największe noworodki
fot. YouTube/News From World

Ile ważył największy noworodek w Polsce i na świecie? Rekordy na porodówkach

Przeciętna waga noworodka oscyluje wokół 2800-3000 g. Zdarza się jednak, że na świat przychodzą noworodki, które ważą kilka, a nawet kilkanaście kilo. Masa najcięższego noworodka na świecie wyniosła aż 18 kg! Co wpływa na tak dużą wagę nowo narodzonych dzieci?
Hanna Szczesiak
największe noworodki
fot. YouTube/News From World
Na wagę urodzeniową noworodka ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to przebieg ciąży i uwarunkowania genetyczne. Przeciętnie noworodek waży ok. 3250-3400 g. Choć w trudno w to uwierzyć, największe noworodki potrafią ważyć od kilku do nawet kilkunastu kilo. Przypominamy, ile waży największy noworodek w Polsce i na świecie.

Największy noworodek:
 1. Ile powinien ważyć noworodek?
 2. Największy noworodek w Polsce
 3. Ile waży największy noworodek na świecie?
 4. Waga najmniejszych noworodków na świecie

Ile powinien ważyć noworodek?

Średnia masa urodzeniowa noworodka w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Warto pamiętać, że nie ma idealnej wagi noworodka. To ile dziecko waży tuż po porodzie,  wynika z wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych i wagi ciężarnej. Należy także podkreślić, że dziewczynki zwykle ważą mniej od chłopców. Zdarza się też, że na świat przychodzą dzieci, których waga dorównuje tej, jaką osiągają dopiero półroczne niemowlęta, czyli np. 7 kg. Do rekordów należą najcięższe noworodki, które urodziły się, mając 10 czy nawet 18 kg. Takie gigantyczne noworodki nie są jednak zwykle całkiem zdrowe.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

Największy noworodek w Polsce

Największe dzieci urodzone w Polsce ważą zwykle od 5 do 7 kg. Przedstawiamy te, o których ostatnimi laty głośno było w polskich mediach:
 • Największym noworodkiem w Polsce był urodzony w Szczecinie Kacper, który ważył aż 7 kg. Chłopiec miał 66 centymetrów długości i przyszedł na świat drogami natury. Poród był błyskawiczny –  trwał niecałe pół godziny.
 • Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Ksawerego ze Świętochłowic. O jego narodzinach było głośno we wszystkich polskich mediach. W chwili narodzin Ksawery ważył 5.75 kg. Chłopiec także przyszedł na świat siłami natury. „W mojej 20-letniej karierze tak dużego noworodka jeszcze nie widziałem” – mówił Arkadiusz Kucharek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Świętochłowicach.
 • Także w Poznaniu przyszedł na świat rekordowo duży noworodek. Ważył 5 kg 660 gramów i mierzył 65 centymetrów. Chłopiec ma na imię Aleksander, a szpitalu, w którym się urodził, Aleksandra nazwano „Wielkim”.
 • Do największych noworodków urodzonych w Polsce zalicza się także Pawełek ze Słupska. Chłopiec mierzył 60 cm i ważył 5270 g. Pawełek przyszedł na świat podczas porodu naturalnego i dostał 10 punktów w skali Apgar.
 
 

Ile waży największy noworodek na świecie?

Za największe noworodki uznaje się zwykle te, które ważą zazwyczaj ok. 5 kg. Ze statystyk wynika, że co dziesiąte dziecko przychodzi na świat z taką właśnie wagą. Co ciekawe, w takich przypadkach nie jest konieczne przeprowadzenie cesarskiego cięcia (choć jest wskazane). Gdzie rodzą się najcięższe dzieci?
 • Największy noworodek na świecie urodził się w Australii i ważył 18 kg! Matką „malca” jest 270-kilogramowa kobieta, która, aby urodzić synka, musiała jednak poddać się cesarskiemu cięciu. Po przyjściu dziecka na świat wszyscy lekarze byli w szoku. Mimo że niemowlę ważyło aż 18 kilogramów, było zdrowe, a poród przebiegł bez komplikacji. Australijczyk to do dziś największe dziecko świata!
 • Do rekordowych noworodków, należy także chłopiec, który przyszedł na świat we Włoszech i ważył aż 10,2 kg. Poród miał miejsce w 1995 roku i przez długie lata dziecko uznawane było za największego noworodka na świecie. 
 • Także Waylon z Indiany w USA jest zaliczany do najcięższych noworodków na świecie. Chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie. Nic dziwnego – w chwili narodzin ważył aż 7.25 kg. Rodzice Waylona byli w szoku. Narodziny takiego olbrzymka to wielka radość, ale i niemały kłopot – wszystkie ubranka przygotowane na przyjście malca na świat były za małe. Choć Waylon był noworodkiem, rodzice musieli kupić mu ubranka pasujące na 9-miesięczne niemowlę.
 • Jednym z największych noworodków na świecie był także Ali Medlock, który urodził się w USA i  tuż po urodzeniu ważył 6,72 kg i mierzył aż 55 cm.
 • Jednym z najcięższych noworodków był też Brian Junior, który urodził się w Melbourne w Australii i przyszedł na świat drogami natury. Gdy się pojawił na świecie, ważył 6.08 kg. Choć mama chłopca przyznała, że chciała urodzić duże dziecko, to waga Briana była dla niej ogromnym zaskoczeniem!
 • W tym zestawieniu Rory z Wielkiej Brytanii wydaje się maluchem – w chwili narodzin ważył „zaledwie” 5.6 kg. Położna przyznała, że gdy tylko zobaczyła główkę dziecka, od razu wiedziała, że chłopiec znacząco odbiega od średniej.

Ile ważą najmniejsze noworodki na świecie?

Najmniejsze dzieci na świecie to z reguły te, które przyszły na świat za wcześnie. To właśnie u dzieci, które mają zbyt niską masę urodzeniową, dochodzi do licznych komplikacji po porodzie. Za zbyt niską wagę lekarze uznają tę, która nie przekracza 1000 gramów. Do niedawna, tak niska waga oznaczała zbyt słabo rozwinięte narządy wewnętrzne, czego konsekwencją była wysoka śmiertelność takich noworodków. Jednak dzięki rozwojowi medycyny dziś udaje się uratować znacznie więcej wcześnie narodzonych dzieci.
Za najmniejszego wcześniaka, którego udało się uratować, uchodzi dziewczynka imieniem Saybie, urodzona w grudniu 2018 roku w szpitalu w San Diego. Dziecko urodziło się w 23. tygodniu, ważąc jedynie 245 gramów.
Jedynym z najmłodszych, uratowanych niemowląt była także Amillia Taylor, która urodziła się w USA w 21. tygodniu ciąży i ważyła tylko 284 gramy. Mimo to lekarzom udało się ją uratować. 

Ile ważyły wasze dzieci w chwili narodzin? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy