pełności w jamie brzusznej, gdyż skutecznie odprowadzają pęcherzyki gazu z jelit. Dobrym sposobem będą też te zawierające koper włoski (np. herbatki). Z kolei, gdy u maluszka pojawiają się zaparcia, warto mieć w apteczce czopki glicerynowe. Dobre rezultaty daje także herbatka rumiankowa.
 

  • katar

 
To kolejna dolegliwość, w łagodzeniu której sprawdzą się leki z apteczki. Warto posiadać spray do nosa, który udrożni go i ułatwi swobodne oddychanie. Niezastąpiony może się okazać także aspirator do noska, który pomoże w oczyszczeniu go i pozbyciu się z niego zalegającej wydzieliny. Sprawdzą się także nawilżające śluzówkę nosa roztwory wody morskiej i aerozole do nosa. W apteczce warto znaleźć miejsce również dla plastrów nasączonych olejkami eterycznymi, które ułatwią oddychanie.
 

  • zranienia


Starsze maluchy biegają, skaczą, pełzają, przez co bardzo łatwo o skaleczenie. Dlatego w każdej apteczce powinien znaleźć się zestaw opatrunkowy. W jego skład wchodzą plastry, gaziki, preparat dezynfekujący, którym może być np. zwykła woda utleniona. Przydatna może okazać się również maść na odparzenia.

Pomoc, gdy boli…

Stosując Ibuprom dla dzieci FORTE, warto pamiętać, że sprawdzi się on w trakcie gorączki, dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i stanów zapalnych ucha środkowego związanych z bólem uszu. Można stosować go na czczo*, dlatego nie trzeba zastanawiać się, czy można go podać np. wtedy, gdy dziecko wybudzi się w nocy z gorączką. Ponadto smakuje dzieciom**, gdyż ma truskawkowy smak. Przed podaniem go dziecku, trzeba określić dawkę – określa się ją na podstawie masy ciała dziecka. Aby było to jeszcze prostsze, Ibuprom dla dzieci Forte oferuje przelicznik dawki jednorazowej odpowiedniej dla wagi dziecka podanej w pełnych kilogramach w zakresie od 5 kg do 40 kg. Można go sprawdzić również >>> TUTAJ.
 
Czy już wiesz, w co wyposażysz apteczkę? Pamiętaj, by środki podawać dzieciom doraźnie i zawsze oceń, czy nie jest konieczna natychmiastowa konsultacja z lekarzem.
 

*U osób z wrażliwym przewodem pokarmowym zaleca się zażywać produkt leczniczy podczas posiłku lub popijanie mlekiem.
** Leki na gorączkę i ból dla dzieci – postrzeganie matek, N=400, 85% matek dzieci w wieku 0-10  zgadza się że stwierdzenie „Ibuprom dla dzieci Forte smakuje dziecku” pasuje do marki Q3 2020, IQS.


Ibuprom dla Dzieci Forte, ibuprofen, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania: Gorączka różnego pochodzenia. Bóle różnego pochodzenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Dzieciom poniżej 6 miesiąca życia lek można podać tylko po konsultacji z lekarzem i należy zasięgnąć porady lekarza jeśli objawy nasilają się lub jeśli nie ustępują po 24 godzinach. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);  występowanie kiedykolwiek w przeszłości objawów alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ;  ciężka niewydolność wątroby, ciężką niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA); jednoczesne przyjmowanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym inhibitorów COX-2; III trymestr ciąży; skaza krwotoczna. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia, Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40,  50-507 Wrocław

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 
Materiał powstał z udziałem marki Ibuprom

spotkanie z nauczycielem
Adobe Stock
Aktualności
Ważny apel psychologa do rodziców uczniów: „W szkole wszyscy jesteśmy ludźmi”
Profil psycholożki Marii Kaczorowskiej na Instagramie obserwuje wielu rodziców, gdyż specjalistka porusza ważne kwestie związane z problemami dzieci w wieku szkolnym.

Pani psycholog swoje rady często opatruje grafikami, dzięki czemu przekazywane informacje łatwiej jest czytelnikom przyswoić. Tym razem obok grafiki pojawił się też tekst. Grafika zachęca rodziców do zainteresowania się szkołą dziecka i jego problemami, tekst natomiast mówi o tym, jak się dowiadywać o różne rzeczy, a dokładniej – jak uszanować pracę nauczycieli. Dzisiejsza szkoła jest inna niż ta sprzed lat Maria Kaczorowska zauważa, że rodzice powinni brać pod uwagę fakt, że to, co sami pamiętają ze swoich czasów szkolnych, może różnić się od doświadczeń ich dziecka. Czasy się zmieniły, szkoła także. Na dodatek zupełnie inna jest perspektywa ucznia, a inna jego rodzica. W dodatku lockdown, z jakim mierzyli się uczniowie w zeszłym roku szkolnym, postawił przed nimi i przed nauczycielami zupełnie nowe wyzwania. Teraz, po powrocie do normalnej nauki, wszystko jest już nieco inne, niż było przed pandemią. Dlatego rodzice mają prawo dowiadywać się w szkole o wiele rzeczy, zwłaszcza w roku szkolnym 2021 i zadawać nauczycielom pytania, aby rozwiewać swoje wątpliwości. Nie przekraczaj granic nauczyciela! „Mamy prawo do niewiedzy. Mamy prawo pytać. I mamy prawo uzyskać odpowiedź. Pamiętajmy jednak, by uszanować granice nauczyciela – ustalajmy moment takich rozmów, umawiajmy się na spotkania, przychodźmy na zaplanowane konsultacje. Odpowiadanie na nasze pytania i rozwiewanie wątpliwości w czasie lekcji lub podczas przerwy może przekraczać granice nauczyciela, który ma prawo do przerwy i ma prawo przeprowadzić lekcje w zaplanowanym czasie” – pisze psycholożka.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez...

smoczek dla noworodka karmionego piersią
Adobe Stock
Karmienie
Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?
Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią to nie katastrofa. Do niedawna smoczek-uspokajacz był jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale również wśród samych rodziców. Teraz już wiadomo, że ssanie smoczka nie musi zakłócać karmienia piersią, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Spis treści: Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Czy smoczek zaburza karmienie piersią i laktację? Smoczek a laktacja – kiedy można go podać? Jaki smoczek przy karmieniu piersią? Czy smoczek uzależnia? Czy smoczek zaburza karmienie piersią? Ssanie smoczka przez noworodka karmionego piersią nadal ma wielu przeciwników. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek, może to wpłynąć niekorzystnie na technikę ssania piersi i długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania, nie powinien szkodzić. Podanie smoczka noworodkowi, który dobrze ssie pierś: nie zaburza rytmu karmień, nie zaburza techniki ssania piersi, nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią.   Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb , czyli tak często, jak tego potrzebuje. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem dziecka na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się normuje. To najczęściej w tym momencie pojawia się pokusa podania noworodkowi smoczka. Jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, a wydaje ci się,...

gorączka u noworodka
Fotolia
Zdrowie
Gorączka u noworodka – jak ją rozpoznać i co podawać? Przyczyny, objawy, leki
Gorączka u noworodka to poważna sprawa. Dziecko w pierwszym miesiącu życia na wszystko reaguje inaczej, także na lekko podwyższoną temperaturę. Sprawdź, kiedy gorączka u noworodka oznacza kłopoty i kiedy noworodkowi potrzebna jest pomoc lekarza. Wyjaśniamy też, co można podawać na gorączkę u noworodka.

Gorączka u noworodka słusznie budzi niepokój rodziców. Tak malutkie dziecko ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy i zawsze, gdy ma kłopoty ze zdrowiem, powinien zbadać je lekarz. Aby jednak nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie objawy daje gorączka u noworodka i co można wtedy podać dziecku, by mu nie zaszkodzić. Jak rozpoznać gorączkę u noworodka? Być może zastanawiasz się, kiedy podwyższona temperatura to już gorączka u noworodka. Pamiętaj, że z powodu niedojrzałego układu termoregulacji temperatura nowo narodzonego dziecko zwykle się waha, może być np. niższa rano, a wyższa wieczorem. Powinna jednak mieścić się w granicach 36,4-37,5°C. A kiedy mówi się o gorączce u noworodka? temperatura 37,5-38°C to stan podgorączkowy u noworodka; temperatura powyżej 38°C to gorączka u noworodka. Uwaga! Jeśli termometr wskazuje ponad 38,5°C, jedź z dzieckiem do lekarza (w nocy możesz wzywać pogotowie albo zawieźć je do szpitala na ostry dyżur). Noworodek ma niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i taka temperatura, którą bez problemu znoszą sześciomiesięczne niemowlęta, może być dla niego niebezpieczna. Aby rozpoznać gorączkę u noworodka, trzeba właściwie zmierzyć dziecku temperaturę. U malutkich dzieci nie mierzy się jej w ustach ani pod pachą, bo wynik mógłby być niedokładny. W przypadku noworodka wybierz jeden z tych sposobów: Pomiar temperatury w pupie – wsuń końcówkę posmarowanego wazeliną termometru elektronicznego. Gdy odejmiesz ok. 0,5°C, otrzymasz rzeczywisty wynik. Pomiar temperatury w uchu – posłuż się termometrem dousznym. Od wyniku należy odjąć ok. 0,1-0,3°C. Inne objawy gorączki u noworodka to: rozpalenie (gorące czoło, plecy); rumieńce na policzkach; załzawione oczy; biegunka  i  wymioty ; płaczliwość; przyspieszony oddech. Pamiętaj!...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj