Maluch plus - kolejna edycja
fot. Adobe Stock

Maluch plus - rząd zmniejsza dofinansowanie żłobków. Wnioski do 13 listopada

W Polsce w połowie gmin brakuje żłobków. Maluch plus miał to zmienić. Do programu dorzucane są miliony, ale będzie ich mniej niż w zeszłym roku. Czy rozwiąże to problem?
Agnieszka Majchrzak
Maluch plus - kolejna edycja
fot. Adobe Stock
Brak miejsc w żłobkach to nadal jeden z podstawowych problemów, z jakimi zderzają się młodzi rodzice w naszym kraju. Działający od 2017 roku program Maluch plus miał to zmienić. Rządzący twierdzą, że jest lepiej, w związku z tym zmniejszyli w stosunku do zeszłego roku ilość pieniędzy, jaką przeznaczą na powstawanie miejsc opieki dla najmłodszych.

O 50 mln mniej

Maluch plus ma wspierać rozwój instytucji opieki nad dziećmi, w wieku do trzech lat. Jego celem jest zwiększenie liczby żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów oraz pomoc w kosztach utrzymania tych dotychczasowych.

- W przyszłym roku rząd przeznaczy 400 mln złotych na realizację kolejnej edycji programu Maluch plus, wspierającego tworzenie i utrzymanie miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Na realizację kolejnej edycji programu przeznaczono o 50 mln złotych mniej niż w tym roku. Jak wytłumaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, ilość pieniędzy dostosowano do potrzeb - w tegorocznej edycji programu wpłynęły wnioski na 386 mln złotych.
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.

Maluch plus = 30 tys. miejsc w żłobkach

Szefowa resortu powiedziała, że w ramach programu powstało dotychczas ok. 30 tys. miejsc żłobkowych, a wskaźnik tzw. użłobkowienia w ciągu czterech lat wzrósł dwukrotnie. Wciąż jednak w ponad połowie gmin nie ma opieki żłobkowej dla najmłodszych.

Maluch plus - kto może otrzymać pieniądze

Ministerstwo co roku organizuje konkurs, w którym samorządy mogą ubiegać się o środki z programu. O pieniądze mogą starać się także placówki niepubliczne.

Środki z przyszłorocznej edycji programu Maluch plus mają być przekazane dla:
  • samorządów, gdzie nie ma jeszcze opieki żłobkowej (do 3 mln złotych),
  • miejsc, gdzie żłobki już istnieją (kwota wsparcia wzrośnie z 30 do 33 tys. złotych na utworzenie miejsca opieki dla jednego dziecka),
  • firm i instytucji (np. uczelni), które chcą np. uruchomić żłobki przyzakładowe.

Samorządy oraz instytucje chcące skorzystać z programu muszą złożyć wioski o dofinansowanie do 13 listopada 2019 roku.

Z roku na rok lepiej

Aczkolwiek Polsce nadal daleko jest do standardów europejskich, a zwłaszcza skandynawskich, jeżeli chodzi o dostęp do żłobków, to jednak z roku na rok ten dystans się zmniejsza. Ministerstwo szacuje, że pod koniec roku w całej Polsce powinno być zapewnionych 169,9 tys. miejsc dla dzieci, które nie mają ukończonego trzeciego roku życia. Tymczasem z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce jest ponad 1 milion dzieci, które mogłyby trafić do żłobka lub klubu dziecięcego.

Brak żłobka to poważny problem dla młodych rodziców, którzy nie mają z kim zostawić dziecka na czas pracy. Jeżeli nie mogą liczyć na pomoc babci czy dziadka, konieczne jest znalezienie opiekunki lub (jeżeli to możliwe) niepublicznej placówki. Takie rozwiązania są jednak bardzo mocno obciążające budżet domowy i wielu rodziców na to nie stać. Niektóre samorządy wprowadziły tzw. bony żłobkowe (ok.400 złotych) na dofinansowanie prywatnego żłobka, klubu malucha bądź dziennego opiekuna.

Napiszcie w komentarzach, w jaki sposób zorganizowałyście opiekę dla waszych maluchów.

Źródło: onet.pl, prawokonsumenckie.pl

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy